Advert

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NDE YAŞANANLARA UŞAK'TAKİ SİYASİLER SESSİZ KALMADI

Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleşen olaylarla ilgili olarak Uşak'ta CHP'nin Uşak il başkanı Doktor Ali Karaoba Merkez ilçe Başkanı Uğur Dümen Gençlik kollarının yanı sıra SOL Parti Uşak İl Başkanlığı katıldı.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NDE YAŞANANLARA UŞAK'TAKİ SİYASİLER SESSİZ KALMADI
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NDE YAŞANANLARA UŞAK'TAKİ SİYASİLER SESSİZ KALMADI egeseshaber

Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleşen olaylarla ilgili olarak bir basın açıklaması da düzenleyen katılımcılar şu ifadelere yer verdi; "

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi, öğretim üyesi, emekçisiyle kayyum rektör atamasına karşı tek yürek halinde kararlı bir direniş sergiliyor. Boğaziçi Üniversitesi’nin yerleşik demokratik kültürüne sahip çıktıkları gibi, tüm ülkedeki özgür ve özerk üniversite mücadelesi için de çok anlamlı bir örnek oluşturuyor. 

Bu haklı direnişin yanındayız.

Bilindiği gibi Boğaziçili akademisyenlere bile sorulmadan Melih Bulu, Cumhurbaşkanı tarafından “ben yaptım oldu” mantığıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atandı. Ve akademisyeninden öğrencisine tüm Boğaziçi, hem liyakat hem de üniversitenin geleneğine uymadığı için bu atamaya karşı çıktı. Aslında profesöründen öğrencisine kadar ülkenin en köklü üniversitelerinden birinin neden ayağa kalktığının yanıtını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu çok güzel verdi:

 “Çok mu demokratik olması gerekiyor? Daha önceki seçimlerde üniversitenin öğretim üyeleri seçiyordu. Bu yanlış bir sistemdi. Artık rektörleri Cumhurbaşkanı atıyor." dedi.

Ve günlerdir Boğaziçi Üniversitesi’nin şahsında tüm Türkiye demokrasi mücadelesi veriyor. Direnişin yaygınlaşarak sürmesi, mücadelenin haklı ve meşru olmasından kaynaklanıyor. Ne istiyorlar? Bilimsel, akademik ve demokratik üniversite istiyorlar. Demokrasi talep ediyorlar. Ama AKP, MHP ve çete-mafya artıklarından oluşan iktidarın bunu anlaması mümkün değil. İki de bir çıkıp yok yargıda yok şunda bunda reform yapacağız diyorlar.

Hadi buyurun! Reforma Boğaziçi Üniversitesi’nden başlayın! “Rektörü geri çektik, hocasıyla öğrencisiyle Boğaziçi kendi rektörünü kendi seçsin” deyin! Biz de samimiyetinize inanalım!

Ülkeyi yönetemedikçe, kaybetme korkusuyla gençleri toplumdan, kadınları erkeklerden, Kürt’ü, Türk’ü, Ermeni’yi diğerinden ötekileştirerek nefret suçu işlemeye inatla devam eden bir iktidarla karşı karşıyayız."

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Şirin Avcı     2021-02-08 B Ü Öğrencileri yalnız değildir.
Şirin Avcı     2021-02-08 B Ü Öğrencileri yalnız değildir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SALGINDA YENİ SÜRECİN  AYRINTILARI
SALGINDA YENİ SÜRECİN AYRINTILARI
İLKLER ŞEHRİ UŞAK KORONAVİRÜS TEDBiRLERİNDE BİR İLKE İMZA ATTI
İLKLER ŞEHRİ UŞAK KORONAVİRÜS TEDBiRLERİNDE BİR İLKE İMZA ATTI
"