SİYASET
Giriş Tarihi : 10-09-2021 14:34   Güncelleme : 10-09-2021 15:21

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, "Zafer Havalimanı'na verilen garanti Afyon, Uşak ve Kütahya'nın nüfusundan fazla"

Uşak'ın ve bölgenin önemli ulaşım noktalarından birisi olan Uşak Havalimanı yaklaşık 1,5 yıldır kapalı duruyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nin Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Egeseshaber.com Gazetesi'ne Uşak Havalimanı'nın neden kapatıldığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım,

Haber-Aziz Muhammet Ulubaş Uşak Havalimanı 1,5 yıldır kapılarını kapatmış durumda. Cumhuriyet Halk Partisi'nin Uşak Milletvekili Özkan Yalım Egeseshaber.com sitesine yaptığı açıklamada havalimanın devlete ya da başka herhangi bir yere tek kuruş borcunun olmadığını söyledi.

"UŞAK HAVALİMANI DEVLETE TEK KURUŞ BORCU OLMAYAN BİR İŞLETMEMİZ"

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, "Uşak 370 bin nüfuslu bir il ve havalimanı ise çevre ilçelerle birlikte 500 bin nüfusa hizmet ediyor. Uşak Havalimanı devlete tek kuruş borcu olmayan, hiçbir garanti vermeyen bir işletmemiz." dedi. Havalanın 1,5 yıldır kapalı olduğunu sözlerine ekleyen Yalım, Uşak, Afyonkarahisar ve Kütahya halkının yolcu garantisi verilmesinden dolayı Zafer Havalimanı'na gönderildiğini fakat Uşak halkının Zafer Havalimanı'nı değil, çevre illerde bulunan diğer havalimanlarını tercih ettiğini ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Özkan Yalım, "Zafer Havalimanı 2044'de kadar yap-işlet-devret ile yapıldı. Zafer Havalimanı Uşak'a 110, Afyon'a 85-90, Kütahya'ya 65 KM. Uşak Havalimanı garantiden dolayı kapalı." diye konuştu.

YOLCU BAŞINA İÇ HATLARDA 2€, DIŞ HATLARDA 10€

Zafer Havalimanı'nda iç hatlarda yolcu başına 2€, dış hatlarda ise yolcu başına 10€ alındığını vurgulayan Yalım, Zafer Havalimanı'nda 1.317.000 yolcunun garanti edildiğini belirtti. Bu sayının Uşak, Afyonkarahisar ve Kütahya'daki nüfusların üzerinde de olduğunu belirten Yalım, "Zafer Havalimanı'nın zararını azaltmak için tüm Uşak'ı zorla göndermek istiyorlar." dedi.

"ZAFER HAVALİMANI'NA YAPILAN YATIRIM 50 MİLYON €"

Zafer Havalimanı'na yapılan yatırımın 50 milyon € olduğunu da ifade eden Yalım, "Uşak'ta 3 OSB, vatandaşlar ciddi anlamda zorluk yaşıyor." ifadelerine yer verdi. İşletmesi ile ilgili de bilgi veren Yalım, KOLİN, LİMAK, İÇTAŞ gibi şirketlerden birisinin olduğunu belirtti.

Yap-işlet-devret modeli ile yapılan yol, köprü, hastane gibi işletmelerin iktidara gelmeleri durumunda işletmelerin harcadıkları parayı vererek sözleşmeleri feshedeceklerini sözlerine ekledi.