GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-07-2021 13:10   Güncelleme : 01-07-2021 13:23

Bakan Koca açıkladı: 3.doz aşılar başlıyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca açıkladı: 3.doz aşılar başlıyor!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Toplantısı'nın ana gündeminde salgına karşı devam eden aşılama süreci vardı. Türkiye'de salgının gündemden çıktığını fakat bunun bir ümit cümlesi olmadığını söyleyen Bakan Koca, hergün 1 milyonun üzerinde aşı yapıldığını da ifade etti. 

"AŞILAR MUTASYONA KARŞI ETKİLİ"

Koca, "Bugün itibariyle yaklaşık 50 milyon doz aşıya ulaşmış bulunuyoruz. İlk doz aşısını olan vatandaşlarımızla ikinci doz aşı zamanı gelen vatandaşlarımızın takvimleri birleştiğinde günde 1,5-2 milyon dolaylarında aşı yapıyor olacağız." dedi. Aşıların erken dönemde ne kadar çabuk yapılırsa salgından o kadar erken çıkılabileceğine değinen Bakan, eldeki aşıların mutasyonlara karşı da etkili olduğunu söyledi. 

3.DOZ AŞILAR BAŞLIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı'dan sonra yaptığı açıklamada 3.doz aşıların 50 yaş üzeri ve sağlık personeline açıldığını söyledi. 3.doz aşılarda istenilen aşıların olunabileceğini de belirten Koca, herhangi bir kısıtlamanın da olmadığını vurguladı. 

6 HAFTADAN 4 HAFTAYA İNDİRİLDİ

Pfizer/BioNTech aşılarında daha önce ilk dozdan 6 hafta sonra olunan ikinci doz aşıları da 4 haftaya indirdi. Koca, aşı karşıtlarına da tepki gösterdi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, " Son günlerde aşı karşıtlığı konusu sıcak şekilde gündemde tutulmaya çalışılmaktadır. Çocukluk çağı aşılarında ülkemiz %98 gibi bir aşılama oranına sahiptir. Böyle bir ortamda aşı karşıtlığından bahsetmek sadece küçük bir zümreyi cesaretlendirmeye yarar." diye konuştu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yolun sonuna yaklaşıldığını da ifade etti.