GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-07-2021 12:15   Güncelleme : 27-07-2021 12:15

İzmir Tabip Odası Başkanı Çamlı: "Aşı olmayanlarda yeni varyant tehlikesi var"

Türkiye'de coronavirüs salgınında her geçen gün vaka sayıları giderek daha fazla yükseliyor. Türkiye'de bugüne kadar 22 milyondan fazla insan coronavirüs aşısını yaptırmadı ve çok ciddi risk altında. İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı ise Egeseshaber.com Gazetesi Haber Müdürü Aziz Muhammet Ulubaş'a aşı olmayan kişilerin neden aşı olmadığını değerlendirdi.

İzmir Tabip Odası Başkanı Çamlı:

Haber-Aziz Muhammet Ulubaş Türkiye'de 1 Temmuz itibariyle başlayan normalleşme sürecine halk çok hızlı girdi. Maskeler çıkarıldı, mesafeler unutuldu, aşıya olan talep ise azaldı. Türkiye'de son 24 saat içerisinde 16 bin 809 yeni vaka tespit edildi ve 63 vatandaşımız coronavirüs salgınına yenik düştü. 

BAKAN KOCA AÇIKLADI: 22 MİLYON AŞI YAPTIRMADI

Aşılamanın ne kadar önemli olduğunun altını çizen uzmanlar, aşılama süreci istenildiği seviyeye gelmezse sil baştan başlanabileceğini de gözler önüne seriyor. Ülke genelinde şuana kadar 67.466.786 doz aşı yapıldı. Mavi kategori olarak bilinen aşılama sürecinde nüfusunun yüzde 75'inden fazlasını aşılayan iller arasına en son katılan Amasya'da yüzde 75,5 oranında aşılama gerçekleşti. Bir yandan aşı olan vatandaşlar varken diğer tarafta ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da açıkladığı 22.344.407 gibi hiç de azımsanmayacak bir grup bulunuyor. 

"HEM TÜRKİYE'DE HEM DE DÜNYADA AŞI KARŞITLARI VAR"

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr.Lütfi Çamlı ise aşı olmayanların neden aşı olmadığını ve olası sonuçlarını Egeseshaber.com Gazetesi'ne yaptığı özel açıklamada anlattı.İzmir Tabip Odası Başkanı Dr.Lütfi Çamlı, hem Türkiye'de hem de dünyada aşılara karşı olan grupların olduğunu belirtirken; "Bu gruptakilere her ne yapılırsa yapılsın, bilimsel makaleler ne kadar doğru olursa olsun aşı yaptırmıyorlar." diye konuştu. Çamlı, aşı olmayan gruplardan bir başkasının ise coronavirüs aşılarına karşı endişe duydukları için, yanlış bilgilendirildikleri için veya sosyal medyada aşı karşıtlarının yaptıkları paylaşımlardan dolayı aşı olmadıklarını belirtti.

ÇAMLI, "İNSANLAR RİSK ALTINDA"

Aşılarını olmayan kişilerin hem kendilerini hem de çevresindeki insanları risk altında bulundurduğunu da hatırlatan İzmir Tabip Odası Başkanı Dr.Lütfi Çamlı, aşı olmayan kişilerde yeni varyantların oluşabileceğini de sözlerine ekledi. 

Eylül ayının yaklaşması ile birlikte okulların ve üniversitelerin tekrar uzaktan eğitim sürecine girmelerini akıldan bile geçirmek istemediklerini belirten Çamlı, bazı meslek gruplarına karşı aşılamanın zorunluluk haline getirilebileceğini de önerdi.