GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-08-2021 15:18   Güncelleme : 05-08-2021 15:18

Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı'ndan orman yangınları açıklaması

Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Akyol ülke genelinde çıkan yangınlarla ilgili basın açıklaması yayınladı.

Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı'ndan orman yangınları açıklaması

Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Akyol yayınladığı basın açıklamasında; "Yanıyoruz, yanıyoruz, yanıyoruz…
Yaklaşık 2 haftadır yurdumuz ateş altında. Antalya, Manavgat, Marmaris, Bodrum, Köyceğiz, Silifke, Mersin, Adana, Isparta, Aydın gibi 30 a yakın bölgemizde 200’e yakın yangın çıktı. İlimiz Uşak’ta bir haftada Göğem Göleti’nde, Sorkun Köyü Çokkozlar bölgesinde ve Sivaslı Karaboyalık Köyü’nde de yangınlar çıktı. Ülkemizde bu yangınlarda 10 a yakın insanımız can verdi. 100 lerce küçükbaş ve büyükbaş hayvan can verdi. Yüzlerce ev yandı. Binlerce insanımız evsiz kaldı. Kabus gibi günler geçiriyoruz. 
Bölge insanlarımız canını hiçe sayacak şekilde yangını söndürmek için çalışırken siyasilerimiz her zamanki gibi ağız kavgası yapmaya devam ediyor. Bizler bu tartışmalarda cahil oluğumuzu anladık. Çünkü her kafadan farklı bir ses çıkıyor. ‘’Uçağımız vardı, uçağımız yoktu, var ama çalışmıyor, çalışmıyor ama 2 günde çalıştırılır’’ gibi şu an gereksiz bir tartışma peşindeler. ‘’Yurt dışından yardım alırsak küçük düşeriz’’ gibi düşünceler bizi hiç ilgilendirmiyor. Bizler bir an önce nasıl olursa olsun bu yangınların söndürülmesini istiyoruz. Nereden gelirse gelsin uçakların bu yangınlarda kullanılmasını istiyoruz. 
Orman yangınlarının çıkmasında iklim krizi belirli bir öneme sahiptir. Yangınların birer felakete dönüşmesinde hükümetlerin orman yangınlarını önlemek için aldıkları için önlemlerin düzeyi ve etkinliği de büyük öneme sahiptir. Küresel iklim krizinin tetiklediği sıcaklık ve kuraklık orman yangınlarının temel nedenidir. Bu nedenle iklim krizinin tetiklediği yangınların Avusturya, Kaliforniya gibi ülkelerde de olduğunu biliyoruz. Orman yangınları ile mücadele etmenin tek yolu iklim krizi ile mücadele etmektir. İklim krizi ile su kaynakları azalmakta, doğal bitki örtüsü tahrip olmakta, tarım potansiyeli azalmakta, insan sağlığı etkilenmekte ve orman yangınları artmaktadır. Ülke olarak iklim krizini sürekli gündemde tutmalı ve yangın başlamadan tüm hazırlıklarımızı yapmalıyız. 
Bu yangınlarda binlerce küçükbaş, büyükbaş ve vahşi orman hayvanları telef oldu. Milyonlarca arılar yok oldu. Çok geniş bir alanda yok olan ormanların sonucunda yağmur rejimi de değişti. Artık yağmurlar yağmayacak. Ormanlaşma yavaşlayacaktır. Köyler yok olacaktır. Milyonlarca arının yok olması nedeniyle bu bölgede ekosistem de değişti. Ekosistemin değişmesiyle bitkiler arası tozlaşma şansı yok oldu. Aynı ekosistem bir daha oluşmayacak. Anadolu çölleşmeye doğru adım adım gidiyor.
Yangınlar başladıktan itibaren ülke çapında fidan dikim kampanyası başlatıldı. Bence bu çok aceleci bir kampanyadır. Çünkü yanan yerler en az 1 yıl toprağın kendine gelmesi için bekletilmelidir. 1 yıl sonra fidan dikimleri yapılmalıdır. Ormanlarımızın %99’u devlet ormanı olduğundan Orman Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğundadır. Anayasanın 169. Maddesine göre bu alanlar başka bir amaç için kullanılamaz. Ve yeniden ağaçlandırılmak zorundadır. Fidan kampanyaları yapan kurum ve kuruluşlar bu işi OGM’ye bırakmadan bizzat kendilerinin de bulunduğu bir ortamda dikimleri yapmalıdır. 
Değerli basın mensupları,
1 Ağustos Pazar günü Afyon, Denizli, Aydın, Manisa ve İzmir’den çevre dernekleri, Murat Dağı Yok Olmasın Platformu bileşenlerinden ÇEDAY’ın davetlisi olarak; suyuna, havasına ve toprağına sahip çıkmak için Ulubey’de bir araya geldiler. Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği olarak biz de oradaydık. Güzel bir inceleme gezisi yapıldı. Dokuzsele Çayı, Banaz Çayı ve bu iki çayın birleştiği yer gözlemlendi. Sonra gelen dernekler yörelerinde yaptığı kendi çalışmalarını anlattılar. Saat 17.00’da Ulubey Meydanında yürüyüş yapıldı. Yürüyüş sonu basın toplantısı yapılarak etkinlik sona erdirildi. Temiz çevre ve temiz su mücadelemizin süreceği belirtildi. Herkes için çok faydalı bir toplantı oldu.
Temiz çevre ve temiz su mücadelemiz her zaman sizlerle birlikte devam edecektir. 
Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor günlerin bir an önce son bulması dileğimizle…
Teşekkür ederim. " ifadelerini kullandı.