GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-07-2021 16:16   Güncelleme : 29-07-2021 23:59

Marmaris'teki yangında tehlike giderek büyüyor

Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Armutalan Mahallesi'nde başlayan orman yangını kısa süre içerisinde 7 kilometre ötedeki İçmeler Mahallesi'ne ulaştı. Yangının daha fazla büyümemesi için ekipler müdahale ederken çok sayıdaki konaklama tesisi ile özel konutlar da boşaltıldı.

Marmaris'teki yangında tehlike giderek büyüyor

Muğla'nın Marmaris ilçesinde saat 13.05 sıralarında Armutalan Mahallesi'ndeki başlayan orman yangını İçmeler Mahallesi'ne de ulaştı ve bölgedeki yangın söndürme helikopterinin Mersin'e desteğe gönderilmesinden dolayı bölge adeta yangına teslim edildi. Armutalan Mahallesi'nde başlayan orman yangının Beldibi ve Yeşilbelde Mahallelerine sıçramaması adına müdahale edilirken birçok konoklama tesisinin yanı sıra özen konutlar da boşaltıldı.

BAŞKA NOKTALARA SIÇRADI

Armutalan Mahallesi ve Siteler Mahallelerinin birleştiği noktada saat 13.05'te çıkan yangın kısa süre içerisinde büyüdü ve yarım saatte rüzgar ve patlayan çam kozalakları nedeniyle başka noktalara sıçradı. 

Marmaris İlçesindeki yangın kontrol alınamadı ve İçmeler Mahallesi çok büyük tehlike ile karşı karşıya bırakıldı. Mahalledeki bir benzin istasyonun çevresindeki ağaçlar da yandı.

HELİKOPTER MERSİN'E GÖNDERİLMİŞ

Mersin'de de orman yangının çıkması üzerine o bölgeye giden yangın söndürme helikopterinin olmamasına rüzgarın da etkisi eklenince yangın daha da büyüdü. Yangına çevre halkı ve itfaiye ekipleri ile Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı arazözler müdahale etti. Ancak yangın iki ayrı istikamete doğru yayılmayı sürdürdü. 

OTELLER, ÖZEL KONUTLAR VE EVLER BOŞALTILDI

Alevlerin yerleşim merkezine yakınlaşmasının ardından oteller bölgesi olarak da bilinen Siteler Mahallesi ve İçmeler Mahallesi'nde bulunan çok sayıda özel konut ve ev boşaltıldı. Yangına hem havadan hem de karadan müdahe ediliyor. Yangının büyüme nedenleri arasında havanın 45 derece olması ve nem miktarının da düşük olduğu gösteriliyor. 

Rüzgarın zaman zaman yön değiştirmesinden de korkulduğu için bölgede tedbirler alınıyor. 

Marmaris Belediyesi sosyla medya hesabından yaptığı paylaşımda hayvanlara veteriner eşliğinde ücretsiz bakım verileceğini açıkladı.