UŞAK
Giriş Tarihi : 29-05-2022 18:10   Güncelleme : 29-05-2022 18:10

Moda Festivali geri dönüşüm defilesiyle başladı

Uşak'ta bu yıl ilki düzenlenen Moda Festivali (Modafest), pet şişe atıklarının geri dönüştürülmesiyle elde edilen kıyafetlerin sergilendiği defileyle başladı.

Moda Festivali geri dönüşüm defilesiyle başladı

 

Uşak Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi (UKAMER) öncülüğünde gerçekleştirilen Modafest için Atapark Etkinlik Alanı'nda açılış töreni düzenlendi.

Törende konuşan Vali Dr. Turan Ergün, organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Modafest'in kentte ilk defa düzenlendiğini vurgulayan Vali Dr. Turan Ergün, "İnşallah kesintisiz yıllar içerisinde sürekli düzenlenen bir etkinlik haline gelir. Modafest, inşallah Uşak'ın oluşturduğu sanayi ve ekonomiye marka değeri olarak önemli katkılar sağlar." dedi.

Uşak’ın geri dönüşümde Türkiye'de lokomotif rolünü üstlendiğini beliren Vali Dr. Turan Ergün, “Sektörün yüzde 72'sine ev sahipliği yaparak, olumlu bir örnek oluşturduğunu ve sürdürülebilir hammedenin gerekliliğine ilişkin önemli veriler sunduğunu sizlerle paylaşmak isterim. İçinde pek çok etkinliği barındıracak olan ModaFest ile geri dönüşüm, sıfır atık ve sürdürülebilir hammadde konularında da farkındalık yaratılmış olacaktır. Bu vesile ile siz kıymetli vatandaşlarımızın festival boyunca keyifli vakit geçirmesini temenni ediyor; çevre bilinci ve farkındalığıyla birlikte daha temiz, daha yeşil bir dünya talebinde bulunan insanların sayısının artmasını diliyorum.” dedi.

Milletvekili İsmail Güneş, "Bu Modafest'i sadece bir etkinlik anlamında değil, aynı zamanda Türkiye'nin geri dönüşümünün yüzde 72'sini oluşturan kentimiz için de çok anlamlı buluyorum." ifadesini kullandı.

Milletvekili Mehmet Altay ve İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı da organizasyonda emeği geçenleri tebrik etti.

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, yeni tip koronavirüs salgınının izlerinin silinmesi için çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Girişimci kadınlara imkan sağlamak istediklerini ve festival fikrinin böyle ortaya çıktığını belirten Çakın, "Çok şükür, bu yoğun ve gayretli çalışmalar sonrasında bugün gerçekten de büyük şehirlerde görmeye alışkın olduğumuz bir fuar konseptinde bir etkinliği sizlerle buluşturmaktan büyük bir mutluluk ve memnuniyet duyuyorum." dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyelerince festivalin açılış kurdelesi kesildi.

Daha sonra pet şişe atıklarının geri dönüştürülmesiyle elde edilen ürünlerden yapılan kıyafetlerin sergilendiği geri dönüşüm defilesine geçildi. Defilede kıyafetleri Uşak Üniversitesi öğrencileri sundu.

Defilenin ardından protokol üyeleri, etkinlik alanındaki stantları gezdi.

Söyleşi ve kültür sanat aktivitelerinin de yer aldığı festival, 31 Mayıs'ta sona erecek.