GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-08-2021 13:34   Güncelleme : 20-08-2021 13:34

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yüz yüze eğitimin detaylarını paylaştı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Eylül'de başlayacak olan yüz yüze eğitimle ilgili detayları paylaştı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yüz yüze eğitimin detaylarını paylaştı

Coronavirüs salgınından dolayı uzun bir süredir kapalı kalan okullar, kapılarını öğrencilerine açmaya hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise yeni dönemle ilgili detayları paylaştı. Bakan Özer, tüm kademelerde yüz yüze eğitime başlanacağını ve 1-3 Eylül tarihleri arasında da okul önce 1.sınıf öğrencilerine yönelik uyum eğitimi yapılacağını açıkladı.

SEMİNER VERİLECEK

Okullar açılmadan önce öğretmenlere "salgın ve okulların yeniden açılması süreci"ne ilişkin seminerlerin verileceğini açıklayan Özer, seminlerin okul öncesi ve 1.sınıf öğretmenlerine 31 Ağustos tarihinde düzenleneceğini, diğer eğitimcilere ise 1-3 Eylül tarihleri arasında yapılacağı bilgisini verdi. 

"DAHA FAZLA OKULLARI KAPATMAK GİBİ BİR LÜKSÜMÜZ BULUNMAMAKTADIR"

Mill Eğitim Bakanı Mhamut Özer; "Millî Eğitim Bakanı ve aynı zamanda üç öğrenci babası bir veli olarak biliyorum ki tüm velilerimiz, çocuklarını okullara emanet ederken okulların güvenli olmasını isterler. Gelinen noktada koronavirüsün uzunca bir süre daha hayatımızdan çıkmayacağı açıkça görülmektedir. Dolayısıyla hepimiz, koronavirüsün risklerini göz önünde bulundurarak ve gerekli tedbirleri alarak hayatımızı idame ettirmek zorundayız. Daha fazla okulları kapalı tutmak gibi bir lüksümüz bulunmamaktadır. Çocuklarımızın gelişimi, sağlığı ve geleceği için koronavirüsle birlikte yaşamayı öğrenmek ve yüz yüze eğitime devam etmek zorundayız." diye konuştu.

DERSLERİN DURUMU 

Okullarda eğitimin, ders saatlerini azaltmadan ve mevcut öğretim programlarının bütünü dikkate alınarak gerçekleştirileceğini belirten Özer; okul giriş-çıkış saatleri, teneffüs zamanları ve gerekli olamsı durumunda ikili eğitime geçilmesine ilişkin sürecin ise okulun fiziki kapasitesi ve mevcuduna göre il ve okul yönetimlerince düzenleneceğini ifade etti.

Bakan Özer, mazeretinden dolayı yüz yüze eğitime katılamayan öğrencilerin TRT EBA TV ve EBA platformu aracılığıyla eğitimine devam edeceğini de kaydetti.  Okullarla birlikte kantin, yemekhane ve pansiyonların da açılacağını ifade eden Bakan Özer, destekleme ve yetiştirme kurslarının ise sadece 8 ve 12. sınıflara yönelik olacağını söyledi.

YENİ DÖNEME İLİŞKİN DETAYLAR

Öğrencilerin, öğretmenlerin ve diğer eğitim çalışanlarının, okula maske takarak geleceğini ifade eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer; "Öğrenci ve personelimizin okul içinde maskeye ihtiyaç duymaları durumunda okul idarelerimiz tarafından maskeler ücretsiz olarak sağlanacak. Kurum personeli ve öğrenciler dışındaki kişilerin okula giriş ve çıkışları okul yönetimleri tarafından sınırlandırılacak. Okullardaki tüm kapalı alanlar, her gün dezenfekte edilecek. Okuldaki sınıf ve tüm kapalı alanlarda bulunan kapı ve pencereler açılarak sık sık havalandırma sağlanacak." diye konuştu.

Aşının önemine vurgu yapan Özer, öğretmenlerin aşılanmasına ilişkin bilgileri de paylaştı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in konuyla ilgili açıklaması şöyle;  

"Öğretmenlerimizin en az bir doz aşılanma oranı dün itibarıyla %80,34'tür ve bu oran, Türkiye'deki genel nüfusun aşılanma oranından yaklaşık %8 daha fazladır. İki doz aşılanma oranı ise %69,73'tür ve Türkiye'deki genel nüfusun aşılanma oranından yine yaklaşık yüzde 15 fazladır. Sevinerek belirtmek isterim ki son 12 günde yani 6-18 Ağustos tarihleri arasında öğretmenlerimizin aşılamasında %7'nin üzerinde bir artış gerçekleşmiştir. Tüm öğretmen ve eğitim çalışanlarımız; kendi sağlıkları, öğrencilerimizin korunması ve eğitim hizmetlerinin bir daha aksamaması için lütfen aşı olsunlar."

Bakanlık bünyesinde yeni bir elektronik takip sistemi kurulduğunu da paylaşan Özer; il, ilçe, kurum ve okul düzeyinde tüm süreçlerin anlık olarak takip edileceğini belirtti.

Millî Eğitim Bakanlığındaki eğitim çalışanları için aşı zorunluluğu bulunmadığını belirten Bakan Özer, aşı olmayan personel için alınacak önlemlerin ve herhangi bir sınıfta pozitif vaka veya temas durumunda yapılacakların Sağlık Bakanlığı tarafından belirleneceğini söyledi.