GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-08-2021 20:37   Güncelleme : 11-08-2021 20:37

Sağlık Bakanı Koca, "En net ve yüksek sesle ifade etmek isterim ki tüm okullarımız zamanında açılacak"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, ilk, orta ve yüksek öğrenimde yüz yüze eğitime geçileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Koca,

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Toplantıısı bugün saat 16.30'da Sağlık Bakanı Fahrettin Koc'nın başkanlığında toplandı. Bilim Kurulu'nun bugünkü toplantısında yüz yüze eğitim, salgının seyri ve aşı programı masaya yatırıldı.

Bakan Koca, geçen süre içerisinde bilinmeyen bir düşmana karşı savaş verdiklerinin altını çizdi. Aşılarla ilgili de konuşan Koca, "Aşının kullanıma girmesi adeta salgınla mücadelede en büyük kırılma anlarından biridir."dedi.

"OKULLARIMIZ TÜM SEVİYELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM VERECEK"

Yüz yüze eğitim konusunda da açıklama yapan Bakan Koca, "Çocuklarımız bir buçuk yıllarını yüz yüze eğitimden, uygulamalı eğitimden uzak geçirdi. En net ve yüksek sesle ifade etmek isterim ki tüm okullarımız zamanında açılacak." dedi. Yüz yüze eğitimden vazgeçemelerinin mümkün olmadığını belirten Koca, "Tüm seviyelerde okullarımız yüz yüze eğitim verecek, uygulamalı eğitimler aralıksız olarak devam edecektir."ifadelerine yer verdi. 

AŞI VE PCR TESTLERİ ZORUNLU HALE GELEBİLİR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşının bugüne kadar bir tercih konusu olduğunu ancak bundan sonra eğitim ve iş hayatına dikkat çekerek toplumsal bir ödev olduğunu sözlerine ekledi. Koca, "Eğitim ve iş hayatının sekteye uğramaması için aşı olmazsa olmaz kural haline gelmeli, aşı olmayan kişiler ise düzenli bir şekilde PCR test sonuçlarının negatif olduğunu göstermelidir."diye konuştu.

VELİLERE DİKKAT ÇEKİCİ UYARI!

Öğrenci velilerine dikkat çeken Koca, velilerin aşılarını tamamlamaları gerektiğini, aksi taktirde düzenli kontolün zorunluluk olacağını belirtti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuya ilişkin detayları ise ilerleyen günlerde açıklanacağını ifade etti. 

"EĞİTİME ARA VERMEDEN GELECEK DÖNEMİ KARŞILAYACAĞIZ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Koşullar ne olursa olsun öğrencilerimizi koruyarak uygulamalı ve yüz yüze eğitime devam edeceğiz. Gerek ilk ve ortaöğrenimde gerekse yükseköğrenimde öğrencilerimizi ve ailelerini koruyacaktedbirleri alarak, tüm hazırlıklarımızı yaparak eğitime ara vermeden gelecek eğitim öğretim dönemini karşılayacağız." dedi.

3.DOZ HAKKINDA

3.doz aşılar hakkında da konuşan Koca, "İlan edilen gruplarda 3.doz aşının yaptırılması son derece önemli ve faydalı olarak belirginleşti." diye konuştu. Yerli inaktif aşılarda çalışmaların devam ettiğini ifade eden Koca, Turkovac aşısının 3.dozundan iyi neticeler alınmaya başlandığını açıkladı.