AYDIN
Giriş Tarihi : 04-10-2021 14:49   Güncelleme : 04-10-2021 15:12

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Aydın'ı ziyaret etti

Bir dizi incelemelerde bulunmak ve toplantılara katılmak üzere İlimize gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Vali Hüseyin Aksoy ve protokol üyeleri tarafından Kuşadası’nda karşılandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Aydın'ı ziyaret etti

Daha sonra bir otelde düzenlenen Kuşadası Turizm Camiası ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, buradaki konuşmasında, turizmin salgından çok etkilendiğini ifade ederek, "Devletimiz, turizmcilerin yanında oldu. Çalışanlarımızın, esnafımızın yanında oldu. Elinden geldiği kadar toplumun her kesimine elini uzattı. Bu sürdürebilir bir durum değildi. Turizm sektörünü tekrar canlandırmak için, turizmle ilgili tesislerimizi tekrar hayata geçirmek için sağlıklı turizm konseptini hayata geçirdik. İngilizler bizi bu sene kırmızı listeden çok geç çıkardı. Bundan en çok Kuşadası etkilendi. İngilizlere en çok hizmet veren destinasyonlardan birisi de burası. Tabii özellikle aşı konusunda da turizmcilerimize öncelik verdik. Ben bunu bir kere Almanya'da söyledim, 'Turizmciler kuduz mu da aşılıyorsunuz?' gibi olumsuz tepkiler oldu. Oysa bu bizi, bizim çalışanlarımızı, herkesi bu hastalıktan koruma amaçlıydı çünkü temas çok. Temas olan yerde sadece yerli ve yabancı turisti değil, tüm çalışanlarımızı da korumamız lazım” dedi.

"TURİZM SEKTÖRÜNÜN EN AZ ŞEKİLDE ETKİLENMESİ İÇİN ÇABALIYORUZ"

Turizm sektörünün Covid-19 pandemisinden en az şekilde etkilenmesi için çabaladıklarını anlatan Bakan Çavuşoğlu; "İngiltere, Türkiye'yi kırmızı ışıktan turuncu ışığa çıkardı ama aşı konusunda bir anlaşmazlık vardı. Bu konuda da devreye girdik. Cumhurbaşkanı'mız, New York'ta Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile görüşmesinde bu konuyu söyledi. Boris Johnson da bunun saçma bir uygulama olduğunu söyledi. Yani BioNtech aşısı, Almanya'da üretiliyor, iki Türk bilim adamı bu aşıyı geliştirdi. Avrupa'da BioNtech aşısı olanlar için problem yok, Türkiye'de olanlar için henüz bir netlik yok. Hemen o konuda da düzeltmeler yapıldı, yapılmaya devam ediliyor” şeklinde konuştu.

"SAĞLIK TURİZMİNDE DÜNYADA İLK ÜÇTEYİZ"

Sağlık turizminde de Türkiye'nin iyi durumda olduğuna vurgu yapan Bakan Çavuşoğlu, "Biz de dünyada sağlık turizminde ilk üçteyiz. Potansiyelimizi çok iyi değerlendirir ve tanıtırsak birinci sıraya çıkarız. Böyle bir potansiyelimiz var. Dünyaya bakıyoruz, pandemi nedeniyle hastaneler, yoğun bakımlar dolu. Solunum cihazlarında sıra var ama bizimkilere bakıyoruz en yoğun dönemde bile hastanelerimizin ancak yüzde 50'si dolu. Yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranı yüzde 60'ın üzerine çok az çıktı. Solunum cihazlarının ancak yüzde 30'u dolu" açıklamasında bulundu.

AYDIN VALİLİĞİ'Nİ ZİYARET ETTİ

Turizm ve STK'ların sorularının cevaplandığı toplantıya, Vali Hüseyin Aksoy, protokol üyeleri, STK temsilcileri, Turizmciler ve davetliler iştirak etti. Toplantıdan sonra Kuşadası’nda esnaf ziyareti gerçekleştiren Bakan Çavuşoğlu, buradan Efeler İlçesine geçerek Aydın Valiliği'ni ziyaret etti ve Vali Hüseyin Aksoy’dan Aydın hakkında brifing aldı.

