GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-11-2021 17:58   Güncelleme : 02-11-2021 17:58

DELİ BAL NEDİR

Gerek ismi gerekse faydaları ve zararlarıyla dünyaya adını duyuran delibal, Türk deli balı olarak da bilinir. Önerildiği miktarda tüketildiğinde oldukça faydalı olan bir besin olmasına karşılık, önerilenin üzerinde tüketildiğinde ise çeşitli zararları olabilir.g

DELİ BAL NEDİR

 

Karadeniz bölgesinin yüksek yaylalarında üretilen delibal, coğrafyanın iklim koşullarına uyun orman gülü adı verilen bitkilerin polenlerinden elde edilir. Orman gülü sadece Karadeniz bölgesinde değil aynı zamanda dünyanın pek çok bölgesinde de yetişir. Ancak yoğunlukla Karadeniz bölgesinde üretildiği için delibal, bu yöre ile ünlenmiştir. Delibal, insan sağlığı açısından göz ardı edilmeyecek miktarda faydası bulunur. İsmiyle, tadıyla ve rengiyle diğer ballara göre çok daha sıradışı olan delibal, grayanayoksin içeren ve orman gülünün polen ile nektarlarından elde edilir. Alternatif tıp dünyasında bitkiler kadar organik şekilde üretilen balların faydası da herkes tarafından bilinir. Genellikle Karadeniz bölgesinin doğu kesiminde üretimi yapılan bu mucizevi bal çeşitlerinden biri olan deli bal, pek çok hastalığın tedavisinde de önerilir. Saymakla bitmeyecek cinsten yararları olan bu besin, hem yurtiçinde hem de yurtdışında üretimi sağlanır. Deli bal, diğer ballara göre çok daha farklıdır.

Delibal, her derde deva olur

Öncelikle dikkat çekici bir isme sahip olup aynı zamanda rengi diğerlerine göre daha kızılımsı ve tadı da elde edilen bitki sebebiyle biraz acıdır. Zaman zaman çeşitli hastalıkların tedavi sürecinde de kullanılan delibal, önerilen miktarda tüketildiğinde faydalı olsa da gereğinden fazla tüketildiğinde de zararlı etkileri olabilir. Bu sebeple kesinlikle aşırıya kaçmadan tüketilmesi son derece önemlidir. Delibal, dünyanın pek çok bölgesinde yetişiyor olsa da en kaliteli Karadeniz bölgesinde üretilir. Yörenin, iklim koşulları ve coğrafi özellikleri balın kalitesini artıran önemli etkenlerdendir. Buradaki temel durum ise coğrafyanın genellikle ıslak ve eğimli ir arazi olması, orman gülü haricinde farklı bitkilerin yetişmesinin önüne geçer. Bu sebeple de arılar sadece orman gülü bitkisinden topladıkları polenlerden bal yaparlar. Delibalın bir diğer ismi de acı baldır. Bunun sebebi ise balın acı tatlı olmasıdır. Sağlık açısından önemli olan deli balın diğer ballara göre gerçek olup olmadığını anlamak son derece kolaydır. Diğer ballara göre daha acı ve koyu renkte olan bu mucizevi bal, acı tadı sebebiyle kahvaltı sofralarında pek yer almasada gün içerisinde bir tatlı kaşığı tüketmek, gün boyu zinde ve dinç olmaya yardımcı olur. .