GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-09-2021 09:57   Güncelleme : 27-09-2021 10:21

Buğdaylı Köyü Aromatik Bitki Festivali düzenlendi!

Bugün Uşak Merkez Buğdaylı Köyü’nde Festival heyecanı yaşandı. Buğdaylı Köyünde ilk kez düzenlenen Aromatik Bitki Festivali'ne ilgi yoğun oldu.

Buğdaylı Köyü Aromatik Bitki Festivali düzenlendi!

Uşak Merkez Buğdaylı Köyünde doğup büyüyen daha sonra iş dünyasına atılan Veteriner Hekim ve Denova İlaç firması ortaklarından  Faik Kaya köyü için birşeyler yapıp nasıl hizmet edebiliriz düşüncesinden doğan fikiri geliştirip festivale kadar süren çalışmalar yaptı. İlk önce Buğdaylı Köyünden olan Emekli Astsubay İskender Kaya ile ev hanımı Nuray Kaya Dönmez’le ve tanıdığı birçok köylü arkadaşı,  akrabaları ile iletişime geçen Kaya, köylerinin tarımla uğraştığı için onları Aromatik Bitki yetiştirmeleri gerekliliğini anlattı.

Faik Kaya Şubat ayından itibaren köylülülerine whatsap, you tube ve  zoom aracıyla fikirlerini anlattı. Köylerinindeki  toprakları analiz ettirip lavanta bitkisine uygunluğunu araştırdı. Elde ettiği bilgiler ışığında Aromatik bitki yetiştirmek için köylerinin çok uygun olduğunu tespit etti. Mevcut  Muhtar İrfan Çelik ve  eski muhtar Hüseyin Kaya  festivalde ortaklaşa  hareket ederek tüm köylülerin bir araya gelmesinde katkıda bulundular. Bu beraberliği tüm köylüler memnuyetle karşıladı. 

Buğdaylı Köyünde tarımsal reform sayılabilecek tarımsal değişim ve köye dönüş projesi ile festivale döndü. Faik Kaya arkadaşları Emekli Astsubay İskender Kaya ile ev hanımı Nuray Kaya Dönmez’le brilikte köylerinde yapılacak festivalin organizesinde baş rol oynadılar.


Faik Kaya  fikrini Buğdaylı köy muhtarı ve köylülerle paylaştıktan sonra Tarım İl Müdürlüğü ile iletişime geçip destek istedi ve olumlu cevap aldı. Buğdaylı köylülerden bir çok kişi Tarım İl Müdürlüğünün açmış olduğu Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitime katıldı. Hepsi bu yapılan eğitime katılıp başarılı sonuç elde etti  ve katılım belgesini kazanmaya hak kazandılar.
Tıbbi ve Aromatik Bitki yetişticiliği eğitimini tamamlayan Buğdaylı Köylüleri belgelerini alacakları günü festivalle taçlandırmak istedi. Buğdaylı Köylüleri bugün Buğdaylı Köyü Aromatik Bitki Festivalinin ilkini düzenlemiş oldular. . Buğdaylı Köylüleri festivali her yıl geneleksel olarak yapayı hedefliyor.  

Yoğun ilgi ile düzenlenen Festivale Uşak Milletvekili Mehmet Altay, Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Durmuş Akkaya, eski AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç, Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ercüment Osman SARUHAN, Uşak Hayvancılık Kooperatifi Birliği Başkanı Himmet Özdemir, Hayvan Sağlığı,Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Veteriner Hekim Serdar Güvlü, Uşak Tarım İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Nasuh Altuntaş, Uşak Tarım İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü’nden Ziraat Yük. Müh. Aliye Altuntaş,  Uşak Tarım İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Mahir Bulut’un yanı sıra Buğdaylı Köylüleri katıldı. Ayrıca merkezi  İstanbul ‘da olan Uşaklılar Eğitim ve Kültür Vakfı yönetim Kurulu üyesi  de olan Faik Kaya diğer vakıf yöneticileri Durmuş Akkaya ve Ersin Kutluay’da festivale katılan isimlerden.

Buğdaylı köyünden olan ev hanımı Nuray Kaya Dönmez’de köylü kadınları bir araya getirip Kooperatif kurma projesini faaliyete geçirmek için faaliyete geçti. , Uşak Tarım İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü’nden Ziraat Yük. Müh. Aliye Altuntaş ile iletişie geçip destek alan Nuray Kaya Dönmez Buğdaylı Kadınları Kooperatifi kurucu başkanı oldu. Kooperatif Buğdaylı köyü kadınlarının özel yeteneklerine göre elde ettikleri ürünleri  pazarlama, ve tarımsal eğitimlerinin sağlanmasını amaçlıyor. 

Festivale katılanlara yöresel  yemekler  ve çeşitli ikramlarda bulunuldu.Festivalde ayrıca  Tarım İl Müdürlüğünün açmış olduğu Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Eğitime katılanlara katılım belgelleri takdim töreni yapıldı.  Festival Foklor ekibinin gösterişi görülmeye değerdi. Atlı Spor kulüplerinin cirit müsabakalarının ardından festival sona erdi.