GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-10-2021 16:04   Güncelleme : 09-10-2021 16:04

Eğitim Sen Uşak Şubesi kahvaltıda bir araya geldi

Uşak Eğitim Sen 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nden dolayı eğitim emekçileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Eğitim-Sen, emekli olan öğretmenlere plaket verirken yeni gelen isimlere de rozet taktı.

Eğitim Sen Uşak Şubesi kahvaltıda bir araya geldi

Uşak'ta Eğitim Sen Sendikası 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle eğitim emekçilerien kahvatı programı düzenledi. Uşak Eğitim Sen Başkanı Deniz Ertunç'un katıldığı programda emekliye ayrılan öğretmenlere hizmetlerinden dolayı Eğitim Sen Başkanı Deniz Ertunç tarafından plaket verilirken, sendikaya yeni katılan isimlere de rozet takıldı.

Kahvaltı programında açıklamalarda bulunan Uşak Eğitim Sen Şube Başkanı Deniz Ertunç, coronavirüs salgının dünya üzerinde büyük bir yıkıma neden olduğunu ifade eden Ertunç; salgının ise eğitime büyük zararlar verdiğini söyledi. Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç, "Dünyanın pek çok yerinde okulların kapanması ve öğrenme kayıplarının oluşması çok sayıda eğitim emekçisi salgın nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Salgın sürecinde eğitim ve bilim emekçileri  evlerinde fiilen okula, bilgisayar, internet erişimi, öğretim mataryelleri gibi araçlarla sağlamış ve satın almıştır."dedi.

Çalışma süreleri hakkında da açıklamalarda bulunan Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç, "8 saatlik çalışma süreleri öğencileri ve velileri desteklemek üzere daha uzun saatlere, akşam saatlerine hatta haftasonlarına kadar uzamıştır. Okul çağında çocukları olan eğitim ve bilim emekçileri evde sessiz bir yer bulabilmek için büyük özverilerde bulunarak çalışmalarını sürdürmüşlerdir." diye konuştu.

Okulların en uzun süre kapatıldığı ülkeler arasında bulunduğunu sözlerine ekleyen Ertunç, 2021-2022 eğtim-öğretim yılı başından itibaren yüz yüze eğitime geçildiğinde de yeterli tedbirlerin alınmadığını söyledi. Vaka artışlarına da dikkat çeken Ertunç, öğretmenlerin zor şartlar altında görevlerini yaptığını ifade etti.

Okullardaki bütçeler hakkında da açıklamalarda bulunan Ertunç, "Tüm çağrılarımıza rağmen okullara ek bütçe ayrılmamış, fiziki  altyapı sorunları giderilmemiş, ders saatleri salgın koşullarına göre düzenlenmemiştir." şeklinde konuştu.

Yüz yüze eğitimin devam ettirilebilmesi adına taleplerde de bulunan Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç; "Okullara ek bütçe ve ödenek verilmelidir, ders saatleri tüm kademelerde 30 dakikaya düşürülmelidir, havalandırma sistemleri hayata geçirilmelidir, öğretmen ve hizmet personeli ihtiyacı acilen karşılanmalıdır."dedi.

Uşak'ta geçtiğimiz günlerde yaşanan acı olaya da değinen Ertunç, öğrencilerin ölmesini istemediklerini vurguladı. Program, müzik ziyafetiyle devam etti.