SİYASET
Giriş Tarihi : 24-08-2021 13:47   Güncelleme : 24-08-2021 13:47

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım'dan IMF İddiası: Türkiye 6,5 milyar $ borç aldı!

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Özkan Yalım Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu'ndan(IMF) 6,5 milyar $ borç aldığını iddia etti.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım'dan IMF İddiası: Türkiye 6,5 milyar $ borç aldı!

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım Türkiye'nin IMF'den 6,5 milyar $ borç aldığını iddia etti. Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Milletvekili Özkan Yalım yaptığı açıklamada; "Geçtiğimiz yıllarda güya IMF'ye borç verdik diye övünürken; IMF'den Türkiye'ye bugün 6.4 milyar dolar geldiği haberini aldım. 

Şimdi AKP'liler diyecekler ki efendim; Biz IMF'ye muhtaç değiliz. Bu doğrudan kredi değil, doğal SDR kredisidir üye ülkelere dağıtılan.  IMF bu parayı Türkiye'ye verdi mi? vermedi mi? Biz bu parayı faizi ile birlikte geri ödeyecek misiniz, ödemeyecek misiniz? Bu para borç mu?  hibe mi? Önce onu bir açıklayın sonra savunmaya geçersiniz. Erdoğan dün gece bir TV kanalına çıkıp; 'Ağustos ayından itibaren ekonomi coşacak, enflasyon  düşecek' masalları anlattı. Yoksa Erdoğan bu paraya mi güvenerek ekonomiyi coşturma hayalleri kurdu. Bu kadar tesadüf olamaz. Bu miletin artık sizin ne anlattığınız masallara ne de açıkladığınız verilere güveni kalmadı! Size oy veren emekli ve memurunda hayallerini dün verdiğiniz zamla yıktınız.  Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 3600 ekgösterge Anayasa'nın Eşitlik İlkesine göre çözüm bekliyor. Sizin bunları çözme gücünüz ve cesaretiniz artık görünmüyor...! Atalarımız çok güzel söylemiş 'Borç yiyen kesesinden yer...' diye; Herşeyi sattınız satacak bir şey kalmayınca IMF kapısına dayandınız. Allah sonumuzu hayır eylesin." ifadelerini kullandı.