GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-09-2021 21:02   Güncelleme : 03-09-2021 14:13

Bakan Koca, "Kısıtlama gündemimizde değil!"

Sağlık Bakanlığı Coronavirüs Toplantısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında bugün toplandı ve toplantıya Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile YÖK Başkanı Erol Özvar da katıldı.

Bakan Koca,

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında gerçekleşen toplantının ardından basın mensuplarının karşısına geçen Bakan Koca, özellikle son dönemde artan vakalara ve ölümlere değindi. Koca, "Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90'ı tam aşılı olmayan kişilerdir. Vefat edenlerin yüzde 90'ı ya aşı olmamış veya aşıları eksik kişilerdir." diye konuştu.

YENİ SEZON ÖNCESİ SON TOPLANTI

6 Eylül 2021 tarihinde başlayacak olan 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılından önceki son toplantıda yüz yüze eğitimin başlaması ve sürekli açık kalması için alınan tedbirlerin olduğunu da ifade eden Koca, salgına karşı okulların güven ortamı yaratabileceğine değindi.

CORONAVİRÜSE KARŞI AŞILAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 yaş üzerindeki nüfusun yüzde 78'inden fazlasının tek doz, yüzde 60'ından fazlasından da iki doz aşı olduğunu belirterek, "Tünelin ucundaki ışık göründü demiştim. Bugün tünelin çıkışı görünüyor diyebilirim. Acı hatıralarımıza dönmemek üzere, arkamıza bakmadan ilerlemek zorundayız. Bu süreçte yarım bırakmaya gelecek işimiz yoktur." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısıtlamaları ise gündeme almadıklarını belirtti.

Özellikle son 1 aylık periyotta ciddi şekilde artan vakalarla ilgili de konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugün itibarıyla aktif vakalarımızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerdir. Yani 500 bine yakın olan aktif vakamızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerden oluşmaktadır. Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90'ı da yine tam aşılı olmayan kişilerdir. Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 10'a yakını tam aşılı kişilerdir. Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 90'ı ya hiç aşı olmamış veya aşıları eksik kişilerdir. Tüm bunların hülasası, aşı bizi koruyor. Belirli bir süre aşıyla tam koruma sağlanabiliyor. Bu bakımdan, bir kere daha ısrarla ve en yüksek sesle sizlere sesleniyorum, aşınızı olun, kendinizi ve toplumu koruyun." ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vakalar arasında en yoğun grubun 15-45 yaş arası olduğunu da sözlerine ekledi.

KOCA’DAN EĞİTİMLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Pazartesi günü başlayacak olan yüz yüze eğitimle ilgili de konuşan Koca yüz yüze eğitimi tüm gayretleriyle vermek istediklerini ancak bunun için sürekliliğin sağlanmasına dikkat çekti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgından dolayı eğitimin eksik kalmamasının hem bugün hem de gelecek için çok üzücü olduğunu belirterek; salgınla mücadelede her koşulda okulları açık tutmanın en öncelikli ödevleri olduğunu vurguladı.

Okullarda alınan tedbirler hakkında da konuşan Bakan Koca, tedbirler ve kuralları içeren bir rehber uygulayacaklarını ifade etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın diğer açıklamalarından satır başları şöyle;

* Buna rağmen endişesi olan velilerimiz olabilir. 'Acaba çocuklarımıza okulda hastalık bulaşır mı?' sorusu sorulabilir. Eğer böyle düşünüyorsak önce veliler olarak bizler tedbirlere uymalıyız. Günlük hayatla tedbirin çelişmediğini göreceğiz. Bu dönemde öğretmenleri, öğrencileri örnek alacağız. Veliler olarak da örnek olacağız. Kendi çocuklarımızı korumak ve onlar için tedbirli olmak, çocuklarımızın sınıf arkadaşlarını da korumak anlamına geliyor.

* Her bir velimiz, kendi çocuğunu ve onun sınıf arkadaşlarını korumak üzere tedbirlere azami riayet göstererek zaman kaybetmeden aşı olmalı. Hep birlikte çaba gösterirsek, 'Zil sesinden sonra alarm sesi gelir' diyenleri haksız çıkarırız. Çıkarmalıyız, inanıyorum ki çıkaracağız. Eğitimi, ailelerin, öğretmenlerin göstereceği ciddiyetin farkında olmadan değerlendirmek yanlış olur. Öğretmenlerimizin motivasyonu hepimizden büyük olacak. Kendi sağlıkları kadar öğrencilerine sevgileri söz konusu.

12 YAŞ ÜZERİNDE AŞILAMA

12 yaş ve üzerinden bulunan gençlerin aşılanmasıyla ilgili olarak da konuşan Kcoa, 15 yaş üzerini tercihe bıraktıklarını hatırlattı. Koca, 12 yaş üzerinde kronik hastalığı bulunan çocuklar içinse ayrıca bir tanımlama yaptıklarını ifade etti.

ÖĞRETMENLERİN AŞI DURUMU

Coronavirüse kaşı aşılanmayanların okula alınmama gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirten Bakan Koca, öğretmenler içerisinde en az bir doz aşısını olanların oranın yüzde 88, iki doz olanların ise yüzde 75'i bulduğunu sözlerine ekledi.

SPUTNİK AŞISI

Rusya’da üretilen ve Türkiye’ye de geldiği açıklanan fakat henüz kimseye vurulmayan SPUTNİK aşısı hakkında konuşan Bakan Koca şu ifadeleri kullandı; “200 bin kişi için doz gelmişti. 400 bin yani. SPUTNİK ile ilgili 1. ve 2. aşı arasında fark vardı. Bu farktan dolayı temasa geçtik. Hızla 1. ve 2. doz aşısın gelmesi için gayret içindeyiz. Testlerde bir sorun yok. Üretimle ilgili çalışmalar devam ediyor. Yerel bir firmayla çalışmalar bir noktaya geldi ama üretim safhasına henüz gelmedi. Sinovac'la ilgili görüşmelerimizde ülkede yatırım yapmalarını söyledik. Onlar da bu noktada yatırım yapmayı düşünüyorlar.”

