RÖPORTAJ

DİSK EGE BÖLGE TEMSİLCİSİ MEMİŞ SARI'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı Gazeteci Aziz Muhammet Ulubaş’a işsizlik, istihdam mevsimlik işçiler, kayıt dışı çalışanlar, genç işsizler ve kıdem tazminatları üzerine değerlendirmelerde bulundu.

DİSK EGE BÖLGE TEMSİLCİSİ MEMİŞ SARI'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı işsizlikle ilgili şu ifadeleri kullandı; “TÜİK rakamlar üzerinde çok büyük oynamalar yapıyor, bugün iş aramak için gidiyorsunuz, İŞKUR’a işsiz kaldığınızı bildiriyorsunuz iki ay sonra o düşüyor. İş aramadan umudunu kesen, iş bulamayan işçiler TÜİK’in rakamlarında yok. Bizim dolaylı dediğimiz 7 milyon 200 bin işsiz var. TÜİK’in rakamı yüzde 13 olabilir ama bizim rakamımız yüzde 20. Doğal olarak istihdam üzerindeki oynamalar altı ay çalışanı, üç ay çalışanı istihdam gibi gösteriyorlar ama altı ay sonra sigortaları yatmadığı için ne çalışan gözüküyor ne de işsiz olarak gözüküyor. Hükümetin burada algı yönetimini çok iyi yaptığını düşünüyoruz. Pandemi sürecinde de bu rakamın 10 milyona ulaşacağını söylüyoruz.

“Çalışma Saatleri 35 Saate İndirilmeli”

İşsizlik sorunun çözümü için çalışma saatlerinin 35 saate indirilmesi gerektiğini belirten Sarı; “Bir ülkede sayılar yükseliyorsa, işsizlik artıyorsa, nüfus artıyorsa; siz yeni iş imkânları yaratmıyorsanız, fabrikalar kurmuyorsanız, fabrikalar açmıyorsanız, Avrupa’dan yatırımcılar gelip burada yatırım yapmıyorsa o zaman hükümetin yapacağı tek çare çalışma saatlerini 35 saate indirmek. İndirdiğinizde 2 milyonluk istihdam yaratıyorsunuz. Bugün Merkez Bankası kasasına giden paralar, bakanlığın kasasına giden paralar bu ülkede yaşayan vatandaşların parası. 2019 yılının son çeyreğinde vergilere bakıldığında çalışanlar ve işçiler 96 milyon $ vergi vermiş, işverenler bunun yarı katını yani, 47 milyon $ vergi vermiş.” dedi.

“Devlet İşsizlik Konusunda Üzerine Düşeni Yapmalı”

İşsizliğin çözümü konusunda devletin üzerine düşeni yaparsa işsizliğin çok kısa bir sürede 1 ila1 buçuk milyona düşeceğini söyleyen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Üç kişinin yapacağı iş bir kişinin üstüne yüklemesin. Patronların, kapitalistlerin kar hırsı tükenmediği sürece işsizlik azalmaz. Üç kişinin yapacağı işi bir kişiyi yaptırmamak için hükümet müdahale etmeli, kanunlar çıkarmalı, çalışma saatlerini kısaltılmalı. Bir torba yasa ile çalışma saatlerini düşürsünler. Bunlar yapıldığı taktide işsizlik bir yıl içinde 1 buçuk milyon olur.” dedi.

“Kıdem Tazminatı Kırmızı Çizgimiz”

Kıdem tazminatlarının kırmızı çizgileri olduğunu belirten Sarı; “Biz kıdem tazminatını kesinlikle ve kesinlikle teslim etmeyeceğiz. Avrupa’da kıdem tazminatı yok ama orada vergiler kesilmiyor, brüt maaş alınıyor. Kendi emekli sigortalarını çalışanlar kendileri sağlıyor. Türkiye’de ise hem benden hem kıdem tazminatından vergi kesiyor. Kıdem tazminatı bizim yıllarca alın teri ile biriktirdiğimiz bir paradır, cebimizde duran bir paradır, biz cebimizdeki parayı hiç kimseye teslim etmeyeceğiz.” dedi.

Kıdem tazminatları konusunda sendikaların ortak yönde hareket edip etmediği konusunda ise; “ Biz yıllardır aynı fikirdeyiz diğer sendikalar aynı şeyi söylüyor ama bu o gün geldiğinde sokakta ve mücadelede belli olacaktır.” diye konuştu.

