AFYONKARAHİSAR

BALLI BABA TÜRKİYE’NİN VAZGEÇİLMEZ MARKASI

Ülkemizin termal kaplıcalarıyla ünlü şehri Afyonkarahisar, şimdi de gözünü gastronomi turizmine dikti.

BALLI BABA TÜRKİYE’NİN VAZGEÇİLMEZ MARKASI

UNESCO tarafından ülkemizin üçüncü, dünyanın 36. Gastronomi şehri ilan edilen Afyonkarahisar, tescilli lezzetiyle gastronomi alanında iddialı bir çalışma yürütüyor. 

22 yıldır  Afyonarahisar’da hizmet veren Ballı Baba şekerleme Dünyası kalitesiyle adını Türkiye,ye duyurdu. Ballı Baba şekerleme ustası Süleyman Kale’22 yıldır AfyonKarahisar’da tatlı sektöründe markalaştığını söyleyerek Türkiye’nin dört bir yerine anlaşmalı kargolarla ulaştıklarını ifade etti.

Şekerleme usatası Süleyman Kale, Korona virüs süreciyle tüm Dünyada ‘doğru ve sağlıklı beslenme’ bilincinin önem kazanmasını fırsata çevirmek isteyen Afyonkarahisar, tanıtımda özellikle doğal ürünlerini ön planda tutarak, salgın sonrası ülkemizin gastronomi turizm pastasından hak ettiği payı almayı hedefliyoruz dedi. Lokum ve şekerleme usatası Süleyman Kale’ lokumun vücuttaki faydalarını şu şekilde anlattı.

Lokum, yüzyıllar boyunca Anadolu’dan Osmanlı’ya kadar uzanan çok geniş bir coğrafyada varlığını sürdürmüştür. Türkiye mutfağının geleneksel lezzetleri arasında yer alan lokumu günümüzde dünyanın pek çok ülkesi de tanıyıp biliyor. 7’den 70’e herkesin severek tükettiği lokumun faydaları ise zannedildiğinden de fazla…

Keyifli kahve sohbetlerinin yanına en çok yakışan lezzet, Türk mutfağının en sevilen şekerlemelerinden biridir. Bayramların, kız isteme törenlerinin ve daha pek çok önemli ziyaretin başrolü olan lokumun neredeyse 15. yüzyıldan beri her özel anımıza eşlik ettiğini söyleyebiliriz. Peki tüketmekten keyif aldığımız lokumun faydaları hakkında neler bilgi sahibiyiz.

BADEMCİK İLTİHAPLARINI ÖNLER

Yumuşacık bir tatlı olan lokum, Osmanlı’da “rahat ul-hulküm” olarak da bilinirdi. Bu kelimenin Türkçe karşılığı ise “boğazı rahatlatan”dır. Bu anlamda lokumun bademcik iltihaplarını iyileştirme konusunda başarılı bir besin kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Bademcik rahatsızlıkları özellikle kış aylarında çoğaldığından bu mevsimde lokumu beslenme rutininize ekleyebilirsiniz dedi. Süleyman Kale son olarak herkesi  Afyonkarahisar’a davet ediyoruz“ diye konuştu.