UŞAK
Giriş Tarihi : 27-05-2021 19:51   Güncelleme : 27-05-2021 19:56

Mevsimlik tarım işçilerinin çocukları için ilkokulda "EBA Destek Noktası" oluşturuldu

Uşak'ta tarlalarda çalışan ve kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdüren mevsimlik tarım işçilerinin çocukları, Vali Funda Kocabıyık'ın talimatıyla Koyunbeyli ilkokulunda oluşturulan "EBA Destek Noktası"nda eğitimlerine devam ediyor.

Mevsimlik tarım işçilerinin çocukları için ilkokulda

12 Mayıs'ta, Türkiye'nin çeşitli illerinden gelerek tarlalarda emek mücadelesi veren kadın işçileri ziyaret eden Vali Funda Kocabıyık’ın kadınlarla sohbetleri sırasında çocuklarının eğitimlerine devam etmeleri için  gerekli çalışmaların hızlı bir şekilde yapılması talimatı vermesi üzerine, Uşak Valiliği koordinesinde işçilerin çadırlarının kurulu olduğu alana yakın konumdaki Koyunbeyli köyündeki ilkokulda İl Millî Eğitim Müdürlüğünce "EBA Destek Noktası" oluşturuldu.

Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında uzaktan eğitimin devam etmesi nedeniyle, yaşadıkları çadırlardan alınan 60 öğrenci, servisle Koyunbeyli İlkokulundaki "EBA Destek Noktası"na getiriliyor.

Burada sosyal mesafe kurallarına uyularak okula alınan öğrenciler, ellerini dezenfekte edip maskeli halde EBA üzerinden derslerini izlemek üzere sınıflarına giriyor. Tablet ve kulaklıklarıyla derslere katılan öğrencilerin çevrim içi ders anlatan öğretmenlerine karşı ilgi ve heyecanı ise renkli görüntüler oluşturuyor.

Mevsimlik tarım işçilerinin huzur ve güvenliğini sağlamak, onların sorunlarına çözüm bulmanın kendisi için önemli bir konu olduğunu belirten Vali Funda Kocabıyık, "Özellikle çocuklarımız, eğitim konusunda mağduriyet yaşamamalı. Bu kapsamda, mevsimlik tarım işçilerimizi sık sık ziyaret ediyorum. Geçenlerde gerçekleştirdiğimiz ziyaret sonrasında da çocuklarımızın eğitimlerinin aksamaması için talimat vermiştim. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz hızlı bir şekilde harekete geçti ve Koyunbeyli köyümüzdeki okulumuzda “EBA Destek Noktası” oluşturdu. Çocuklarımızı servisle bu okula getirerek sağlık kuralları çerçevesinde eğitim almalarına olanak sağlıyoruz. Çocuklarımız için yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.