GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 12:23   Güncelleme : 01-06-2021 12:30

İşte normalleşmenin detayları

Coronavirüs salgını nedeniyle iki haftalık tam kapanmanın ardından başlayan kademeli normalleşme süreci 31 Mayıs 2021 tarihinde sona erdi. Kabine Toplantısı ise normalleşme adımlarının atılabilmesi adına Beştepe'de gerçekleşti.

İşte normalleşmenin detayları

Kabine Toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de gerçekleşti. Kabine Toplantısı'nın gündeminde 31 Mayıs'tan sonra coronavirüs salgınına yönelik olarak atılacak yeni adımlar masaya yatırıldı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kameraların karşısına geçti ve alınan kararları kamuoyuna açıkladı.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI 22.00 OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aşı ayı olarak nitelendirdiği Haziran ayı ile sınırlı kalacak yeni kararlarda sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi ve cumartesi günleri tüm yurtta 22.00-05.00 olarak değiştirildi. İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliğine de gönderdiği yeni kararlar doğrultusunda ise pazar günleri sokağa çıkmak yasaklandı. 

PAZAR GÜNLERİ AÇIK OLACAK İŞLETMELER

Sokağa çıkma yasağının olacağı pazar günlerinde bakkal, manav, kuruyemiş, kasap ve tatlı satışı yapan işletmeler 10.00-17.00 arasında açık olacak fakat zorunlu ihtiyaçlar dışında herhangi bir satışın yapılmasına ve araçlarla gidilmesine izin verilmeyecek.

Turistler ise sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu gün ve saatlerden muaf tutulacak.

KAFELER AÇILIYOR

Erdoğan'ın yaptığı açıklama doğrultusunda restoran, lokanta, kafeterya ve pastane gibi işletmeler 07.00-21.00 arasında müşterilerini kabul edecek, 21.00'den sonra ise sadece paket servis yapabilecekler. 

Sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, internet salonları, elektronik oyun salonları ile bilardo salonları; halı sahalar, spor salonları, açık yüzme havuzları; lunaparklar ve tematik parklar da açılabilecek.

Bakanlık genelgesi doğrultusunda kağıt, okey ve tavla gibi oyunların oynanmasına izin verilmeyecek. Sinema salonları yüzde 50 kapesite ile konuklarını ağırlayacak.

KULÜPLER VE BİRAHANELER YİNE KAPALI

İçişleri Bakanlığı 81 ile gönderdiği yazıda kapalı yüzme havuzlarının, hamamların, saunaların, masaj salonlarının yanı sıra gazino, birahane, taverna, nargile salonları, kulüpler ve birahaneler ise kapalı kalmaya devam edecek. Mesai saatlerinde ise esnek çalışmaya devam edilecek.   

ETKİNLİKLER 15 HAZİRAN'DA

Spor kulüplerinin genel kurulları dışında kalan etkinlikler 15 Haziran 2021'den itibaren yapılabilecek. Spor kulüplerinin dışında sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları da etkinliklerine 15 Haziran 2021'den itibaren devam edebilecek.

DÜĞÜN VE NİKAHLAR

1 Haziran 2021'den itiberen düğün ve nikahlar açık alanlarda kişi başına 6 metre kare alan bırakılması, yeme içme gibi ikramların yapılmaması, en fazla 100 kişinin daveti ile yapılması şartlarıyla başlayacak.

Nişan ve kına gibi etkinliklere ise 1 Temmuz'dan sonra izin verilecek.