İZMİR

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yeni görev dağılımı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Nisan ayı birinci birleşiminde Meclis başkan vekilleri, divan katipleri, komisyon üyeleri ile Büyükşehir ve ESHOT encümen üyeleri belirlendi. Mecliste koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan özel öğrenci yurtlarından Nisan ayından başlayarak yıl sonuna kadar evsel katı atık transfer ve bertaraf bedellerinin alınmamasıyla ilgili başkanlık önergesi de ilgili komisyonlara gönderildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yeni görev dağılımı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan ayı olağan toplantısının ilk birleşimi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, meclis oturumuna katılan, İzmir’de geçmiş dönemlerde görev yapan ve halen iş başındaki kadın belediye başkanlarını kutlayarak “Burada olmanız önemli. Kadınları belediye başkanlığı için özendirmek, motive etmek istiyoruz” dedi. Soyer, konuşmasının ardından daha önce belediye başkanlığı yapmış Nurgül Uçar, Hülya Yarbuz, Şükran Akyer, Sema Pekdaş ve Sibel Uyar ile görevini sürdüren Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ile Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’a plaketlerini takdim etti. 17 Mart’ta hayatını kaybeden İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Narlıdere Belediyesi Meclis Üyesi CHP’li Haydar Gültekin adına saygı duruşunda bulunuldu. Gültekin için hazırlanan plaket Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin’e verildi.  Soyer “Genç yaşta hayata veda etti. Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum” dedi.

GÖREV ALACAK İSİMLER BELİRLENDİ

Ardından Meclis birinci ve ikinci Başkan Vekilleri, Meclis Divan Katipleri, Büyükşehir Belediyesi Encümen üyeleri, ESHOT İdare Encümen üyeleri ve Meclis İhtisas Komisyonu üyeleri için seçim yapıldı. Meclis Birinci Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İkinci Başkan Vekili ise Burhan Suat Çağlayan oldu. Meclis Divan Katipleri olarak CHP’den Dolunay Bayer, Ali Bor, Deniz Bektaş, AK Parti’den ise Fırat Eroğlu belirlendi. Yedek üyeler ise CHP’den Sultan İpekli, İzel Zenginobuz Derinsu, Hüsniye Yıldırım, AK Parti’den Çile Özkul seçildi. Encümen üyelikleri için CHP’den önerilen Yeşim Tekoğlu, Erhan Uzunoğlu, İsmet Orhan, İlhan Özköse, Serkan Kalmaz, ESHOT Encümen üyelikleri için de CHP’den Kazım Çam, Çağlar Gülez, Mehmet Maltepe yapılan gizli oylama sonrasında göreve getirildi.

MECLİS İHTİSAS KOMİSYONLARININ ÜYELİKLERİ İSE ŞÖYLE OLUŞTU: 

İmar ve Bayındırlık Komisyonu: (CHP) Ali Bor, İbrahim Ulaş Polat, İlhan Dal, Murat Aydın, İrfan Önal, (İYİ Parti) Kemal Sevinç, (AK Parti) Özgür Hızal, Hüsnü Boztepe, Ayşegül Turan Türker.

Çevre ve Sağlık Komisyonu: (CHP) Hakan Barçın, Alpaslan bilen, Saadet Çağlın, Seda Öztüre, Özkan Yıldız, (İYİ Parti) Sedat Sarı, (AK Parti) Metin Yaşar, Erol Çomak, Selma Kısa.
Plan ve Bütçe Komisyonu: (CHP) Şerif Sürücü, Ceyhan Kayhan, Nuri Caferoğlu, Bülent Köklü, Gamze Gül Çamur, Bülent Sözüpek, (AK Parti) Fatih Taştan, Erhan Çalışkan, Fikret Mısırlı.
Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu: (CHP) Fikret Aktaş, Mehmet Türkmen, Şamil Sinan An, İsmet Orhan, Cenap Börühan, Özkan Yıldız, (AK Parti) Ümit Cingöz, Fırat Eroğlu, Mehmet Pınar.
Ulaşım Komisyonu: (CHP) Ali Gül, Raşit Dirim, Mehmet Onur Başar Üçkan, Ozan Parlar, Ali Emrah Karamustafaoğlu, (İYİ Parti)  Sedat Sarı, (AK Parti) Semih Yalın, Murat Öncel, (MHP) Selahattin Şahin.
Hukuk Komisyonu: (CHP) Ufuk Yörük, Gamze Gül Çamur, Sultan İpekli, Murat Aydın, İzel Zenginobuz Derinsu, Bahar Gürsul, (AK Parti) Burçin Kevser Tourchian, Fırat Eroğlu, Mustafa Alper Güldalı.
Esnaf ve Meslek Odaları Komisyonu: (CHP) Ayhan Kaya, Raife Karabatak, Ömer Şentürk, Muharrem Bayraktar, Şerif Sürücü, (İYİ Parti) Halil Akbulut, (AK Parti) İsa Nezir, Hıdır Alptekin, Ali Gönen.
Şirketler Komisyonu: (CHP) Ali Yılmaz, Çağlar Gülez, Oğuzhan Özşahin, Hüseyin Ünal, Sefer Topçu, (İYİ Parti) Halil Akbulut, (AK Parti) Mustafa Solmaz, Göksel Dinçer, Ertuğrul Akgün.
Kent Konseyi Komisyonu: (CHP) Oğuzhan Özşahin, İbrahim Halil Kılıç, Deniz Bektaş, Ozan Parlar, Cenap Börühan, Muharrem Bayraktar, (AK Parti) Mümin Bayram, Galip Atar, Hakan Yıldız.
Sosyal Hizmetler Komisyonu: (CHP) Murat Cihan, Hasan Korkmaz, Nazan Dönmez, Halil Çulhaoğlu, Fikret Aktaş, (İYİ Parti) Halil Doğukan Eroğlu, (AK Parti) Ümit Cingöz, Çile Özkul, Ahmet Uğur Baran.
Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu: (CHP) Hakan Barçın, Hasan Uysal, Mehmet Atilla Baysak, Onur Yiğit, Suat Çağlayan, Seda Öztüre, (MHP) Osman Mert, (AK Parti) Ayşegül Altuğ, Yusuf Demircoğlu.
Turizm ve Fuarcılık Komisyonu: (CHP) Erkan Özkan, Sabahattin Uçar, Hasan Uysal, Berkhan Parlak, İsmet Orhan, Hakan Barçın, (AK Parti) Sema Yeşilçimen, (MHP) Selahattin Şahin, (AK Parti) Ali Ayyıldız.
Kentsel Dönüşüm Komisyonu: (CHP) Aybars Yıldırım, Ali Rıza Koçer, Necati Kırmaz, Mustafa Şafak Baran, Musa Özcan, Ufuk Akyol,  (AK Parti) Hakan Yıldız, Barış Bükülmez, Ali Ayyıldız.
Tüketiciyi Koruma Komisyonu: (CHP) İsmail Sarı, Refik Süren, Ruhi Selek, Taner Kazanoğlu, Deniz Bektaş, İbrahim Özkara, (AK Parti) Barış Bükülmez, Hıdır Alptekin, Mehmet Pınar.