KOCA’DAN TEK DOZ AÇIKLAMASI

* Tek doz aşı korumuyor, iki doz aşının yapılması gerekiyor. İsrail'deki çalışmalar mRNA aşısında 7-8 ay sonra hatırlatma dozu gerektiğini gösteriyor. Sinovac için 3. doz gerekiyor. Aşısını tamamlamış kişi sayısı 35 milyon. Bu kişilerin vaka yükü yüzde 13 hastane yükü yüzde 10.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca AVM, restoran ve kafeler için PCR gibi bir uygulamayı gündeme almadıklarını belirterek; ilerleyen zaman içerisinde d e aşılanma oranıyla birlikte salgının ülke gündeminden düşeceğini ve vaka sayılarının azalacağını söyledi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI MAHMUT ÖZER’İN AÇIKLAMALARI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise toplantının ardından yaptığı açıklamada eğitimin kesintisiz olarak yüz yüze devam etmesinin hayati önem taşıdığını ifade etti. Uzaktan eğitimin asla yüz yüze eğitimin yerine geçemeyeceğini, yerine ikame edilemeyeceğinin unutulmaması gerektiğine dikkat çekti.

“YÜZ YÜZE EĞİTİM BİR ZORUNLULUK HALİNE GELMİŞTİR”

Bakan Özer, yüz yüze eğitimin artık bir zorunluluk haline geldiğini de sözlerine ekledi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullarda ihtiyaç duyulan maske, dezenfektan ve temizlik gibi ürünleri tüm illere gönderdiklerini açıkladı.

“650 MİLYON TL TÜM OKULLARIMIZA VE İLLERİMİZE GÖNDERDİK”

Temizlik malzemesi, maske ve dezenfektan konusunda verilen desteklere değinen Özer, "2021-2022 eğitim öğretim yılına hazırlık döneminde okullarımızın bu sürece hazırlanabilmesi için 650 milyon Türk lirasını tüm illerimize ve tüm okullarımıza göndermiş bulunuyoruz. 2020-2021 eğitim öğretim yılında tüm okullarımıza 223 milyon lira ödenek gönderilmişti. Yani bunun yaklaşık 3 katı bir ödeneği şu anda biz okullarımıza eriştirmiş ve okullarımızda o kaynakları maskeden dezenfektana kadar ve okuldaki temizlik malzemelerinin alınmasına kadar hijyen ortamının sağlanmasıyla ilgili her türlü hazırlığı yapmış bulunuyoruz. Yine 81 ilimizde yaklaşık 58 bin okulumuz için 113 bin temizlik personelinin görevlendirilmesini tamamlamış bulunuyoruz." dedi.

Aşı olmamış öğretmen ve personelin PCR yaptırılması talebini reddetmesi durumunda yaşanacak sürece ilişkin soru üzerine Özer, 1,5 yıldır salgın sürecinde büyük emek veren öğretmen ve personelin PCR testi yaptırmadan okul ortamına gelebileceğini düşünmediğini söyledi.

ELEKTRONİK TAKİP SİSTEMİ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar elektronik takip sistemi hakkında da konuştu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Tüm okullarımızda vaka temas aşı durumunu okul bazında takip eden elektronik takip sistemi kurduk. Sağlık durumlarını elektronik takip sisteminden takip edebiliriz." dedi. YÖK Başkanı Erol Özvar ise kampüslerde alınan tedbirlerin yurtlarda da alınacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan elektronik takip sistemi açıklaması;

Bir kişiden fazla kalınan odalarda yurtlarda aşısız birinin olmasının nasıl karşılanacağını hatırlatmak istiyorum. (Öğretmenlerle ilgili) Aşılanmayanların okula alınmaması gibi bir durum olmaz. Biz öğretmenlerimizin aşılanma oranlarının giderek arttığını, aşılanmamayı çok düşünmeyeceklerini düşünmek istemiyoruz. Şu an en az 1 doz aşı yaptırmış öğretmen ve çalışanların sayısı yüzde 88'i buldu. Velilerimiz tedirgin olmasınlar. Velilerimizin aşılanmama durumu daha büyük risk oluşturacak. Aşı ya da PCR zorunluluğu getirmedik ama velilerimizin bu sorumluluğu alacağını biliyoruz.

ÜNİVERSİTELERDE HİBRİT EĞİTİM DÖNEMİ

Coronavirüs toplantısında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özvar’ın ardından konuşan Yüksek Öğretim Kurulu(YÖK) Başkanı Erol Özvar ise salgından bağımsız olarak derslerin yüzde 40’ının online işlenebileceğine karar verdiklerini açıkladı. Yeni dönemin hibrit eğitim modeliyle ilerleyeceğini de belirten Özavar, hangi derslerin yüz yüze hangi derslerin online olacağının ise belirlendiğini ifade etti.

ÜNİVERSİTELERDE ALINAN ÖNLEMLER

Üniversitelerde gerekli tedbirlerin alındığını ifade eden YÖK Başkanı Erol Özvar, kampüs içerisinde uygulanacak kurallarla eğitim öğretim süreciyle ilgili olmak üzere üniversitelere kılavuz gönderdiklerini açıkladı.

ÖZVAR’DAN AŞI ÇAĞRISI

YÖK Başkanı Erol Özvar bir buçuk yıllık bir aranın ardından öğrencilerini kucaklayacaklarını belirtirken; tüm öğrenci ve üniversite personellerini de aşı çağrısında bulundu.