Genç İşsizler Konusu

Genç işsizler konusunda da konuşan Sarı; “Eğer ülkede üniversite okuyanlar varsa devlet onlara iş bulmak zorundadır, iş imkânları yaratmak zorundadır. Yeni fabrikalar, yeni iş olanakları sağlayın. Beden gücüyle çalışan insanların mutlaka ufak bir eğitimi olması gerekiyor ama eğitimsiz olduğu için işinin olmamasını doğru bulmuyorum. İstihdam yaratılmak zorunda istihdam yaratılmadığı gibi bu insanlar üniversiteyi bitirdikten sonra Genel Sağlık Sigortası (GSS) içerisinde kazanamadığı paradan dolayı SSK’ya primi ödemek zorunda kalıyor. Yani hem iş verilmiyor hem okutuyorsunuz mezun oluyor hem de iş vermiyorsunuz. Diğer taraftanda GSS primi istiyorsunuz bu ne yaman çelişki.”

“Pandemi İle Genç İşsizliğin Yüzde 30 Çıkacağını Düşünüyorum”

Genç İşsizlikle ilgili sözlerini sürdüren Sarı; “Türkiye’de şuan genç işsizlik yüzde 27 civarında pandemi ile birlikte bu rakamın 30’lara çıkacağını düşünüyorum. Tüm sağlık emekçilerinin pandemi nedeniyle atamaları biran önce yapılmalı diye düşünüyoruz. Bugün tıp fakülteleri öğrencilerinin mezuniyeti Haziran sonu; onlar mezun edilmeli ve göreve başlamalı.” diye konuştu.

“Türkiye’de İşsizler İçerisinde İş Beğenmeyen Kesim Belki Yüzde 1’dir”

Kimi kesimler tarafından dile getirline iş beğenmeme düşüncesiyle ilgili Sarı şu yorumu yaptı; “Türkiye’de işsizler içerisinde iş beğenmeyen kesim belki yüzde 1’dir. Ama kim hangi akademik eğitimi almışsa o alanda işini yapmalı. Bu insanlar ülkenin gelişmesinde, kalkınmasında büyük katkıları olanlar. Yapmak istemeyen olabilir içlerinde bunları bir kenara bırakıp söylüyorum; kim hangi mesleği okumuşsa o meslek üzerinden hayatını devam ettirmeli. İşsizlik ordusu bugün çalışanlara bir tehdittir çünkü patronlar, işyeri sahipleri istediğini yapıyor. İşi olan biriyle işi olmayan birini tehdit etmemek gerekir. Ya bu işi yap ya da bırak git denilmesine engel olacak yasaların çıkarılması gerekir. O yüzden üretim toplumuna ve tarım toplumuna mutlaka geçilmeli.”

“Pandemi Süreci Bize Gösterdi ki Sağlık, Bilim ve Tarım Çok Önemli”

Mevsimlik işçiler hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Sarı; “Tarım ve turizm işçileri var. Mevsimlik işçilerinin turizm sezonun geç açılmasından dolayı yarı yarıya işsiz kalacağını düşünüyoruz, mevsimlik tarım işçileri eğer istenirse bizim de, tarım örgütlerinin de, ziraat odalarının da, ziraat mühendislerinin de önerileri var. Devlet isterse mevsimlik işçileri her türlü tedbirli, koruyucu önlemleri alarak tarım alanlarına getirmek zorunda. Çalışma koşullarını iyileştirerek, hijyene önem vererek, başlarına bir doktor bir hemşire vererek tarımda çalışmalarını sağlayabilirler. Ekonomik kalkan denilen paket açıklandığında tarımla ilgili, işçilerle ilgili hiçbir şey yoktu. Doğal olarak hükümet kendi yandaşlarına ithalat yaptırmak için tarımı da göz ardı ediyor. Pandemi süreci bize gösterdi ki sağlık, bilim ve tarım çok önemli. O zaman yapacakları şey belli: sağlıkçıların çalışma koşullarını en iyi şekilde düzeltmek, tarıma ve çiftçiye destek sağlamalı onları kalkındırmalı.”

“Adalet Güven Vermediği için Yatırımcı Gelmiyor”

Adaletin güven vermediğini ve salt bu yüzden dolayı da yurt dışından yatırımcının gelmediğinin altını çizen DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı; “ Söke’de 1 buçuk yıl önce bir fabrika vardı ve biz orada yaklaşık 800 işçi olarak örgütlüydük. ABD’li patron geldi, bütün işçileri topladı ve kapatacağını söyledi. Ama işçileri de mağdur etmedi, haklarını verdi. Söke gibi bir yerde 800 tane işçi bir anda işsiz kaldı. Söke’de zaten iki tane un fabrikası, bir tane çimento fabrikası, bir de küçük esnaf var. Adalet güven vermediği sürece yurt dışından kimse gelip burada yatırım yapmaz.” ifadelerini kullandı.

