GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-06-2021 13:22   Güncelleme : 28-06-2021 13:22

İçişleri Bakanlığı yeni adımların detaylarını açıkladı

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren coronavirüs salgınıyla ilgili olarak atılacak yeni adımlar hakkında genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı yeni adımların detaylarını açıkladı

İçişleri Bakanlığı'nın il valiliklerine gönderdiği genelge doğrultusunda gün ve saat dikkate alınmaksızın sokağa çıkma kısıtlaması tamamen kaldırıldı. Bakanlık genelgesinde uzun süredir kapalı olan bütün iş yerleri 1 Temmuz tairhinden itibaren açılacak, çalışma saatleri ise işletmelerin normal çalışma saatlerine göre olacak.

SİNEMA SALONLARI AÇILIYOR

Coronavirüs salgınından dolayı hizmet veremeyen sinema salonları da yine 1 Temmuz'da açılıyor. Ayrıca coronavirüs salgınındaki mesafe kuralına dikkat edilmek şartıyla cafe ve restoran gibi işletmelerdeki aynı anda, aynı masada belirli kişi sayısına da son verildi. 

Okey, kağıt ve tavla gibi oyunların da oynanmasına yine 1 Temmuz tarihinden itibaren izin verilecek.

MÜZİKLİ YAYINLAR 24.00'E KADAR SÜRECEK

Konaklama tesisleri ve canlı müzik yerleri gibi işletmelerde müzik yayınları 24.00'e kadar sürecek, 24.00'den sonra ise herhangi bir müzik yayına izin verilmeyecek. Ayrıca nargile salonları ya da kafelerinde nargile içilmesine izin verilmeyecek, bu tür işletmeler açılamayacak, servis yapılmayacak. 

Park, bahçe, mesire veya piknik alanı ve kamp alanı gibi yerlerde ise kısıtlamalar 1 Temmuz tarihiyle birlikte kaldırılıyor. 

Düğün ve nikah törenlerinde daha önce belirtilen açık alanlarda 4 metrekare, kapalı alanlarda ise 6 metrekare kuralına dikkat edilecek, yeme- içme servislerine izin verilecek, müzikli yayınlar ise 24.00 itibariyle sona erecek. Oyun, dans, halay gibi etkinliklere ise fiziki mesafeden dolayı izin verilmeyecek. Köy düğünlerine ise izin verilecek. 

Toplu taşıma araçlarında yaş ve kişi sayıları kuralları 1 Temmuz'dan itiberen kaldırılacak. Kamu kurum ve kuruluşları ise coronavirüs salgınından önceki saat dilimlerine dönecek.