RÖPORTAJ

"ÇOCUKLARIN GELECEĞİ ŞANSA VE TESADÜFE BIRAKILMAZ"

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı Genel Başkanı Yusuf Ahmet Kulca Gazeteci Aziz Muhammet Ulubaş’a konuştu. Türkiye’deki sokak çocuklarından aile eğitimine, kreşlerden çocuk çevrelerine, gençlerin durumundan Türkiye’deki aile yapısına kadar her şey masaya yatırıldı.

Türkiye Sokak Çocukları Vakfı 25 yıl önce kuruldu, vakfın amacı sokaklardaki çocuklara destek olmak. 1994’lü yıllarda devlet, çocuklara fazla sahip çıkmıyordu. 1997 yılından sonra bu durum düzeldi. Çocukları Koruma Kanunu çıkartıldı.

Gençler İçin de Harekete Geçme Zamanı

 Türkiye Sokak Çocukları Vakfı olarak bizim 2274 metrekarelik bir arsamız oldu. Burada 18 yaş üzerinde sokakta kalan gençler olacak. Çalışan ve okuyan gençler için 150 yataklı, konferans salonu, restorandı, yüzme havuzu ile bir barınma ortamı oluşturma amacındayız. Sürekli Kermes Projesi ile de bozulmuş teknolojik malzemeleri alıp ustalar ve gençlerle beraber onları tamir edip hem gençlere bir iş sağlamak hem de onları satarak gençlerin maddi imkânlarını sağlama amacındayız. Bu sadece teknolojik aletler için değil, aynı zamanda mobilyalar için de geçerli. Vakıf bağışlarla da ayakta kalmaya çalışıyor.

Gençlik Polisi

 Türkiye’de bugün 18 yaş sorunu bulunmaktadır. 18 yaşına kadar çocuklara bakılıyor, sonrasında ise bırakılıyor. Gençliği Koruma Kanunu adında taslak hazırlayıp gençleri korumalıyız. Bugün, nasıl ki çocuk polisi varsa gençlik polisi de olmalı. Gençleri anlayan, dinleyen, sorunlarıyla mücadele eden ekipler devreye girmeli. Avrupa’da gençlik polisi var ama çocuk polisi yok. Bizde ise durum tam tersi: çocuk polisi var, gençlik polisi yok. Oysa bizim her ikisinde de ihtiyacımız var.

Çocukların Sokaklarda Olmasında Ekonomik Sorunlar ve Eğitim Ön Planda

  Türkiye’de sokakta bulunan yüzlerce, binlerce çocuk var. Bu durumu etkileyen faktörler arasında: işsizlik, ekonomik sorun, çocukların eğitim sorunu, ailenin eğitimsizliği, yeniden evlenmeler en çok öne çıkıyor. Yeniden evlenmelerin ön plana çıkmasındaki temel sebep, aile mahkemeleri genelde çocukları veya çocuğu anneye veriyor, bir kadının evlenip ardından bir şekilde boşanması, maddi durumunun yeterli olmaması ve bunun sonucunda başka bir erkekle evlenmesiyle birlikte dünyaya yeni gelen çocuk ya da çocuklar. Bu durum karşısında da kimi aileler çocuklarını halkın da çocuklara karşı olan merhametini bildiği için sokağa bırakıyor.

Aile mahkemelerinin vereceği kararla boşanmalar olduğu zaman maddi durumu yetersiz olan kişilere elektrik, su, doğal gaz gibi faturaların ödenmesi isteyebilir. Böyle olursa evlenmeler azalabilir ve çocuklar sokağa terk edilmez.

Annelik Baba İzin İstemeli

 Anne babanın durumu bir çocuğun gelişimi açısından çok önemli bir noktada bulunuyor. Özellikle 0-3 yaş arasında ailelerin yaşadığı tramvalar, olaylar çocukların gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Çocuk eğitimleri cazipleştirilmeli. Türkiye’de cinsel eğitim verilmiyor, bir anne baba 2,5 yaşından itibaren çocuğundan vücudu konusunda izin istemeli, böylelikle çocuklar vücutlarının değerli olduğunu, kendisi istemeden kim olursa olsun dokunulmayacağını anlar. Çocuklar arasında ayrımcılık asla olmamalı. Çünkü her şey ailede başlıyor.

Erken Yaştaki Evliliklerde Ciddi Sorunlar Var

 Erken yaştaki evlilikler konusunda ülkemizin ciddi sorunları var. Özellikle bugün bile başlık parası hala daha mevcut var bu kesinlikle reddedilmeli. Çocuklar için seferberlik yapılmalı, farkındalık yaratılmalı. Bugün, bizim toplumsal duyarlılığımız azaldı, çocuk yaştaki evliliklerin önünü kesmek için ciddi bir eğitime ihtiyacımız var. Orta yaştaki çocuklar çok iyi yetiştirilmelidir.

Çocuklar Ucuz İş Gücünden Dolayı Tercih Ediliyor

 Dünya’da 2019 yılının Nisan ayına göre toplam 152 milyon çocuk çalışıyor ve bunların 73 milyonu tehlikeli işlerde çalışıyorlar. Türkiye’de ise yine aynı tarihe göre 2 milyon çocuk çalışmakta ve her 10 çocuktan 8’inin sosyal güvencesi yok. Çocukların çalıştırılmasındaki en önemli faktör ucuz iş gücünün olması. Çocuklar çalıştırıldığı zaman eğitiminden uzaklaşıyor. Eğer, çocuklar okuyamayacak durumda ise çıraklık okulları yaygınlaştırılmalı. Türkiye’deki ara eleman sorunu yapılandırılmalı, işi öğrenene kadar verilen para cazipleştirilebilir. Bugün, sokakta kalan çocukların yüzde 92 ‘si okuma yazma bilmiyor, yüzde 1’lik dilimde ise lise mezunları, lise eğitimini yarıda bırakanlar; ortaokul mezunu ya da ortaokuldaki eğitim hayatını bırakanlar bulunuyor.   

Hayatın Müşterek Olduğunu Kabul Etmeliyiz

 Anne bir geleceğin mihenk taşındır. Aslında birçok şey anne de başlar. Dolayısıyla da annenin eğitim durumu çocuk içi çok önemli bir nokta bulunmaktadır. Ama bugün bakıldığında özellikle annelerin eğitimsizliği göze çarpıyor. Toplumun, ataerkil ve baskıcı olması da bu durumu tetikliyor. Türkiye’de kocayı kabul etsin, ona itaat etsin şeklinde anlayışlar var. Hayatın müşterek olduğunu bizim kabul etmemiz gerekiyor. Anne eğitimi daha donanımlı hale getirilmeli, eşit fırsat verilmeli, kadınlar cahil kalmamalı. Ama özellikle anne ve baba adaylarına eğitim verilmeli.

Eğitimli Bir Geniş Aile Olmalı

 Türkiye’deki aile yapısına bakıldığında geniş aileler parçalandı. Bunun temel sebebi, köylerden kentlere yapılan göçler oldu. Çekirdek aileler yalnızlaştı, eğitimsiz aileler ortaya çıktı. Aileler eğitilmeli. Bakıcıda kalan çocuklar yerine kreşler veya geniş aileler tercih edilmelidir. Toplumlar çocuklara karşı hassas durumda. Çocuklar üzerinden rant sağlanıyor. Devlet, çocukların geleceğini şansa bırakmamalı, kreşler, anaokulları yaygınlaştırılmalı. Kreşler, yoksul ailelere ücretsiz olmalı, belediyeler yoksul ailelere gitmeli, ziyaret etmeli.

Kadınların Engellerini Erkekler Kaldırmalı

 Türkiye’de 2019 yılında 474 kadın öldürüldü, kadın ve erkek eşitliliğinden söz etmek mümkün değil. Kadınlara ne yazık ki bugün destek verilmiyor. Burada en büyük engel aslında erkekler. Eşitlik için erkeklerin engelleri kaldırması gerekiyor. Kadınlara inanmak, güvenmek gerekiyor. Bir kadının otobüsü kullanacağını, taksi şoförlüğü yapabileceğini fark etmemiz gerekiyor. Babalar kızlarının önünü açmalı.

Uzun Vadeli İnsan Yetiştirmeliyiz

 Devletin mahkûmlara ayırdığı kadro var ama bu yeterli değil. Mahkûmları bizler yeniden kazanmalıyız, tekrar onu eski hayatına döndürmemeliyiz. İş veriliyor ama parayı al, gelme deniyor. Çözüm bu değil, kutuplaştırmamalı, birleştirmeliyiz. Toplumsal ayrımcılık olmamalı. Evsizlerin sorunu düzeltilmeli, bu yönde çalışmalar yapılmalı. Ciddi bir şekilde destek verilmeli. Türkiye uzun vadeli insan yetiştirmeli. Bir olayı yapıldıktan sonra değil, yapılmadan bitirmeyi öğrenmeliyiz çünkü yapıldıktan sonra geri dönüşü olmayabiliyor.  

Çocuklar Suça Teşvik Ediliyor

 Çocuklar suç işlemiyor, suça teşvik ediliyor. Bunun olmaması için dayanışma gücünün artırılması, iyi iletişim kurulması ve eğitimli geniş ailelerin olması gerekiyor. Güven duygusunun yeniden kazanmamız gerekiyor. İnsanlar artık güvenmiyor. İnternet ortamı güveni yıktı. İnternet, bizleri robotlaştırdı.

(15 Ocak 2020)