UŞAK
Giriş Tarihi : 17-11-2021 08:16   Güncelleme : 17-11-2021 08:16

ÇALIŞANLARIN HAYATLARINI İDAME ETTİRECEK ÜCRET ALMASI GEREKİYOR!

Hizmet-İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Recep Sorkun; ‘’ Asgari Ücret Dolar Karşısında Bin TL Eridi’’ Hizmet-İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Recep Sorkun, 2022 yılı için belirlenecek olan asgari ücretle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sorkun açıklamasında asgari ücretin geçim ücreti haline geldiğini belirterek çalışanların hayatlarını idame ettirecek bir ücret alması gerektiğini savundu.

ÇALIŞANLARIN HAYATLARINI İDAME ETTİRECEK ÜCRET ALMASI GEREKİYOR!

Asgari ücret görüşmeleri için geri sayım başladı. Net 2 bin 825 lira olan asgari ücretin 2022 yılında işçi ve işveren kesimini memnun edecek bir seviyeye çıkarılacağıyla ilgili beklentiler artıyor. İşçi ve işveren asgari ücretteki vergi yükünün azaltılması konusunda hemfikir. Asgari ücret pazarlığına sayılı günler kala Hizmet-İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Recep Sorkun  asgari ücrete yönelik değerlendirmelere bulundu.

ÇALIŞANLARIN HAYATLARINI İDAME ETTİRECEK ÜCRET ALMASI GEREKİYOR!

2022 yılı için belirlenecek olan asgari ücretle ilgili değerlendirmelerde bulunan Hizmet-İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Recep Sorkun ; “Türkiye Cumhuriyeti devletinde çalışan 15 milyon sigortalı işçimiz var. Yaklaşık 6,5 milyon işçimiz asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücret ülkemizde bir geçim ücreti oluyor. Çalışanların hayatlarını idame ettirecek ücret alması gerekiyor. Bununla birlikte enflasyon karşısında işçi ücretlerinin erimemesine yönelik yeniliklerin geliştirilmesi gerekiyor. Çalışanların, yıl içinde oluşan ekonomik nedenlerden dolayı artan enflasyon karşısında ücretlerinde yaşanan düşüş ile birlikte ağır vergi yükü oluşturuyor. Vergi yükünün fotoğrafını çekmek için Hak-İş uzmanları ve akademisyenlerin katkılarıyla ‘Vergi Reformu Raporu’ hazırlandı. Bu raporu hükümet başta olmak üzere siyasi parti temsilcileriyle paylaştık. Hem Avrupa Birliği AB ülkelerindeki hem de ülkemizdeki vergi uygulamalarını karşılaştırdık. 2007'de yaklaşık 15 asgari ücret tutarı yüzde 20'lik vergi dilimine girerdi. Geçen yıl 7 asgari ücret tutarı yüzde 20'lik vergi dilimine girdi. Aradan geçen yıllarda vergi dilimlerinin çalışanlar aleyhine nasıl değiştiğini bu somut bir şekilde gösteriyor. Almanya ile Türkiye'yi kıyasladık. Orada mümkün olduğu kadar aile, çocuk ve medeni durumun vergilendirmede doğrudan etkili olduğunu ve bunun da işçiler lehine düzenlendiğini gördük. Çalışanların asgari ücret tutarındaki gelirlerinin vergi dışında bırakılmasını ve ikinci vergi dilimine geçiş miktarı olarak da ortalama işçi ücretinin bir yıllık tutarının belirlenmesini talep ediyoruz" dedi.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU YETERSİZ!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu 6,5 milyon insanın ücretini belirleyen bir komisyon olarak yetersiz olarak gördüklerini ifade eden Sorkun, “Burada en büyük işçi konfederasyonu ve en büyük işveren konfederasyonu ve hükümet yer alıyor. Asgari ücretle ilgili toplumun en büyük toplu sözleşmesini yaparken toplumun en geniş kitlelerinin ve farklı kesimlerin buraya davet edilmesi gerekir. Hem komisyonun yapısı hem de asgari ücretli oranının ülkemizde yüksek oluşu bizim için asgari ücreti çok daha anlamlı bir noktaya getiriyor” diye konuştu.