SİYASET
Giriş Tarihi : 13-05-2022 21:26   Güncelleme : 13-05-2022 21:26

ANAVATAN PARTİSİ UŞAK İL BAŞKANI YILDIRAY BAYRAM ENGELLİLER HAFTASINI KUTLADI

Anavatan Partisi Uşak İl Başkanı yıldırım Bayram, 10–16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

ANAVATAN PARTİSİ UŞAK İL BAŞKANI YILDIRAY BAYRAM ENGELLİLER HAFTASINI KUTLADI

Engelli vatandaşlarımızın sadece ailelerinin sorumluluğuna terk edilmediği, toplumla birlikte var olmalarına sağlayan bir anlayışın egemen kılınması gerektiğinin altını çizen Bayram, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"10–16 Mayıs Engelliler Haftası tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının sağlanması amacına yönelik çalışmaların yapılması gereken bir hafta olarak ilan edilmiştir. Doğuştan ya da sonradan, hastalık veya kazalar sonucu; bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerindeki kayıplar nedeniyle hayatlarının kalanını engelli olarak geçirmek durumunda kalan bireylerin, topluma tam ve etkin bir şekilde katılımlarını sağlamak, sadece devletin değil tüm toplumun görev ve sorumluluğundadır.

Ülkemizde 10 milyona yakın engelli vatandaşımız yaşamaktadır. Bu vatandaşlarımız eğitimden sağlığa, ulaşımdan çalışma hayatına kadar pek çok alanda ciddi sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bununla birlikte, bu sorunların çözümüne ilişkin atılan adımların yetersizliği, bir taraftan mevcut sorunların devam etmesine neden olurken, diğer taraftan yeni sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın insan onuruna uygun bir biçimde yaşamalarını sağlayacak düzenlemeler yapmak, sosyal devletin en önemli gereklerinden biridir dedi.