SİYASET
Giriş Tarihi : 16-06-2021 18:12   Güncelleme : 16-06-2021 18:12

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, muhtarların yaşadıkları sorunu Meclis’e taşıdı

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, muhtarların aldığı ödenek, yardımcı personel desteği ve pasaport taşımasına ilişkin TBMM’de konuşma yaptı.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, muhtarların yaşadıkları sorunu Meclis’e taşıdı

Daha önce muhtarların SGK primlerinin devlet tarafından ödenmesi ve silah ruhsatları için kanun teklifi verdiğini, bu teklifinin de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildiğini hatırlatan CHP’li Yalım, iktidar sıralarına seslenerek yeni verdiği kanun tekliflerinin de kabul edilmesini istedi. Özkan Yalım şunları söyledi:

“MUHTARLARIN ALDIĞI ÖDENEK ASGARİ ÜCRETLE ENDEKSLENSİN”

“Muhtarlarımıza bir ödenek verildi. Şu an tüm muhtarlarımız 2300-2400 TL civarında ödenek almaktadırlar, sigortaları da yatıyor. Toplamda 50 bin 278 muhtarımız bulunmaktadır. Bunların 2400 civarında asgari ücretten düşük ödenek almaktadırlar. Seçilmişliğin başlangıcı olan muhtarlarımızın asgari ücret seviyesinde bir ücret almasını teklif ediyorum. İster köydeki ister şehirdeki ister mahalledeki ister beldedeki, neredeki muhtarlarımız olursa olsun ödeneğin asgari ücrete endekslenmesini talep ediyoruz. Böylece muhtarlarımızın da ödenekleri asgari ücretle birlikte belirlensin ve enflasyon altında ezilmesin istiyoruz. Bunun yanında muhtarlarımız, özellikle köyden şehre defalarca gelmek zorunda kalıyorlar. Bu sebepten dolayı bu ödeneğin yükselmesinin altını çiziyoruz.”

“MUHTARLARIMIZA YARDIMCI PERSONEL VERİLMELİ”

“Büyükşehirlerde belirli nüfustan daha fazla olan mahalle muhtarları var ve bunlar ciddi sorunlarlarla karşı karşıya kalıyorlar. Tek başlarınalar ve izin günleri yok. Özellikle telefonla ulaşılabilir de oluyorlar çünkü ciddi anlamda mesai yapıyorlar. Bu anlamda muhtarlara yardımcı personel verilmesiyle ilgili de kanun teklifimiz var. 50 bin, 100 bin nüfuslu mahallelerimiz var. Muhtarlarımız bunlara yetişmekte zorlanıyor. Bu nedenle muhtarlarımıza yardımcı personel verilmesini talep ediyoruz.”

“MUHTARLARA YEŞİL PASAPORT TALEP EDİYORUZ”

“Sayın Cumhurbaşkanı muhtarlarımızı sık sık ülke dışına da götürdü. Onlara bir şekilde geçici de olsa pasaport verildi. Biz CHP olarak tüm muhtarlarımıza, en azından görev yaptıkları süre içinde yeşil pasaport verilmesini talep ediyoruz. Bütün muhtarlarımızın görevlerini daha iyi yerine getirmesi adına bu kanun teklifinin de tüm partiler tarafından kabul edilmesini temenni ediyorum.”