GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-09-2021 10:58   Güncelleme : 13-09-2021 10:58

Dündar, ‘İslam Dini bilime ve teknolojiye büyük önem verir’

Denizli’de Ensar Vakfı Çınar Kitap Kahve’de her hafta yapılan toplantıların bu haftaki konuğu Barbaros Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni Feyzullah Dündar’dı. Dündar, İslam Dini’ nin Bilim ve teknolojiye verdiği önemi sunum eşliğinde anlattı.

Dündar, ‘İslam Dini bilime ve teknolojiye büyük önem verir’

Denizli’de Ensar Vakfı Çınar Kitap Kahve’de geleneksel olarak her hafta yapılan toplantılara devam ediliyor. Bu haftaki toplantıya konuşmacı olarak katılan Barbaros Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni Feyzullah Dündar, yaptığı sunumla İslam Dini’ nin bilim ve teknolojiye verdiği önemi anlattı.

Müslüman bilim adamlarının tıp, matematik, geometri, astronomi, coğrafya ve daha başka alanlarda dünyaya damga vuran eserleri tanıtıldı. Geçmişten örnek alarak gelecek kuşakların çeşitli bilim dallarında yeni çalışmalar, yeni buluşlar yapmasının önemli olduğuna dikkat çeken Dündar, “Dinimizin ilk emri ‘Oku’ dur. Okuyup öğrenerek yeni buluşlar, yeni çalışmalar yapabiliriz. İslam tarihi boyunca yüzlerce binlerce Müslüman bilim adamı araştırmacılar, dünya ya, dünya tarihine ışık tutacak birçok başarılı çalışmaya imza atmıştır. Müslüman bilim adamlarının tıp, matematik, geometri, mimari, astronomi, coğrafya ve daha birçok alanda yaptığı araştırmalar ortaya çıkardığı sonuçlar hala konuşulmakta, üniversitelerde ders olarak okutulmaktadır. Müslüman bilim adamlarının evrensel bilime yaptığı katkıların önemini gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Yeni neslinde aynı başarıya ulaşmalarını sağlamak için herkesin üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Toplumların bilim, teknoloji ve kültür mirası o toplumları yaşatan geliştiren ve geleceğe taşıyan temel taşlarıdır” dedi. Sunum eşliğinde örneklerle Müslüman bilim insanlarının yaptığı çalışmaları anlatan Dündar, toplantının son bölümünde de dinleyicilerden gelen soruları yanıtladı.