DENİZLİ
Giriş Tarihi : 30-05-2022 14:48   Güncelleme : 30-05-2022 14:48

İkinci çoban ateşi Beyağaç’ta yakıldı

Denizli Yörükleri Derneği tarafından koyun keçi yetiştiricilerinin sorunlarının tespiti ve çözümü için planlanan toplantıların ikincisi Beyağaç ilçesinde yapıldı. ‘Çoban ateşi’ sloganıyla tüm ilçelerde yapılacak toplantılarda tespit edilecek konular, dosya olarak Ankara’ya iletilecek.

İkinci çoban ateşi Beyağaç’ta yakıldı

Denizli’de yükselen girdi maliyetleri, artan yem fiyatları nedeniyle sıkıntılı günler geçiren koyun keçi yetiştiricisi çobanlara yönelik Denizli Yörükleri Derneği tarafından ‘Çoban Ateşi’ adı altında toplantılar düzenlenmeye başladı. Her ilçede düzenlenecek toplantıların ikincisi Beyağaç İlçesinde gerçekleştirildi. Toplantıya katılan çobanlar yaşadıkları sorunları anlattı. Kayıt altına alınan sorunlar toplantıların bitirilmesiyle birlikte dosya haline getirilerek çözümü için Ankara’ya Tarım Orman Bakanlığı’na gönderilecek. Toplantıya Beyağaç Kaymakamı Ferdi Akgün, Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, Denizli Yörükleri Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan, Denizli Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir Özdemir ve ilçe tarım orman ve ziraat odası başkanları katıldı.

Toplantıda söz alan çobanlar, daralan mera alanlarından, kurt saldırılarına, artan yem maliyetlerinden, yaşanan çoban sıkıntısına, ormanlık alanlara girişine izin verilmesen koyun keçi sürülerine kadar birçok yaşadıkları sorunu dile getirdi.

Çoban ateşini yaktık

Çobanlardan sık sık gelen şikayetler üzerine bu tür toplantılar düzenlemeye karar verdiklerini anlatan Denizli Yörükleri Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan, ‘Çoban Ateşi’ verilen toplantıların diğer ilçelerde de belirli aralıklarla düzenleneceğini söyledi. Dernek olarak üyelerin büyük bölümünün çobanlık yaptığını hatırlatan Başkan Ceylan, “Çobanlarımızın yaşadığı sorunlarla yakından ilgileniyoruz. Bu toplantıda ortaya çıkan sorunları başlıklar halinde kayıt altına alıyoruz. Acıpayam ilçesinde ilkini yaptığımız toplantının ikincisini de Beyağaç ilçemizde yaptık. Tüm ilçelerde yapılacak toplantıdan sonra alınan notlarla ilgili bir dosya hazırlayacağız ve sorunların çözümü için Ankara’ya Tarım Orman Bakanlığı’na göndereceğiz. Sorunların çözümü içinde milletvekillerimizden destek isteyeceğiz. İlimizde koyun keçi varlığının artması, çobanlarımızın refah seviyesinin yükselmesi en büyük hedefimiz. Küçükbaştaki sorunlar sadece 270 bin çobanın değil, 85 milyon Türk milletinin milli sorunudur” dedi.