“Felakete Doğru Sürüklendiğimizin İfadesidir”

Türkiye’de bugün TÜİK’in açıklamış olduğu rakamlara göre yüzde 31 oranında kayıt dışı çalışan kişi bulunuyor. Bu durumu da değerlendiren Sarı, “Bizim akademisyenlerden kurulu bir DİSK araştırma merkezimiz var bu ülkenin en iyi ekonomistlerinin, en iyi uzmanlarının çalıştığı bir kurum orası. Bu rakamlar doğru ve felakete doğru sürüklendiğimizin ifadesidir. Kayıt dışı işçileri kayıt içine alacak kurum; SGK’dır ama almıyor. Almamasının sebebi ise kayıt içine alırsa emeklilere ödenen emekli maaşları yükselecek. Ayrıca herkesi sendikalı yapsınlar çünkü sendikanın olduğu yerde kayıt dışılık yoktur. Sendikalı olan işçilerin maaşları bordroları birebir çıkar. Fabrika istihdamını yarı yarıya azaltıyorsa hükümet olarak müdahale edilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

“Pandemi Sürecinde Bu Salgından Hiç Kimsenin Hayatını Kaybetmemesini İstiyoruz”

Pandemi sürecinde rengi, dili ve ırkı ne olursa olsun bu salgından hiç kimsenin hayatını kaybetmemesi için 11 Mart’tan itibaren taleplerini dile getirdiklerini belirten Sarı, “Herkese ücretli izin, karantina kurallarına göre de 15 gün izolasyon verilmeli.Tüm dünyada hazırlıksız yakalananların bir bocalamasını yaşadık fakat son bir çabayla bütün çağrılarımız kısmen de olsa yerine geldi. Covid-19’da ülke yönetiminin yürüttüğü politikaların yanlış olduğunu ifade ediyoruz çünkü ekonominin çarkları dönsün diye bugün sokağa çıkma yasağında bile fabrikada işçiler çalıştırılıyor” dedi.

“Valiliklerden Özel İzin Alınarak Fabrika Açılıyor”

Valiliklerden özel izin alınarak fabrikaların açıldığını belirten DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı “Cumhurbaşkanı bir kararname çıkardı 20 yaş altının evde kalması için ama kısa bir süre sonra İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle çalışanlara uygulanmayacak denildi. Tankları, tüfekleri, uçak gemileri olan ülkeler bile bu pandemiye hazırlıksız yakalandı.”

“Önlemler Alınmadan İşbaşı Yapmadık”

DİSK olarak örgütlü oldukları yerlerde eğer koruyucu, güvenlikli, önlemli elbiseler alınmadığı sürece işbaşı yapmadıklarını da sözlerine ekleyen Sarı; “ Koruyucu önlemler temin edildikten sonra işbaşı yaptık ama buna rağmen Covid 19 sürecinde işçiler sendikasız yakalandı. Yaklaşık 20 milyon işçi sendikasız ve örgütsüz yakalandı ve bundan dolayı da hastalığın bulaşma riski daha çok arttı. Bazı süpermarketler çalışanlarını bu riskle yüz yüze bıraktı, kargolar karşı karşıya kaldı. Bunlara ek bir iş yükü geldi. Maalesef sanki o çalışanları takdiri ilahi bu salgından koruyormuş gibi hükümet görmezlikten gelerek onları sosyal bir cinayete kurban etti.”

“Meslek Örgütleriyle Organize Çalışıyoruz, Entegre Bir Şekilde Çalışıyoruz”

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Biz meslek örgütleriyle organize çalışıyoruz, entegre bir şekilde çalışıyoruz. İlk etapta kendi işçilerimize maske dağıtımı yaptık. Eldiven kullanımının ise çok acil ve önemli yerler dışında işçilerimize eldiven kullanımını önermiyoruz çünkü eldiven de riskli. DİSK’in olduğu yerlerde koruyucu malzeme yoksa hiçbir yerde çalışmadık, işi durdurduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir biriminde maske yoktu, eldiven yoktu o gün arkadaşlarımızı işe çıkartmadık fabrikalarda da aynı şekilde bunu yaptık.” dedi.

“Sağlık Çalışanlarının Durumu Bizden Daha Kötü”

Sağlık çalışanlarının durumuna değerlendiren DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Sağlık çalışanlarının durumuna bizden daha kötü... Sağlık çalışanları kendi imkânları ile korunuyorlar bugün devletin elinde bir sürü imkân var. Otelleri sağlıkçılara açabilirler ama açmıyorlar belediyeler yer açmaya kalkıyor ona da engel oluyorlar. Pandemi sürecinde iktidar taraflı davranmamalı ve elbirliğiyle, dayanışma içerisinde atlatmamız gerekir demeli. Hiç kimseyi ötekileştirmeden, bütün kurumları yan yana getirerek bu süreci yürütmeli. Hem emek platformunu yan yana getirerek hem sağlık platformunu, Türk Tabipler Birliği’ni yan yana getirerek hem tarım konusunda bir kolluk kurarak bu üç şey üzerinde çok büyük bir çaba harcayarak bu süreci çok iyi bir şekilde atlatırız, hem de ekonomik anlamda az zayiat veririz.”