GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-08-2021 12:55   Güncelleme : 20-08-2021 13:30

Kabine Toplantısı'nın ardından Erdoğan'dan yüz yüze eğitim açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, PCR testlerinin birçok alanda uygulanacağını açıkladı.

Kabine Toplantısı'nın ardından Erdoğan'dan yüz yüze eğitim açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'de gerçekleşen Kabine Toplantısı 5 saat 20 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleşen Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. 6 Eylül'de başlayacak olan yüz yüze eğitimle ilgili konuşan Erdoğan, okulların başlamasıyla birlikte öğrencilerle irtibatlı olan fakat henüz aşı yaptırmamış öğretmen ve diğer personellerden haftada en az iki defa PCR testi uygulanacağını açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üniversitelerin açılmasıyla birlikte öğrencilerden ve üniversite çalışanlarından da aşısını yaptırmayanlara haftada en az iki defa PCR testi uygulanacağını söyledi. 

AŞILAMA SÜRECİ

Türkiye'deki aşılama programı hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı, toplam aşı sayısında 87 milyonun geçildiğini, ilk dozda 46 milyona, ikinci dozda ise 35 milyona yaklaşıldığını belirtirken; üçüncü doz aşılarda da 7 milyonun geride kaldığını ve aşılamaların hızla sürdüğüni ifade etti.

ERDOĞAN'DAN AŞI İÇİN ÇAĞRI

Aşı karşıtlarının henüz daha olduğunu aktaran Cumhrubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aşının dışında başka bir korunma yönteminin olmadığına dikkat çekti. Türkiye'de 33 ilin mavi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, Şanlıurfa, Mardin, Bitlis, Muş, Gümüşhane ve Diyarbakır'ın ise kırmızı listede yer aldığını söyleyip, herkesi aşı yaptırmaya davet etti.

PCR TESTİNE ZORUNLULUK GELİYOR

Coronavirüs salgınına karşı aşı yaptırmayan kişilerden uçak, şehirlerarası otobüs yolculuğu, konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu alanlarda bulunduğu yerlerde PCR testi uygulamalarının zorunlu olacağını belirtti.

ORMAN YANGINLARI

Orman yangınlarıyla ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı, büyük çaplı orman yangınlarının küresel bir sorun haline dönüştüğünü ifade etti. Erdoğan, "2021 yılı içerisinde 54 farklı ilde çıkan yangınlar, 150 bin hektar alanı etkilemiştir. Tarihimizin en büyük yangınlarında zarar gören alanların 82 bin hektarı Antalya'da 62 bin hektarı Muğla'dadır. Rusya'da 3 milyon hektarlık, Amerika'da 3 milyonu aşkın hektarı aşkın, Kanada'da 3 milyon hektara yakın, Meksika'da 600 bin hektarlık bir alan yanmıştır." dedi.

"GENEL BİR AFETLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

Avrupa'nın pek çok ülkesinin yangınlarla boğuştuğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, genel bir afetle karşı karşıya olduklarını ifade etti. Erdoğan,"Yangınlarda toplam 18 uçak, 68 helikopter, 9 insansız hava aracı, binin üzerinde arazöz, 680 iş makinesi, 6 binden fazla personel ve binlerce gönüllü tarafından müdahale edildi. Ayrıca diğer kurumlar ve belediyelerden de 8 binin üzerinde personel ve binin üzerinde araç desteği sağlanmıştır." diye konuştu.

YANGIN KONTROL ALTINDA

Yangınların kontrol altında olduğunu ve soğutma çalışmalarının sürdüğünü aktaran Cumhurbaşkanı, 2 bin 580 ton depolu ürün, 2 bin 600 tarımsal yapı, 72 bin dekar ekili ve dikili alanın zarar gördüğünü; 395 büyük baş, 4 bin 505 küçük baş, 7 bin 749 arı kovanının ve 29 bin 600 kanatlı hayvanın telef olduğunu açıkladı.

ERDOĞAN: ZARARLAR TESPİT EDİLDİ

Zararların tespit edildiğini belirten Cumhurbaşkanı, Antalya ve Muğla'da 2 bin 486 bağımsız bölümün belirlendiğini ve buraların ağır hasarlı ve acil yıkılacak olmasını da sözlerine ekledi. Erdoğan, en geç 1 yıl içerisinde vatandaşlara yeni konutların teslime edileceğini de sözlerine ekledi. Tüm hayvanların hibeyle karşılanacağını aktaran Cumhurbaşkanı, "Bitkisel üretim alanlarının ihyası için ihtiyaç duyulan fide, tohum, fidan gibi ürünler bedelsiz olarak hak sahiplerine verilecektir." diye konuştu.