UŞAK
Giriş Tarihi : 07-06-2022 23:33   Güncelleme : 07-06-2022 23:33

FOTOĞRAFÇILAR KORSANA KARŞI

Fotoğrafçılar, korsan çekimlere tepki gösterdi. Uşak’ta fotoğrafçılık sektöründe marka olan 1997 yılından buyana özel günleri ölümsüzleştiren Foto Flaş Sahibi Fikrican Gürcan,Uşak’ta Vergi veren, fotoğraf ve kamera çekim stüdyo sahipleri korsan çekimlere dur denilmesini istiyoruz biz fotoğrafçılık mesleğini yapmalarına değil stüdyosu, vergi levhası olmadan iş yapanlara karşıyız” dedi.

FOTOĞRAFÇILAR KORSANA KARŞI

Foto Flaş sahibi Fikrican Gürcan, korsan yayıncılığın sanatın her alanında olduğuna dikkat çekerek, “Korsan sadece fotoğrafçılık da yok korsan sanatın içerisinde hep olmuş. Eskiden müzik yapan insanlar korsanla mücadele etmiş. İnsanlar emek vermiş CD çıkarmış başkaları bunu kopyalamış, asıl emek verenler para kazanamamış. Fotoğrafçılıkta da buna benzer şeyler var ne yazık ki. Siz bir yatırım yapıyorsunuz, devlete vergi veriyorsunuz, BAĞ-KUR ödüyorsunuz, vergi ödüyorsunuz, personel çalıştırıyorsunuz, elektriğiniz, kiranız bir sürü kalem vergi ödüyorsunuz yaptığınız işte fiyatlandırmaları da ona göre yapıyorsunuz. Bizim fiyatlarımızın içerisinde bütün bu saydığımız kalemler var kiranız personel giderimiz, internetiniz vesaire ama korsan olarak fotoğraf çeken insanların bu tür kaygıları dertleri yok. Dolayısıyla benim saydığım giderleri yok.Benim verdiğim fiyatın yarısını yada daha düşük fiyatlarlandırma yapabiliyorlar.

Şöyle düşünmek lazım fotoğraf makinanızı var kameranız var ama vergi kaydınız yok bunlarla para kazanmak istiyorsunuz. Fotoğraf çekip sanatınızı icra edebilirsiniz bu sorun değil. Ama siz bu yönleriniz ile para kazanmaya yöneldiğiniz zaman işin şekli değişiyor. Dolayısıyla vergisi ile bu işi yapanların önüne geçmiş oluyorsunuz ve haksız kazanç elde etmiş oluyorsunuz dedi.