Advert

“BUGÜN MİLLET İTTİFAKI OLSAYDI AŞI TARTIŞMALARININ HİÇBİRİ YOKTU”

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba Röportaj Masası’nın üçüncü bölümünde gazeteci Aziz Muhammet Ulubaş’a koronavirüs sürecini ve aşıda yaşanan son gelişmeleri anlattı. Karaoba, Uşak’ta salgının biraz azaldığını söylerken ölüm rakamlarının gerçeğini yansıtmadığını dile getirdi.

“BUGÜN MİLLET İTTİFAKI OLSAYDI AŞI TARTIŞMALARININ HİÇBİRİ YOKTU”
“BUGÜN MİLLET İTTİFAKI OLSAYDI AŞI TARTIŞMALARININ HİÇBİRİ YOKTU” egeseshaber

Koronavirüs süreciyle ilgili düşünceleriniz nedir, iktidar sizce iyi bir yönetim sergiledi mi?

Uşak salgında bir ara nüfusa orantılı olarak ilk dördün içerisindeydi yeni yıla girerken rakamlar çok yükseldi, inanılmaz pik yaptı. Son zamanlarda sayının bir miktar azaldığını söyleyebilirim. Tam oran verme şansım bulunmuyor ama çalıştığım hastanede gördüğüm kadarıyla ciddi bir düşüş var. Her yerde olduğu gibi burada da salgından ölenleri koronavirüs diye yazmadıkları için; mesela iki tane koronavirüsten ölen gösteriyorlar ama ben belediyenin ön raporlarını takip ediyorum; İlçe başkanımızın abisi koronavirüsten öldü ve o gün mezarlığa gittiğimizde 12 tane ölüm vardı belediyeninkine girdiğimizde 22 ölüm vardı ama bildirilen 4 taneydi. Rakamlarla ilgili çok sağlıklı bilgi verilmiyor. Vatandaşımızın zihinsel anlamda rahat olması gerekir çünkü son zamanlarda biraz azaldı inşallah daha da azalır. Hafta sonu sokağa çıkma yasakları biraz etkili oldu ama ideal olanı 14 gün tam kapanmaydı fakat bu ekonomik döngü içerisinde bilim kurulunu dinlemedikleri için sadece sayın cumhurbaşkanı karar veriyor. Rakamlar olarak şuan biraz daha iyi durumdayız.

Aşıdaki Gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben kesinlikle aşı olacağım. Ama insan huzursuz oluyor şöyle düşünün; çocuğunuz var ve aşı olacak biri yüzde 90 etkili diğeri yüzde 50 etkili herkes doğal olarak yüzde 90 etkili olanı tercih eder. Bu ülkeyi yönetemiyorlar ve Pfizer- BioNTech şirketinin aşılarını alamadık. Biz elimize gelen aşıyı mutlaka kullanmak zorundayız ama ben diğerini bulamadığım için SinoVac aşısını yaptıracağım. Pfizer- BioNTech aşısı dünyada herkes tarafından biliniyor ama biz ülke olarak şu koşullarda ne yapabiliriz diye bakmalıyız SinoVac aşısından (Çin aşısı) 3 milyon getirdiklerini söylediler ve Türkiye’de yüzde 91 açıkladılar etkililik oranı ama çok hızlı açıkladılar.

Aşıda Türkiye’de, Brezilya’da ve Endonozya’da farklı oranlar açıklandı. Bunun anlamı nedir?

Aşıların oranını hesaplarken, Faz-3 çalışmalarını yaparken homojen gruplar seçerseniz, yoğun bakımdaki hastaları mı seçtiniz, sağlık çalışanlarını mı seçtiniz; yoksa hiç hastalanamamış insanlara aşı yapıp değerlerine mi baktınız? Son açıklanan değer yüzde 50 Brezilya’da ve özelliği de şu; ağır sağlık hastalarına ve sağlıkçılara yapılan testler. Bunların içerisine baktığınızda yaklaşık yüzde 90 yoğun bakıma gitme oranı azalmış koruyuculuk yüzde 50 ama ölme olasılığını azaltıyor. Elimizde bu var ben aşı konusunda yan etkilerine bakarak konuşuyorum; hangi aşıyı bulursam onu yaptıracağım çünkü tercih şansım bulunmuyor. Ama vatandaşın aklına soru işareti bırakmak istiyorum; bugün Millet İttifakı olsaydı aşı tartışmalarının hiçbiri yoktu. En iyi aşı Türkiye’de olurdu ve herkese de ücretsiz yapılırdı. Ama Sağlık Bakanı dedi ki aracı yok fakat Ankara Milletvekilimiz Murat Emir aracı kurum olduğunu açıkladı. Bu hükümetin dini imanı para oldu, yazık! Hükümet kendisi getirebilir o açıdan oran farklılıkları bundan kaynaklanıyor. İkincisi; 60 yaş üzerinin SinoVac aşı çalışması bulunmuyor. Benim fikrim şuydu; Madem iki Türk buldu biz çok erkenden diyaloğa geçerek en azından vatandaşlarımızın tamamına yapılmıyorsa bile SinoVac aşısının (Çin aşısının) bedavaya Pfizer-BioNTech aşısının da eczanelerden ücretli sattırsalardı.

İlk doz ve ikinci doz arasındaki fark 14 günden 28 güne yükseldi bunun sebebi nedir?

SinoVac aşısında iki tane çalışma var; iki hafta arayla ve üç hafta arayla yapılan var. Yüzde 50 gösteren Brezilya çalışmasında üç hafta arayla yapmışlar ve etkinliğinin çok daha yüksek olduğunu görmüşler. İlk dozu yaptırıyorsunuz ve aradan 3-4 hafta geçtikten sonra da ikinci dozu yaptırıyorsunuz. Gelen sayının 3 milyon olduğu düşünülürse 1 buçuk milyon kişi aşılanacak. Ben kendilerinin aşı yaptırdığına dair kaygılar duyuyorum saray çevresinin muhtemelen kendisine aşı yaptırdı.

NOT: Bu röportaj CHP Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba aşı olmadan önce gerçekleşmiştir.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OKULLARI GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALARAK AÇIN!
OKULLARI GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALARAK AÇIN!
İZMİR'DE YILIN İLK FİDANLARI ÜRETİCİYLE BULUŞTU
İZMİR'DE YILIN İLK FİDANLARI ÜRETİCİYLE BULUŞTU
"