İZMİR
Giriş Tarihi : 19-05-2021 16:05   Güncelleme : 19-05-2021 16:08

İzmir Valisi Köşger'den 19 Mayıs mesajı

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili mesaj yayınladı.

İzmir Valisi Köşger'den 19 Mayıs mesajı

Vali Köşger mesajında; "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurtuluş savaşımızı fiilen başlatmak üzere Samsun’a ayak bastığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna uzanan süreç için ilk adımı attığı günün yıl dönümünü, "Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak –korona virüs salgını nedeniyle arzulanan biçimde olmasa da- büyük gururla kutluyoruz.

Bilindiği gibi 102 yıl önce bugün, aziz milletimiz kendisine dayatılan esaret, küçülme, dağılma senaryolarını reddederek, dünyada hiçbir milletin başaramayacağı büyük gayret, fedakârlık, azim ve inançla, destansı bir mücadele başlatarak her şartta bağımsız kalacağını ve bunu da ilelebet sürdüreceğini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir kez daha bütün dünyaya ilan etmiştir.

19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan bu destansı mücadele, aynı zamanda Türk milleti ile beraber birçok mazlum milletin de bağımsızlık umutlarının inanca dönüştüğü, mücadele azimlerinin ateşlendiği bir gün olarak tarihteki yerini almıştır.

19 Mayıs 1919 gibi tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve istikbâlimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin; sağlıklı, sıhhâtli, millî, manevî, ahlakî ve insanî değerlerle yetiştirilmeleri için tarihimizdeki önemli olayların yıl dönümlerini vesile olarak değerlendiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Samsun’a ayak bastığı günün yıl dönümünü Türk gençliğine, Gençlik ve Spor Bayramı olarak armağan etmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk aynı zamanda, engin ileri görüşlülüğüyle medeniyet yarışında sporun, birey ve toplum hayatındaki önemini vurgulamış, gençliği, gençliğin bedensel ve ruhsal gelişimini sağlayan sporu bunun temel dinamiklerinden biri olarak görmüştür.

İstikbâlimizin teminatı Türk gençliği de ecdadına layık olmak için din, vatan, millet ve istiklâl kavramlarıyla yoğrulmuş aziz milletimizin saygınlığına ve büyüklüğüne yaraşır biçimde hareket etmektedir.

Bu durum günümüz dünyasında bizi şanslı kılan ve geleceğe umutla bakmamızı sağlayan en büyük zenginliğimiz olarak kabul edilmektedir.

Bu hususların; ülkemizi dünyanın daha saygın ve daha etkin bir üyesi yapmak, milletimizin çağın refahından ve zenginliğinden sonuna kadar faydalanmasını sağlamak gibi konular başta olmak üzere arzu ettiğimiz hedeflere ve evrensel standartlara ulaşmamız için bize ideal bir zemin sunduğuna yürekten inanıyorum.

Bu nedenle gençlerimize yönelik her türlü yatırımı, hizmeti ve gelişmeyi önemsiyor ve bundan büyük mutluluk duyuyorum.

Gençliğe katkı sunan, emekleriyle, bilgi ve düşünceleriyle, sevgileriyle, fedakârlıklarıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni büyüterek bugünlere getiren ülkemizin güzide insanlarına saygılarımı, sevgilerimi ve şükranlarımı sunuyorum.

Ecdadımızın mücadele azminin günümüzde yaşadığımız badireleri atlatmamızda ve istikbâle yürüyüşümüzde de bizlere ilham kaynağı olmaya devam edeceğine yürekten inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, ecdadımızın bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen büyük kahramanlıklar göstererek şanlı bir zaferle taçlandırdığı Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı olan 19 Mayıs 1919’un 102. yılında, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı bir kez daha kutluyorum.

Ülkemizin bağımsızlığını, kalkınmasını ve modernleşmesini, güçlü ve büyük bir devlet olarak dünya milletler ailesinin saygın bir üyesi haline getirilmesini sağlayan, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere, vatan, görev ve bütün mukaddes değerler uğruna hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla yâd ediyorum.

Yaşayan gazilerimize sağlık ve mutluluk içinde bir hayat temenni ediyorum. 

Aziz milletimize ve tüm İzmirli hemşerilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı.