SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-09-2021 12:31   Güncelleme : 02-09-2021 13:38

"Coronavirüs salgınında yeni pikler yaşanabilir"

Türkiye'de coronavirüs vakaları her geçen gün biraz daha artmaya, ölümler ise her geçen gün biraz daha can yakmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dün paylaştığı verilere göre ülke genelinde son 24 saat içerisinde 23 bin 946 yeni vaka ve 290 ölüm gerçekleşti. Egeseshaber.com gazetesi Haber Müdürü Aziz Muhammet Ulubaş coronavirüsle ilgili son gelişmeleri Uzman Doktor Mustafa Torun'a sordu.

Coronavirüse karşı hem Türkiye'de hem de dünyada mücadele devam ediyor. Aşılama süreci ülke genelinde devam ederken artan vakalar ve ölümler ise halkı tedirgin ediyor. Özellikle okulların ve üniversitelerin açılmasına az bir zaman kala artan vakalar halkı merak içerisinde bırakıyor. En son açıklanan verilerde Türkiye'nin can kaybı 290'a yükselirken; 23 bin 940 yeni vaka da eklendi. Uzman Doktor Mustafa Torun ise Türkiye'de bugünkü vakaların ve ölümlerin ya aşısızlardan ya da tek doz aşılılardan oluştuğuna dikkat çekti. 

TÜRKİYE'DE 4.TEPE BEKLENİYOR

Türkiye'de son dönemde artan vakalarla ilgili olarak herhangi bir önlem veya kapanma beklemediğini de ifade eden Torun, İzmir'deki durum hakkında da konuştu. Uzman Doktor Mustafa Torun, "İzmir'deki tablo Türkiye geneline göre biraz daha iyi ama süreç dinamik işlediği için her şey değişibilir." dedi. Türkiye'de 4.tepenin beklendiğini ve böyle giderse bunun daha da artacağını belirtti.

"AŞILAR KISIRLAŞTIRMA YAPMAZ"

Uzman Doktor Mustafa Torun coronavirüse karşı yapılan aşılarla ilgili olarak da konuştu ve şuana kadar aşı yapıldığı, bağışıklık sürecinin oluşmaya başladığı andan itibaren ölümlerin yaşanmadığını, virüse yakalanma ihtimalinin çok az olduğunu vurguladı. Özellikle mRNA aşılarının önemine değinen Torun, "Aşılar kısırlaştırma yapmaz tam tersine coronavirüs kısırlaştırır.Virüsün olumsuz etkileri çok daha fazla." diye konuştu.

"AŞIYA ERİŞİMDE SORUN VAR EV EV GİDİLİP AŞI YAPILMALI"

Türkiye'nin aşılama tablosuna bakıldığında tüm illerin mavi renge büründüren ve bu konuda bir ilk olma özelliğini elinde bulunduran Ege Bölgesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Torun, Ege Bölgesi'ndeki halkın eğitim seviyesinin daha yüksek olduğunu, daha bilinçli davrandığını; bölgedeki tabip odalarının sürekli vatandaşı biliçlendirdiğini ifade etti. Özellikle aşı haritasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan sorun hakkında da konuşan Torun, "Aşıya erişimde sorun var, ev ev gidilip aşı yapılması lazım. Bilgilendirme yapılmadığı için aşıya tereddüt artıyor." dedi. 

"AŞI ZORLA DEĞİL, İSTEYEREK YAPILMALI"

Türkiye'de şeffaflık sorunun olduğuna değinen Uzman Doktor Mustafa Torun, Sağlık Bakanlığı'nın bilgileri net bir şekilde açıklamadığından aşıya olan tereddüttün arttığını da sözlerine ekledi. Aşıların bir zorlama ya da kısıtlamayla değil, isteyerek yapılması gerektiğini de ifade eden Torun, aşıların acil kullanımdan sonra tam onay aldığını da sözlerine ekledi.

"AŞI EVRENSELDİR"

Dünyada gelişmiş ülkelerin nüfuslarının büyük bölümünü aşıladığını fakat geri kalmış ülkelerde aşılama oranın çok düşük olduğuna değinen Torun,"Kalkınmış ülkeler kendi vatandaşlarını aşıladı fakat geri kalan ülkelerde aşılama yavaş ve bundan dolayı da yeni mutasyonlar ortaya çıkıyor. Oysa ki aşı evrenseldir."dedi.

"C 1.2 İÇİN KORKULACAK BİR DURUM YOK"

Son günlerde Dünya Sağlık Örgütü'nün "Dikkat edin!" diyerek dünyaya duyurduğu C 1.2 ya da Mu Varyantı hakkında da konuşan Torun, korkulacak bir durumun olmadığını fakat dikkatli davranılması gerektiğini ifade etti. Her şeyin baştan başlaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını da ifade eden Torun, BioNTech aşısının etkili olacağına fakat koruyuculuğunun düşebileceğine değindi.

Torun, yeni varyantla ilgili olarak da bulaşının hızlı olabileceğini fakat ölümcül etksinin az olabileceğini belirtti. 

"YÜZDE 25 ORANINDA AŞIYA KARŞITLIK YA DA TEREDDÜT VAR"

6 Eyül'de başlayacak olan eğitim sezonuyla ilgili de konuşan Torun, Türkiye'de yüzde 25 civarında eğitimciler içerisinde aşıya karşı veya tereddütlü davrananların bulunduğunu söyledi. Çocukların da aşılanmaya başlaması gerektiği ifade ederken; sınıfların seyreltilerek, gerekli kurallara dikkat edilerek ve aşılar yapılarak eğitim sezonun başlaması gerektiğini dile getirdi. 

Maske hakkında da konuşan Uzman Doktor Mustafa Torun aşılamanın bu hızda gitmesi durumunda en az bir yıl daha maskelerin olabileceğini sözlerine ekledi.