Tarım Orman ve Hayvancılık Komisyonu: (CHP) Şükrü Süreroğlu, Ahmet İnanlı, Fatma Ekicioğlu, Özay Kaptan, Mustafa Gerçek, Berkhan Parlak, (AK Parti) İsmail Ekeroğlu, Hakan Ertane, Nafiz Kükler.
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu: (CHP) Nilay Kökkılınç, Birgül Sural Üner, Fatma Ekicioğlu, Sultan İpekli, Hüsniye Yıldırım, Nilüfer Bakoğlu Aşık, AK Parti-isim vermedi.
Engelsiz İzmir Komisyonu: (CHP) Nazan Dönmez, Murat Cihan, İsmail Sarı, Dolunay Bayer, Bahar Gürsul, Serkan Kalmaz,  (AK Parti) Ahmet Uğur Baran, Çile Özkul, Sema Yeşilçimen.
Sokak Hayvanlarını Koruma Komisyonu: (CHP) Raife Karabatak, Bülent Sözüpek, Yahya Yıldız, Sıla İlgi Akkaş, Fikriye Arslan, Aybars Yıldırım, (AK Parti) Erol Çomak, Fikret Mısırlı, (MHP) Turgut Pınar.
Deprem ve Afet Komisyonu: (CHP) Alpaslan Bilen, Gürsel Rüzgar, Aybars Yıldırım, Nilüfer Bakoğlu Aşık, Ali Emrah Karamustafaoğlu, Necati Kırmaz,(AK Parti) Ayşegül Altuğ, Şevket Hasırcı, Alpaslan Koparal.
Göç ve Uyum Komisyonu: (CHP) Mehmet Atilla Baysak, Hüsniye Yıldırım, Asker Güneş, Onur Yiğit, Yahya Yıldız, Sefer Topçu, (AK Parti) Mustafa Solmaz, Hıdır Alptekin, İsa Nezir.
Kooperatifler Komisyonu: (CHP) Ali Yılmaz, Mustafa Gerçek, Şükrü Süreroğlu, Cindi Can Polat, Refik Süren, Yeşim Tekoğlu,  (AK Parti) Mehmet Pınar, İsmail Ekeroğlu, Murat Öncel.
Aile ve Çocuk Komisyonu: (CHP) Nilay Kökkılınç, Şamil Sinan An, Dolunay Bayer, Bahar Gürsul, Suat Çağlayan, Ertan Certel, (AK Parti) Dilek Yıldız Büyükdağ, Burçin Kevser Tourchian, Ali Gönen.

ÖĞRENCİ YURTLARINA DESTEK ÖNERGESİ

Mecliste dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik olarak etkilenen özel öğrenci yurtlarından 2021 yılının Nisan ayından 2021 yılının sonuna kadar evsel katı atık transfer ve bertaraf bedellerinin alınmamasıyla ilgili başkanlık önergesi Hukuk, Bütçe ve Çevre komisyonlarına gönderildi.
Kent merkezinde hizmet veren 1117 adet M plakalı minibüsün toplu ulaşım sistemine entegrasyonuna ilişkin başkanlık önergesinin Hukuk, Ulaşım, Kent Konseyi ve Plan Bütçe komisyonlarına gönderilmesi de oybirliğiyle kabul edildi. Bu önergeyle minibüslerin Büyükşehir denetiminde elektronik ücret toplama sistemine dahil edilmesi hedefleniyor.