YEREL

EMET KAYMAKAMI HASAN ÇİÇEK "KÜTÜPHANELER HAFTASI" NEDENİYLE DÜZENLENEN ETKİNLİĞE KATILDI

Emet Kaymakamı Hasan ÇİÇEK, “Kütüphaneler Haftası“ nedeniyle düzenlenen etkinliğe katıldı.

EMET KAYMAKAMI HASAN ÇİÇEK

Gülten-Cevdet Dayıoğlu İlçe Halk Kütüphanesinde düzenlenen etkinliğe, Kaymakam Hasan ÇİÇEK, Belediye Başkan Vekili Ahmet ÇAKMAK, İlçe Jandarma Komutan Vekili Erdal ERCAN, İlçe Emniyet Müdür Vekili İsmail AŞIKOVALI, İlçe Müftüsü İsmail ÇINAR, İlçe Nüfus Müdürü Osman AYDIN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bilal ŞEN, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Süleyman AVCI, Yunus Emre İmam Hatip Ortaokul Müdürü Ahmet YILDIRIM, Kütüphane Memuru Sebiha SEÇKİN, en çok kitap okuma başarısı elde eden öğrenciler ve veliler katıldı.

Etkinliğin sunumunu Kütüphane Memuru Sebiha SEÇKİN yaptı. Kütüphaneler Haftası’nın amacının öğrencilerde ve halkımızda  okuma alışkanlığını kazandırmak, kitap sevgisini artırmak ve kitaplardan daha çok yararlanılmasını  sağlamak olduğunu vurgulayan SEÇKİN, kitapsız bir yaşamın kör, sağır ve dilsiz bir yaşam olduğunu belirtti.

Akabinde kütüphanenin sürekli okuyucularından olan altmış beş yaşın üzerindeki Mustafa KAYMAK bir konuşma yaptı. KAYMAK, “Kitap okumaya ortaokul yıllarında bir arkadaşımın tavsiyesi ile başladım ve bu yaşıma kadar da muntazam bir okuyucuyum. Hayatımı olumlu şekilde etkileyen, değiştiren kitaplardır. Evimde de kitaplığım mevcut olup, 3000’den fazla kitabım var. Başta evlatlarım ve torunlarım olmak üzere, bütün öğrencilerin ve gençlerin, yetişkinlerin kitap okumasını tavsiye ediyorum.” Dedi.

Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan ‘Sıra Dışı Okurlar’ belgeselinin sunumu yapıldı.

Akabinde Kaymakam Hasan ÇİÇEK, günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yaptı. ÇİÇEK, konuşmalarında ; “ Öncelikle, kitap okuma alışkanlığına, bilgiye ve öğrenmeye olan ilginin artmasını, daha çok okuyan ve araştıran bir toplum olmayı dileyerek, başta kütüphanecilerimiz olmak üzere, burada bulunan herkesin ve bütün vatandaşlarımızın Kütüphaneler Haftası’nı kutluyorum.

Kütüphaneler ; toplumun kültür ve medeniyet birikiminin en önemli hazinesidir. Bilim, kültür, sanat, edebiyat ve tarih gibi alanlarda, bir milletin hafızasını oluşturan kütüphaneler, geçmişi geleceğe taşıyan en önemli yapılardır. Genel olarak dünya tarihi incelendiğinde, ekonomik, siyasal ve toplumsal yönden güçlenen toplumların bilgiye önem veren, bilgiyi üreten ve kullanan toplumlar olduğu görülecektir. Bu bağlamda, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmanın yolu, kütüphanelere daha fazla önem vermekten ve kütüphanelerimizi kaynak açısından zenginleştirmekten geçmektedir. Yaşadığımız çağda bilgi ve iletişim kaynaklarının gelişmiş olması, özellikle internet ve sosyal medya vasıtasıyla her ne kadar okuma ve öğrenme ihtiyacımız önemli ölçüde giderilse de tüm dünyada kütüphaneler ve kitaplar halen önemini devam ettirmekte ve bizzat tercih edilmektedir. Ayrıca, hiçbir şey kitap okumanın zevkini vermemekte ve yerini tutmamaktadır. Müreffeh bir gelecek için çocuklarımızın, gençlerimizin okuma sevgisini ve kitaplarla olan dostluğunu artırmalı, onlara zamanı en verimli değerlendirme konusunda kütüphaneleri bir alternatif olarak sunmalıyız. Özellikle başarıya giden yolda en önemli etken olan kitap okumanın  insanın bilgi birikiminin artmasına ve cehaletinin yok olmasına büyük katkı sağladığının altını çizmek istiyorum.

Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?..” (Zümer Suresi, 9. Ayet) Yüce Allah (c.c) bu ayette,  insanlara  bir  uyarı  göndermektedir.  Bilen kişiler ile  bilmeyen  kişilerin  eşit olmayacağından bahsetmektedir. Bilen kişiler, okuyan, öğrenen, araştıran ve inceleyen kişiler her zaman daha iyidir. Yani iyiden kasıt Allah katında daha üstündür. Bilmeden yorum yapan, bilmeyerek konuşan, bilmeden hareket ve istişare eden kişilerle bilen kişiler eşit değildir.” ifadelerini kullanan ÇİÇEK, sözlerine şu şekilde devam etti. Emet Kaymakamlığı olarak 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılında Emet Kaymakamlığı olarak ‘’Cumhuriyetten Milli Egemenliğe 2023’e 2023 Sayfa Aç’’ ve akabinde de “Neyi Neden Okumalı” kitap okuma projelerimizi uygulamaya koyduk, halen de başarıyla yürütüyoruz. Öğrencilerimiz, öğretmen ve velilerimiz olmak üzere, tüm paydaşlarımızla birlikte almış olduğumuz güzel sonuçlar bizleri müreffeh bir gelecek adına umutlandırmakta ve şevke getirmektedir. Bütün amacımız, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi milli, manevi, kültürel, tarihi değerlerimize sahip çıkan, düşünen, sorgulayan, üreten bir vizyona sahip bireyler olmalarına ve bu vasıflarıyla ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine emin adımlarla taşımalarına katkı sağlamaktır.

Konuşmamın son bölümünde Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün kitap okuma sevgisi ile ilgili kısa bir anısını sizlerle paylaşmak istiyorum. “ATATÜRK, kitap okumayı, araştırma yapmayı, fikir ve düşüncelerini insanlarla paylaşmayı seven bir liderdi. O’nun, henüz okul çağlarında başlayan kitap okuma alışkanlığı, savaş zamanında bile devam etmiş, cumhuriyet yıllarında ise daha da artmıştır. Cumhuriyet döneminde büyük bir kütüphaneye sahip olan ATATÜRK, okumuş olduğu yerli ve yabancı birçok eser sayesinde geniş bir kültüre de sahipti. ATATÜRK’ün hizmetinde bulunanlardan Cemal Granada anlatıyor : “Bir gün ATATÜRK, tarihle ilgili bir kitap okuyordu. Öylesine dalmıştı ki, çevresini görecek hali yoktu. Bir sürü yurt sorunu dururken devlet başkanının kendini kitaba vermesi Vasıf Çınar’ın biraz canını sıkmış olmalı ki ATATÜRK’e şöyle dediğini duydum: - Paşam! Tarihle uğraşıp kafanı yorma… 19 Mayıs’ta kitap okuyarak mı Samsun’a çıktın? ATATÜRK, Vasıf Çınar’ın bu içten yakınmasına gülümseyerek şöyle karşılık verdi: - Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım...”

Bu vesileyle ilçemizin gururu, Roman ve Öykü Yazarı Gülten DAYIOĞLU ve saygıdeğer eşleri Cevdet DAYIOĞLU’na, ilçemize hibe ederek, kazandırmış oldukları Çocuk ve Halk Kütüphanesi ile vatandaşlarımızın ve okullarımızın istifadesine sundukları birbirinden değerli kitaplar için teşekkür ediyor, başta kütüphaneciler olmak üzere, bütün vatandaşlarımızın Kütüphaneler Haftası’nı bir kez daha kutlarım. “ ifadelerini kullandı.

Etkinlik, Kaymakam Hasan ÇİÇEK’ in konuşmalarının ardından en çok kitap okuyan altı öğrenciye ödüllerini ve başarı belgelerini takdim etmesiyle sona erdi.