SİYASET
Giriş Tarihi : 18-07-2021 16:58   Güncelleme : 18-07-2021 16:58

CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka; "Tüm kız kardeşlerimize dokunmaya devam ediyoruz"

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka'nın Sivaslı'dan sonraki durağı Uşak'ın şehir merkezi oldu. Nazlıaka, bir düğün salonunda hem partililerle hem de kadınlarla bir araya geldi.

CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka;

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka'nın 'Yaşam Hak, Yaşamak' projesi kapsamındaki son durağı Uşak oldu. Uşak'ta Sivaslı ilçesini ziyaret ettikten sonra şehir merkezinde esnaf ziyareti gerçekleştiren Nazlıaka, özel bir düğün salonunda partili isimlerin yanı sıra kadınlarla da buluştu.

CHP Uşak İl Başkanı Dr.Ali Karaoba düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulundu. Karaoba açıklamasında; " Sayın Kadın Kolları Genel Başkanım, Sayın İlçe Başkanlarım, Sayın Vekilim Sayın İl Kadın Kolları Başkanım, İlçe Kadın Kolları Başkanlarım, değerli yol arkadaşlarım öncelikle hepinizi saygıyla Uşak İl Örgütü adına selamlıyorum.

Yaşam Hak Projesi ; kapsamında tüm ülkeyi gezen , projenin mimarı, tuttuğunu koparan ,Parti Meclisi Üyemiz , Kadın Kolları Genel Başkanımız Sayın Aylin Nazlıaka ve MYK üyelerine Uşak ziyaretleri için teşekkür ediyor ,hoşgeldiniz diyorum.

Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu 1923 yılını izleyen yıllarda gerçekleştirilen reformlardan; Türk kadınını doğrudan etkileyenlerin başında 1924 yılında kabul edilen, eğitimi tek sistem altında toplayarak kadınlara ,erkeklerle eşit eğitim imkânları sağlayan Tevhid-i Tedrisat Kanunu; kadınların yasal statüsünü bütünüyle değiştirerek gerek aile içinde gerekse birey olarak eşit haklar sağlayan 1926 yılında kabul edilen Türk Medeni Kanunudur.

Bunların yanı sıra kadınların yasal statülerinin eşitlenmesinde diğer önemli aşama ise siyasi hakların kazanılmasıdır. Türk kadınlarına 1930’da yerel, 1934’te de genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı birçok Batı ülkesinden önce tanınmasına rağmen yıl 2021 hâlâ kadınların Meclis’te temsiliyet oranı %5’i geçmemiştir . Yani erkek egemen sistem devam etmektedir.

Peki ne yapmalı; Kadınlar kendi gücünün farkın a varmalı, siyasi partiler kanununda cinsiyet kotasının getirilmesini isteyen partileri desteklemelidir.

Biz çok iyi biliyoruz ki sahada çalışırken,köyde,mahallede,sokakta kadın olmadan çalışma şansımız ,insanlara ulaşma şansımız yok . Yani Kadınsız siyaset münkün değildir.

Bu bilinçle Uşak ölçeğinde kadın üyesi olmayan köy ve mahalle bırakmamak için özel bir çaba harcıyoruz, bu çalışmalarda emek sarfeden, özveriyle çalışan tüm örgütüme teşekkür ediyorum.Yaptığımız çalışmalar sonucunda Uşak da üyelerimizin %30 unu kadınlar oluşturmaktır ,hedefimiz%50 dir.

Değerli arkadaşlar; Gelir, yaş veya eğitim durumuna bakılmaksızın kadınlar, mevcut veya eski eşi ya da birlikte olduğu kişi tarafından fiziksel ve cinsel şiddete maruz kalmaktadır.

Neden;

Çünkü kadının meta görüldüğü ,bir toplumda erkek bir kadını severse; erkek bir kadınla evlenirse;kendini onun sahibi olarak görüyor ve o asla terk edilemez diye bakıyor !!

Kadına benim malım diye bakıyor; Yani ben istemezsem kadın yapamaz, ben istemezsem kadın gezemez ,ben istemezsem kadın boşanamaz ve ben istersem kadın yaşar istemezsem ölür noktasına getiriyor .