Aydın Valiliği ziyaretinin ardından Efeler ilçesinde bir otelde düzenlenen "Aydın İş Dünyası ve Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması" toplantısına katılan Bakan Çavuşoğlu, buradaki konuşmasında, Covid-19 salgınıyla dünyada yaşanan değişime ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"SAHADA GÜÇLÜ OLMAK BAZEN BİR İHTİYAÇ"

Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu: "Tıpkı Türkiye'nin bölgesindeki sorunların çözümüne katkı sağladığı, inisiyatif aldığı gibi. Yeri geldiği zaman masada, yeri geldiği zaman sahada gücünü gösterdiği gibi. Bunu hep konuşuyoruz, masada mı güçlü olalım, sahada mı? Biz diyoruz ki sahada ve masada güçlü bir Türkiye olması gerekiyor. Sahada güçlü olmak bazen bir ihtiyaç. Bazen diplomasi tükeniyor, çare kalmıyor ve sahaya inmek zorundasınız, gücünüzü göstermek zorundasınız. İşte 30 yıl Azerbaycan bekledi, Karabağ problemini Rusya, ABD ve Fransa çözmedi. Sorun giderek çetrefilleşti. Azerbaycan'ın da sabrı tükendi. Biz de 'Can Azerbaycan yalnız değildir.' dedik ve Azerbaycan 44 gün süren muharebeyle topraklarını geri aldı, yani sahaya indi. Türk'ün gücünü göstermiş oldu."

Türkiye'nin de Libya'da, İdlib'de aynı şeyi yaptığını, oturup bekleme lüksü bulunmadığını, aktif olması gerektiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, tarihi sorumlulukların getirdiği milli çıkarların da bulunduğuna dikkati çekti.

"BİZİM MUTLAKA SAHADA VE MASADA HER YERDE OLMAMIZ LAZIM"

Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün bize mesela 'Afganistan, Libya, Suriye'de, Doğu Akdeniz'de ne işiniz var?' diyenler var. İçeride de var, dışarıda da var. Ama bugün Çin neden Afganistan'da, Fransa niye Doğu Akdeniz'de, ABD ve Rusya niye Suriye'de? Bu soruyu sorduğumuz zaman bu soruya mutlaka bir cevap buluyorlar nedeniyle ilgili. Biz yanı başımızdaki bölgelerde olduğumuz zaman sorguluyorlar ama bunlara bir cevap buluyorlar. Bu sorulara cevap bulabilenler haddini aşarak bizi sorguluyorlar. Dışarıdakilerin sorgulaması bizi üzmez ama içeride 'Ne işimiz var?' diye sorduktan sonra da 'Niye yokuz?' gibi çelişkili açıklamalar görüyoruz. Bunlar siyasetin cilvesi olabilir ama sonuçta bizim mutlaka sahada ve masada her yerde olmamız lazım."

"YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZİ YERİNE GETİRİYORUZ"

Bakan Çavuşoğlu, NATO ittifakının güçlendirilmesi, bugünün sorunlarına adapte edilmesi, terörle nasıl mücadele edileceğinin net şekilde ortaya konulması gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin NATO üyesi olduğunu, Rusya ile de ilişkilerini geliştirdiğini anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanımız çarşamba günü Putin ile görüştü, kasım ayının başında Biden ile Roma'da görüşecek. Biz niye birinden birini seçmek zorunda kalacağız? Güçlü bir NATO müttefikiyiz, yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz. Ama benim ihtiyacım olduğu zaman NATO müttefikleri bana savunma sanayisinde ihtiyacımız olan ürünleri vermiyor. Neden? PKK/YPG'ye karşı başlattığımız harekattan sonra vermiyorlar. Onun adını da koymuşlar, 'Siz Kürtlere saldırıyorsunuz.' PKK ile Kürtleri aynı kefeye koymak bir kere Kürt kardeşlerimize hakaret. Bunlar terörist. Onlar kısıtlama yapıyor. Biz farklı seçeneklere gidiyoruz, alıyoruz, üretiyoruz. Hepsini inşallah üreteceğiz. Bugün savunma sanayisinde en tepede olan ülkelerden biri olduk, kalite ve fiyat bakımından.

Rusya ile de anlaşamadığımız konuları açıkça yüzüne söylüyoruz. Kırım'ı tanımıyoruz, Ukrayna'nın, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Gayet net, gizlemiyoruz bu politikalarımızı. Açık, şeffaf, ilkeli dış politika izlemek lazım. Bunları yapınca da 'zemin kayması' ya da Meclis'te de görüyorum, 'İki ülke arasında sıkışıp kaldınız.' Hangi konuda sıkışmışız, biz stratejik hamleler yapıyoruz kardeşim. Bunu görmek lazım."

Toplantıya Vali Hüseyin Aksoy, protokol üyeleri, STK temsilcileri, İş insanları ve davetliler iştirak etti.