Advert

UŞAK BANAZ'IN KÖY KÜLTÜREL DEĞERLERİ KİTABI ÇIKTI

Uşak Tanıtım ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Keyvanoğlu gazetemize piyasaya çıkan Banaz'ın Köy Kültürel Değerleri kitabı ve dernek hakkında bilgiler verdi. Keyvanoğlu, Banaz'ın Köy Kültürel Değerleri kitabından çok az kaldığını söyledi ve geçmiş değerlere sahip çıkılması gerektiğinin altını çizdi.

UŞAK BANAZ'IN KÖY KÜLTÜREL DEĞERLERİ KİTABI ÇIKTI
UŞAK BANAZ'IN KÖY KÜLTÜREL DEĞERLERİ KİTABI ÇIKTI egeseshaber

Uşak Tanıtım ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Keyvanoğlu derneklerinin çok kapsamlı olduğunu açıkladı. Uşak'ın tüm köylerini taramak istediklerini ve bu çalışmaya da ilk önce Banaz ilçesinden başladıklarını söyleyen Keyvanoğlu yaptığı açıklamada; "2019 yılını Ulubey ve köylerini tanıtım yılı ilan etmiştik, 2021 yılının Şubat ayında bu kitabımız yayınlanacak. Uşak Merkez ilçeye bağlı 90 köyü de taradık ve bu kitap da Haziran 2021 yılında piyasaya çıkacak. Hedefimiz 2021 yılını 'Sivaslı İlçesi ve Köylerini Tanıtım Yılı' ilan etmiştik fakat salgından dolayı hiçbir faaliyet yapamadık. Daha sonra ise Eşme ve Karahallı ile devam edeceğiz." dedi.

HER KİTAP BİR ÖNCEKİNDEN DAHA ZENGİN İÇERİKLE ÇIKIYOR

Banaz'ın Köy Kültürel Değerleri kitabının içeriği hakkında da bilgi veren Keyvanoğlu, Uşak Üniversitesi'nin akademisyenleri ile birlikte elli soru hazırladıklarını ifade ederken köylere giderek bölgede bulunan yaşlı ve bilirkişilerle konuştuklarını da sözlerine ekledi. Keyvanoğlu soruların içeriği hakkında da bilgi verdi ve örf, adet, gelenek, görenek, şive yapısı, düğünler hakkında bilgi aldıklarını açıkladı. Tarihi değerler barındıran şelale, gölet gibi eserleri kayıt altına aldıklarını da belirten Keyvanoğlu, mani ve türküleri derlediklerini belirtip piyasa çıkan her kitabın bir öncekinden daha zengin içerikle çıktığını da söyledi.

DERNEK HAKKINDA DA BİLGİ VERDİ

Uşak Tanıtım ve Kültür Derneği'nin çalışmalarını açıklayan Keyvanoğlu; "Köylerdeki anıt araçları tespit ediyoruz İl Çevre Müdürlüğü ile sürekli iletişim halindeyiz, bir durum olduğunda onlarabilgi veriyoruz. Gözden kaçan tarihi eser, tarihi olgu ya da Antik Çağlara ait olan bir şey varsa müzemize iletiyoruz. Uşak Üniversitesi'nde tez hazırlayan öğrencilerle ve hocalarımızla iletişim halindeyiz, onlara köylerdeki durumu anlatıyoruz istedikleri zaman köyleri onlarla da ziyaret ediyoruz." dedi.

"KİTABIMIZ ÇOK AZ SAYIDA KALDI"

İlk çalışmalarının Uşak'ta Su Kültürü isimli kitap olduğunu ifade eden Keyvanoğlu aynı zamanda bu kitabın kendi dalında ilk olduğunu belirtti. Uşak Tanıtım ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Keyvanoğlu "Daha önce bu kitabı İstanbul ve Bursa'da görmüştüm bu kitabımız tükendi daha sonra da Banazla ilgili olanı çıkardık bu kitabımız da çok az sayıda kaldı." dedi. 

KEYVANOĞLU'NDAN UŞAK HALKINA MESAJ

Uşak halkına mesajını da ileten Uşak Tanıtım ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Keyvanoğlu, evdeki heer türlü esere sahip çıkılması gerektiğinin altını çizdi. Evdeki eserlerin geçmişe ait izler taşınıdığını da söyleyen Keyvanoğlu bunların ortaya çıkarılması gerektiğini çünkü Uşak'a katkıda bulunduklarını ifade etti.

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OKULLARI GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALARAK AÇIN!
OKULLARI GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALARAK AÇIN!
İZMİR'DE YILIN İLK FİDANLARI ÜRETİCİYLE BULUŞTU
İZMİR'DE YILIN İLK FİDANLARI ÜRETİCİYLE BULUŞTU
"