GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-08-2021 14:12   Güncelleme : 13-08-2021 17:00

Dünyada üniversiteler kapılarını açmaya hazırlanıyor!

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgını nedeniyle hem dünyada hem de Türkiye'de en çok etkilenen kurumlar arasında üniversiteler bulunuyor. Dünyada birçok ülkede, birçok üniversite yeni sezonda yüz yüze eğitime geçmeyi planlıyor. Türkiye'de ise kimi üniversiteler kararlarını açıklasa da belirsizlik sürüyor.

Dünyada üniversiteler kapılarını açmaya hazırlanıyor!

Haber-Aziz Muhammet Ulubaş Dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgınından dolayı en fazla etkilenen kurumlar üniversiteler oldu. 13 Mart 2020 tarihinde kapanan üniversiteler tam 519 gündür öğrencilerini bekliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde hem üniversitelerin hem de okulların açılacağını belirtmesine, üniversitelerin yüz yüze eğitim kararlarını açıklamasına rağmen hem öğrencilerin hem de velilerin akıllarındaki soru işaretleri devam ediyor.

Dünyada da geçtiğimiz sezonu uzaktan eğitim yoluyla geçiren üniversiteler yeni sezonda ise yüz yüze eğitime geçmenin hesaplarını yapıyor. Türk Eğitim Derneği üniversitelerin açılmasına sayılı günler kala dünyada en çok öne çıkan üniversitelerin yeni sezona nasıl ve hangi önlemlerle başlayacağını paylaştı.

OXFORD ÜNİVERSİTESİ KAPILARINI AÇIYOR

TEDMEM'in raporuna göre Birleşik Krallık'ta bulunan Oxford Üniversitesi, yeni sezona yüz yüze eğitimle başlıyor. Oxford Üniversitesi öğrencilerini beklediğini açıklarken derslerin ve sınavların yüz yüze yapılacağını duyurdu. Cambridge Üniversitesi ise sosyal mesafe olmadan tıpkı salgın öncesi gibi yeni sezona başlayacağını öğrencilerine duyururken yurtdışındaki öğrencilerinin gelememesi durumunda ise çevirimiçi dersler işleyeceği bilgisini paylaştı. 

Impreial College London Üniversitesi ise derslerini mümkün olduğunca yüz yüze işleyeceğini, öğrencilerini kampüse beklediğini açıkladı.

ABD'DE AŞI ZORUNLULUĞU BULUNUYOR

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Stanford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Massachusetts Institute Of Technology(MIT) Üniversitesi öğrencilerinin coronavirüs aşısını yaptırmaları gerektiğini, yaptırmayanların ise düzenli olarak coronavirüs testleri yaptırmaları gerektiğini açıkladı. Her üç üniversitede yeni sezona yüz yüze eğitimle başlayacak. 

ALMANYA'DAKİ ÜNİVERSİTELER

Almanya'da bulunan ve dünyanın sayılı üniversitelerinden birisi olan Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi yaz okulunu yüz yüze olarak gerçekleştiriyor. Üniversitenin kararına göre Eylül 2021'den itibaren de dersler yüz yüze eğitim yoluyla işlenmeye devam edecek ancak üniversitede haftalık vaka sayısı 50'yi geçerse iki haftada bir coronaivirüs testlerinin negatif olması istendi. Almanya'da bulunan Münih Teknik Üniversitesi de yaz okulunu yaptığı gibi yeni sezonda derslerini de yüz yüze eğitime açacak fakat COVİD-19 belirtileri olan, testleri pozitif çıkan ya da karantinada olması gerekenlerin herhangi bir etkinliğe katılmasına izin verilmeyecek.

WAGENİNGEN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE YÜZ YÜZE EĞİTİM ÇAĞRISI YAPTI

Hollanda'da bulunan Wageningen Üniversitesi de 2021-2022 yılına yüz yüz eğitimle başlamanın planlamasını yapıyor. Yeni akademik yıl için tüm öğrencilerine çağrı yapan üniversite, kampüsün küçük gruplar halinde optimal bir şekilde kullanılacağını ve sınıflarda maksimum 75 öğrencinin bulunacağını açıkladı. 

AMSTERDAM ÜNİVERSİTESİ AŞIYI VE TESTİ ZORUNLU TUTMUYOR

Amsterdam Üniversitesi ise aldığı kararla yeni sezona yüz yüze eğitimle başlamanın hesaplarını yapıyor. "Normale dönüş: Kampüste eğitim" yılı olarak planan sezonda öğrencilere kampüs çağrısı yapıldı. Hollanda hükümeti ise 16 Ağustos tarihinden itiberen üniversitelerde sosyal mesafe kuralını kaldırılmasını öngörüyor. Ayırca öğrencilerinin aşılanmasını, aşı olmayanların ise test yaptırmasını isteyen üniversite, bu kuralları zorunlu tutmuyor.