Yani en temel insan hakkı olan Yaşam Hakkı na müdahale ediyor.

Oysa Yaşama Hakkı dokunulamaz, devredilemez, vazgeçilemez olan en temel insan hakkıdır. Maalesef bu hak ülkemizde kadınların elinden alınıyor,

Ve yine maalesef ki ülkemizdeki yöneticiler kadına uygulanan şiddet konusunda samimi bir tavır sergilemiyorlar. 20 yıldır ülkeyi yönetenlerin hiçbir konuda samimi olmadığını artık hepimiz biliyoruz.

45 çocuğa tecavüz edilen Ensar Vakfı olayında dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanını Sema Ramazanoğlu’nun bir kereden bir şey olmaz açıklaması, kadın haklarını koruyan İstanbul Sözleşmesinin bir gecede, bir kişinin söylemiyle kaldırılması, koruma altındaki ya da koruma talebinde bulunan kadınların öldürülmesi iktidarın kadın hakları konusunda ne kadar samimi olduğunun göstergesidir.

Bu bağlamda Türkiye’yi karış karış gezerek Yaşam Hak projesi kapsamında; kadınların duyarlığını arttırmak, kız kardeşlerine hukuksal, psikolojik destek veren destek Projenin mimarı başta Sayın Kadın Kolları Genel Başkanımız Aylin Nazlıaka, MYK üyeleri ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Konuşmamı Ulu Önderimizin Atatürk ün şu sözleriyle bitirmek istiyorum;

Dünyada her şey kadının eseridir; Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar. Hepinizi saygıyla selamlıyorum ." ifadelerini kullandı.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ise kadınların ekonomik anlamda güçlenmesine dikkat çekti. Nazlıaka, "Eğer biz kadını ekonomik anlamda da güçlendirebilirsek, kendi ayakları üzerinde durmasını sağlarsak, işte o zaman huzurlu bir toplum yaratırız."dedi.

Yaptıkları çalışamalar hakkında da bilgi veren Nazlıaka, Türkiye genelinde birçok ilçede örgütlenmelerini tamamladıklarını açıkladı.

"YaşamHak Projesi" ile ilgili de bilgi veren CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, " Kovid-19'un nasıl bir aşısı var, şiddetin de bir aşısı var. O da eşitliktir. Siz eğer kadınla erkeği eşit görmezseniz, kadını toplumun nesnesi olarak görüp, öznesi olduğunu kabul etmezseniz, kadını iki cinsiyetten biri değil, ikinci cinsiyet olarak konumlandırırsanız, onu bir mal, bir eşya gibi tariflerseniz o zaman kendinizde ona şiddet uygulama hakkını da buluyorsunuz. Onun için istedik ki biz her ne kadar şu anda iktidarda olmasak da her ne kadar biz şu anda icracı konumda olmasak da öyle bir proje yapacağız ki tüm şiddet mağduru olan kız kardeşlerimize, tüm istismara uğrayan çocuklarımıza ve onların ailelerine ulaşacağız." dedi.

Proje ile ilgili olarak genel merkezlerinde çağrı merkezi kurduklarını da vurgulayan Nazlıaka, "Tüm kız kardeşlerimize dokunmaya devam ediyoruz. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz. Bir kadın bir erkeğe göre ekonomik olarak daha güçlü olmayabilir. Bir kadın bir erkeğe göre fiziksel olarak da güçlü olmayabilir. Ama bilgi de çok önemli bir güçtür. Onun için biz o kadınlara, o kız kardeşlerimize, o istismara uğramış çocuklarımıza ve ailelerine haklarını anlatıyoruz. Bilgi gücünü ellerine veriyoruz. Böylelikle onların hayata sıkı sıkıya tutunmasını sağlıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Kadınların ekonomik anlamda güçlendirilerek huzurlu bir toplum yaratmayı amaçladıklarını belirten CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, kadınların her yerde temsil edildiği bir Türkiye için çalıştıklarını söyledi.