GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-08-2021 01:24   Güncelleme : 05-08-2021 01:45

Alevler termik santrale sıçradı, mahalleler tahliye ediliyor

Milas'ta devam eden yangın Kemerköy Termik Santrali'ne de sıçradı. Yangından önce patlayıcı maddeler dışarı çıkarılırken çalışanlar da tahliye edildi. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise yangından dolayı 10 mahallenin tahliye edildiğini duyurdu.

Alevler termik santrale sıçradı, mahalleler tahliye ediliyor

Milas'ta devam eden yangın, saat 16.00 sıralarında rüzgarın da etkisiyle Fesleğen yaylası ve Kemerköy'e ulaştı. Santrale birkaç yüz metre kadar yaklaşan yangına helikopter ve uçaklarla müdahale arttı. Ancak saat 21.00 sıralarında alevler hızla çevreye yayıldı ve santarlin içine sıçradı. O saatlerde sirenler çaldı ve bölgede bulunan itfaiye araçlarıyla TOMA'lar bölgeden uzaklaştı ancak bu esnada panik yaşayan bir TOMA yol kenarında yandı. Ayrıca Milas'ta santralden kaynaklı elektrik kesintileri yaşanıyor.

Ören-Bodrum yolu trafiğe kapatıldı ve Ören Beldesi'ne girişler yasaklandı.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat Twitter hesabından son gelişmelerle ilgili bir video yayınladı. Tokat videosunda şu ifadeleri kullandı; 

“Şu anda bu açıklamayı Ören belediye binasındaki makamımızdan yapıyorum. Yaklaşık 1.5 saat önce aldığımız haber ve duyduğumuz siren sesleriyle yangının Kemerköy Termik Santrali'ne girdiğini öğrendik. Hemen oraya gitmek için yöneldiğimizde yolların kapatıldığını ve civarında kesin talimatlarla bir tahliye işleminin uygulanmakta olduğunu gördük, derhal belediye binamıza geri döndük.

Bu süre içerisinde kaymakamımızla yaptığımız görüşmeye göre valilik tarafından alınan kararla Ören'in ve çevresindeki mahallelerin boşaltılmasına karar verildiğini öğrendik. Bu karar hemşerilerimizin güvenliği konusunda uygulanması gereken bir karardır.

Öğrendiğimize göre Ören, Alatepe, Kultak, Pinar, Çamlıca, Bayır, Fesleğen, Demirciler, Bağdamları ve Karacaağaç mahallelerimiz için tahliye kararı alınmış bulunmaktadır.

Toplanma yerlerimiz Milas Şehir Stadyumu ve Koru Yüksel Çağlar İlkokuludur. Tahliye için Kultak, Alatepe ve Pinar, Dereköy yol istikametleri kullanılabilir. Bunlar araçlarıyla gidecek hemşerilerimiz içindir.

Aracı olmayan değerli hemşerilerimiz için de Ören Marina'da 1500 kişilik bir çıkarma gemisi hazır beklemektedir.

Resmi açıklamalar harici hiçbir açıklamaya itibar etmeyiniz. Günlerden beri yaptığımız uyarılara rağmen bu sonucun gerçekleşmiş olmasından son derece üzgünüm."

Öte yandan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de yaptığı açıklamada; 

"Değerli Hemşehrilerim, Sosyal medya üzerinden sizleri bilgilendirmek amacıyla yapmış olduğumuz canlı yayında "ilerleyen saatlerde boşaltma kararı verilebileceği" bilgisini yalnızca Kozağaç Mahallemizi kastederek söyledim.

Nitekim bir süre sonra da bu köyümüz için tahliye kararı verildi. Şu an için Menteşe İlçemizi tehdit eden bir durum bulunmamakta olup tüm kurumlarımız tarafından sizlerin güvenliği için gerekli tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

Hep birlikte, sağlıkla bu zor süreci de atlatacağımıza inanıyorum." şeklinde paylaşım yaptı.