RÖPORTAJ

"ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZ"

İzmir’in Menderes ilçesindeki bir okulda yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrenciye cinsel istismar olayını ortaya çıkartan Saadet Özkan Mersin’de, ‘Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’ni (UCİM) kurdu. Dernek, çocuk istismarı ile mücadelesine devam ediyor. Gazeteci Aziz Muhammet Ulubaş ise derneğe giderek İzmir Bölge Müdürü Av. Candan Tekin Çekiç ile UCİM’i konuştu.

Saadet Özkan’ın görev yaptığı İzmir’in Menderes ilçesindeki bir okulda yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrenciye cinsel istismarı sonucunda 2017 yılında Yücel Ceylan ile kuruldu. UCİM genel başkanı Saadet Özkan ABD başkanı D. Trump’ın eşi olan Melenia Trump’ın elinden uluslararası cesur kadınlar ödülünü aldı. Türkiye’ye döndükten sonra istismar mağduru ailelere ulaşmayı başlayan ve dernekleşme süreciyle birlikte bu yola girdi. UCİM günümüzde 40bine yakın üyesi ve 8 ilde yapılanmasıyla çocuk istismarı konusunda mücadeleye deva ediyor.

Amaç, Çocuk İstismarı Yaşanmadan Önlensin

UCİM’in amacının Çocuk istismarlarının yaşanmadan önlenmesi olduğunu söyleyen Av.Candan Tekin Çekiç, “en çok eğitim faaliyetlerine önem vermekteyiz. Kamu kurum ve kuruluşları ile işbirlikleri yapıyoruz, kendimiz eğitim çalışmaları hazırlıyoruz, belediyelerle protokoller imzalıyoruz, bu protokoller kapsamında her kesime yönelik eğitim düzenleniyor. Çocuklara yönelik eğitimler, mahremiyet ve çocuk hakları ile ilgili eğitimler ya da yetişkinlere yönelik, velilere yönelik eğitimler de veriyoruz. Kapı kapı dolaşıp, herkese ulaşıp bu farkındalığı artırmak amacındayız. Çok yakın bir zamanda İzmir’in Buca ilçesinde müftülükle bir çalışma yaptık ve müftülük çalışanlarına, imamlarına yönelik eğitim verdik. Ayrıca bize gelen ihbarları değerlendiriyoruz”

Hayata Kazanımları için de Çabalıyoruz

Çocuk istismarı konusunda duruşmaları takip ettiklerini, dilekçeler verdiklerini, davalara dahil olduklarını da belirten Çekiç, çocukların sadece hukuki süreçte yanlarında olmadıklarını aynı zamanda rehabilitasyon merkezlerinin desteği ile de çocukları tekrar hayata kazandırmak için çalıştıklarını söyledi.

‘Kol Kırılır Yen İçinde Kalır Eskidendi’

UCİM’in sloganı olan Çocuklar susar sen susma sloganı hakkında konuşan Av. Candan Tekin Çekiç, “UCİM’in ilk yola çıktığında kullandığı slogan buydu. UCİM susmamaları yönünde herkese cesaret verdi. Yapılan eğitim çalışmalarında susmayın diyoruz. İhbar yollarından bahsederken bu bir hukuksal yükümlülük değil, vicdanen de cesaret vermek istiyoruz çünkü kol kırılır yen içinde kalır eskindendi. Tamamen bu durumun karşısındayız. O slogan artık evirildi, ‘çocuklar konuşacak UCİM yanlarında olacak’ diyoruz” dedi.

Çocukları Susturan Aileler mi?

Çocukların istismarından sonra aile sürecini de değerlendiren Çekiç, “Ailenin eğitim ve farkındalık düzeyi ile alakalı bir durum. Küçük bir mahallede yaşayanlar aman duyulursa biz ne yaparız diye bakıyor. Çok daha vahimleriyle de karşılaştık, bu durumun tamamen karşısında artık bir istisna olmasını umuyoruz.  Seydişehir’de abi kardeşine istismarda bulundu ama aile kızı sahiplenmiyor, kendi oğullarını korumayı tercih etti.  Ama tamemen çocuğunun yanında duran da oldu. Çocuğa inanmak gerekiyor.”

‘Çocuk İstismarı Tüm Dünya’nın Kanayan Yarası’

TÜİK verilerine göre 2014-2017 yılları arasında 7 bin 466’sı erkek, 51 bin 818’i kız olmak üzere toplam 59 bin 284 çocuk istismara uğradı, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun ilk 10 ayına göre en az bin 14 çocuk cinsel istismarla karşılaştı. Bu rakamlar doğrultusunda çocuk istismarını değerlendiren Av. Candan Tekin Çekiç, “Çok daha fazla ortaya çıktığı için fazlalaştığı düşünülüyor ama biz böyle düşünmüyoruz. Bir artış değil, konuşma cesaretinden dolayı dosya bazında rakamların arttığını söyleyebiliriz. Çocuk istismarı tüm dünyanın kanayan yarası” dedi.

