SİYASET
Giriş Tarihi : 26-02-2022 15:13   Güncelleme : 26-02-2022 15:20

GAZETECİ SEDEF KABAŞ’A DAYANIŞMA MEKTUBU

Cumhuriyet Halk partisi Gazeteci Sedef Kabaş’ı gözaltına alınmasıyla ilgili Tüm Türkiye’de eş zamanlı basın açıklaması düzenlediler. Parti binasında yapılan basın açıklamasına Uşak il Başkanı Doktor Ali karaoba Merkez İlçe Başkanı Uğur Dümen,   İl sekreteri Sevin Yazgan Kadın kolları İl Başkanı Ayşe Ayaz katıldı. İl Başkanı Ali Karaoba Gazeteci Sedef Kabaş’ın bir atasözü söyledi diye gözaltına alınması korku imparatorluğunun yaratılmaya çalışılmasıdır dedi.  Daha sonra basın açıklamasına devam eden Başkan Ayşe Ayaz’ şu cümlelerle devam etti.

GAZETECİ SEDEF KABAŞ’A DAYANIŞMA MEKTUBU

Bilindiği gibi; gazeteci Sedef Kabaş hakkında televizyon programında söylediği bir atasözü nedeniyle 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçlamasıyla soruşturma açıldı. Davet edilse gideceği bilindiği halde, avukatına bile ulaşamadığı bir saatte, gece 02.00'de evine giden polisler tarafından gözaltına alındı. İfadesinde, 'Sözün orijinali bir atasözüdür. Hatta sözün orijinalini de değiştirerek sarf ettim. Bundan da anlaşılacağı üzere hakaret etme gibi bir kastim yoktur' demesine rağmen siyasi bir karar doğrultusunda tutuklandı. Hem de "kaçma ve saklanma ihtimali yüksek" olduğu gerekçesiyle...Göz önünde olan, fikrini ve sözünü her zaman açıkça, korkusuzca ifade eden bir gazeteciyi; kaçma ve delil karartma şüphesiyle tutuklu yargılamaya karar verdiler. Sedef Kabaş'ın bugün hala hukuka aykırı olarak tutukluluğu devam ediyor. Ülkemizin her yanını saran korku ikliminden basın emekçileri de payını alıyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün 2021 yılı Dünya Basin Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye 153'üncü sırada yer alıyor.. Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi Kadin Kolları olarak bugün 81 ilden, 973 ilçeden sevgili Sedef Kabaş'a dayanışma mektuplarımızı gönderiyoruz. Bu ülkede

hukukun üstünlüğüne, irfanı ve vicdanı hür hakimlerin varlığına olan inancımızı yitirmeden hep birlikte sesleniyoruz: Yalnız değilsin Sedef Kabaş; Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları var!

Bütün basın emekçilerini saygıyla selamlıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları