GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-07-2021 00:42   Güncelleme : 30-07-2021 00:42

Bir orman yangını da Bodrum'da

Türkiye'nin ciğerleri adeta yanıyor, felaket giderek büyüyor... Manavgat, Adana, Osmaniye, Marmaris derken şimdi de Bodrum'da orman yangını çıktı. Turistler otellerden tahliye edildi, 12 kişi yaralandı, 40 hektarlık alan kül oldu.

Bir orman yangını da Bodrum'da

Dün Antalya, Osmaniye, Mersin ve Adana'da çıkan orman yangınlarına bugün Türkiye'nin birçok kenti eklendi, ihbar telefonları ardı ardına geldi ve belirtilen bölglere ekipler sevk edilerek yangına müdahale ediliyor.

BODRUM DUMANLA KAPLANDI

Muğla'nın Bodrum, Köyceğiz, ve Dalaman ilçelerinde başlayan yangınlara ekipler müdahale ediyor. Bodrum'da Meşelik Mahallesi Pina Yarımadası Bodrum-Milas yolu üzerindeki ormanlık alanda yangın çıktı ve çıkan yangının soncunda Bodrum dumanla kaplandı. Söndürme ekiplerinin yanı sıra vatandaşlar da yangını söndürmek için destek veriyor ancak hem havanın sıcak olması hem de nemin düşük olması alevlere karşı mücadeleyi zorlaştırıyor.

KORKU DOLU ANLAR YAŞANDI

Bodrum'a bağlı olan Güvercinlik Köyü yakınlarındaki Kuyucak Mevkii'ndeki asırılık çam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanda saat 14.15 civarında başlayan orman yanıgını rüzgarın da etkisiyle hızla büyüdü. Bölgeye gelen ekipler, yangına müdahale ederken, alevler Titanic adlı otele de sıçradı ve otelde kalanlar teknelerle denizden tahliye edildi. Ayrıca beş yıldızlı üç turistik tesisin bulunduğu otele yönelen alevler korku dolu anlar yaşattı.

OTEL PERSONELLERİ VE MUĞLA BÜYÜKŞEHİR'DEN MÜDAHALE

Otel personelleri yangına bahçe hortumları, damacanalar ve kazma küreklerle müdahale etti. Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 12 itfaiye aracının yanı sıra 18 arazöz, 3 iş makinesi ile yaklaşık 100 orman işçisinin müdahale etiği yangının sonların doğru 1 helikopter de havadan destek verdi. İş makineleri de yolun açılması için yoğun uğraş veriyor.

Bölgede bulunan jandarma ekipleri ise tatilcileri tedbir amaçlı bölgeden uzakltaştırırken bazı tekne sahipleri de karadan ulaşımın zor olduğu bölgedei otellerde kalan turistlerin tahilyesine destek verdi.

OTELLERE GİDEN YOL DUMANDAN KAPANDI

Otellerin Bodrum'a bağlandığı karayolu alevlerden dolayı kapandı ve bunun üzerine ekipler uzun süre otellere ulaşamadı. Yaklaşık 3 bin turist ile bin 500'e yakın otel personeli alevlerden uzak bir noktada toplandı. Güvercinlik, Torba ve Gölköy limanından hareket eden onlarca balıkçı ve tur teknesi, lastik btlar, jet skiler ve sahil güvenlik botları otelde kalan turistleri aldıktan sonra 1,5 mil uzaklıkta bulunan Güvercinlik sahiline götürdüler. 

12 PERSONEL YARALANDI

Alevlere müdahale eden 12 otel personeli yaralandı. Tekne ve botların kurtardığı turistlerde 16 tanesi ise baygınlık geçirdi ve karada bekleyen ambulansta tedavi altına alınırken üç turist de hastaneye kaldırıldı. Bazı tursitler ise otelden ayrıldıkları sırada yanlarına bavullarını da aldılar.

40 HEKTARLIK ALAN KÜL OLDU

Jandarma, polis ve trafik ekiplerinin büyük güvenlik önlemi aldığı yangında 40 hektarlık alan kül olduğu belirtilirken, yangının birkaç farkı noktada çıktığı ifade edildi. Güvercinlik sahilinde bulunan özel bir güvenlik şirketine ait balık çiftliği yem ve kuluçhanesindeki tesislerin bir bölümü yanarak zarar gördü.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Kontrol altına alınan yangın ile ilgli Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı soruştuma başlatıı. Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada; "29 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 14.58 sıralarında, Muğla ili, Milas ilçesi, Güvercinlik-Kuyucak mevkiindeki ormanlık alanda çıkan orman yangını ile ilgili olarak mülhakatımız Milas Cumhuriyet Başsavcılığımızca resen ivedi olarak soruşturma başlatılmıştır. Başsavcılığımızın talimatı ile orman yangınının başladığı ve güzergâhındaki yerlerle ilgili detaylı bir şekilde inceleme ve delillerin araştırılmasına yönelik soruşturma işlemleri çok yönlü ve titizlikle devam etmektedir” ifadeleri kullanıldı.