‘Çocuklara İnanın ve Güvenin’

Çocuk istismarının önüne geçilebilmesinin eğitimle mümkün olabileceğini belirten UCİM İzmir Bölge Müdürü Av. Candan Tekin Çekiç, “Çocuklarımıza haklarınıda öğretiyoruz, haklarını bilen çocuk daha bilinçli olacaktır. İyi dokunuşu kötü dokunuşu ayırt edebilen çocuk zaten başta istismarı kendisi önleyecektir ve ailelere de eğitimi veriyoruz çünkü çocuklarınıza inanın, güvenin. Bazı dosyalarda beraat kararı çıkıyor bunun sebebi; çocuk kendi haklarını bilmediği için veya mahremiyet eğitimi almadığı için böyle bir olayla karşılaştığında başına gelenin ne olduğunu anlayamıyor. Üzerinden zaman geçtikten sonra ailesine söylüyor bu sefer aile çocuğa inanmıyor. Bir şeyler yapalım dedikleri zaman deliller kaybolmuş oluyor ve bazı mahkemeler çocuğun tek başına beyanını ne yazık ki kabul etmiyor, biz de eğitim çalışmalarında her iki tarafında aynı anda bilinçlendirilmesi için çalışıyoruz”

‘UCİM Olarak İhtisas Mahkemelerinin Kurulmasını İstiyoruz’

Mahkemelerde yaşanılan sorunlara da değinen Çekiç, “Uygulayıcılarda belki sıkıntı olabilir ama kanunların önü bu konuda açık. UCİM olarak ihtisas mahkemelerinin kurulmasını hedefliyoruz, bunun için çalışmalar ve uygulamalar yapıyoruz çünkü o zaman hâkimlerde bu konuda uzman olan kişiler oalcak, pedagoglar da uzmanlardan oluşacak. Sahada yapılan yanlışlar var ama devlet veya kanun bazında değil. Bunun önüne geçilmesi için de ihtisas mahkemelerinin kurulmasını şart olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

‘Terör Dosyası ile Çocuk İstismarı Aynı Mahkemede’

İhtisas mahkemelerinin amacının hâkimde savcıda pedagog da bu konuda uzman olacak, çocuğa nasıl yaklaşacaklarının bileceğini söyleyen UCİM İzmir Bölge Müdürü Av. Candan Tekin Çekiç “Şuan ağır ceza mahkemesinde yargılanıyor. Çocukların yargılandığı mahkemeler var ama suça sürüklenen çocuklar yargılanıyor, mağdur çocukların yargılandığı özel mahkemeler yok. Terör dosyası ile çocuk istismarı dosyası aynı mahkemede görülüyor. O psikolojiden oraya geçiş zor oluyor. Çocuklar için ifadelerin alındığı özel odalar var ama bu her ilde yok. Anasınıfı ortamında uzman birisiyle mahkemede çocuğa hissettirilmeden ifadesi alınıyor. Ama bunu uygulamayan mahkemeler var. İzmir’de olmasına rağmen uygulanmadığını ve çocuğu ifadesinin mahkeme salonunda alındığını görüyoruz ve bunun karşısındayız ”dedi.

‘Sosyal Medya İyi Değerlendirilirse Güçlü’

Sosyal medyanın gücü konusunu da değerlendirerek şöyle konuştu, “Sosyal medya her olayda duyumu artırıyor, üsten bir denetim yapıyor olabilir. Sosyal medyayı doğru kullanma yönünde de yetişkinlere eğitimlerde değiniyoruz. Sosyal medyanın çok fazla yanlış kullanıldığı da oluyor, çocuğun gizlilikleri hakkında çok hassas olmamıza rağmen sosyal medya etkisiyle bunlar ortaya çıkabiliyor” şeklinde konuştu.

İkinci Kurtuluş Savaşı

UCİM’in uluslararası bir dernek olma yönünde hedeflerinin olduğunu belirten Çekiç, bu doğrultuda uluslararası arenadaki birçok verileri takip ettiklerini söyledi.

 

UCİM için çocuğun vatan olduğunu da söyleyen Av. Candan Tekin Çekiç onlara gelecekleri gözüyle baktıklarını söyledi.    UCİM genel başkanı Saadet Özkan’ın çocuk istismarına ikinci kurtuluş savaşı olarak baktıklarını belirterek, Yücel Ceylan’ın ise Türkiye İstismarcıların cenneti olmayacak sözüyle röportajı noktaladı.