EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-07-2021 13:27   Güncelleme : 01-07-2021 13:27

Fiyat İstikrarı Kuruldu, doğalgazdan öğrenci harçlarına kadar zam yağdı!

Fiyat İstikrar Komitesi 30 Haziran 2021'de kuruldu ve kurulduğu günde doğalgaza, elektriğe, LPG'ye ve öğrenci harçlarına zam geldi.

Fiyat İstikrarı Kuruldu, doğalgazdan öğrenci harçlarına kadar zam yağdı!

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Fiyat İstikrar Komitesi doğalgaza, elektriğe, LPG'ye ve öğrenci harçlarına zam yaptı. Yapılan yeni zamların ardından ise enflasyonda artışın yükselerek devam etmesi bekleniyor. Ayrıca Türkiye, dünyada en yüksek enflasyona sahip ülkeler arasında bulunuyor. 

KURULUŞ AMACI FİYAT İSTİKRARI SAĞLAMAK

Kararnamede kuruluş amacı "Fİyat istikrarının kalıcı tespit edilmesine ve sürdürülmesine katkı sağlamak" diye belirtildi. Komite Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda Hazine ve Maliye Bakanı, Çalışma ve Sosyal GÜvenlik Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, Ticaret Bakanı, Strateji ve Bütçe Başkanı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı bulunuyor. Ayrıca gerek görülmesi durumunda sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve özel sektör temsilcileri de toplantıya davet edilebilecek.

ÖĞRENCİ HARÇLARINDA ZAM 

Komiteninin kurulduğu günde 1 Temmuz 2021'den geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 15, doğalgazın konut abonelerine yüzde 12, sanayi abonesine yüzde 20 zam geldi. LPG'de ise 60 kuruş tutarında zam gerçekleşti.

Ayrıca öğrenci harçalarına da zam yapıldı ve tıp fakültesi 706 TL, hukuk fakültesi ve iktisat fakültesi 374 TL, diş hekimliği fakültesi 590 TL ve veterinerlik ise 2 bin 549 TL olarak belirlendi.