GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2021 14:54   Güncelleme : 17-09-2021 14:54

Sağlık Bakanlığı'ndan izolasyon süreçlerinde önemli değişiklik

Sağlık Bakanlığı coronavirüs rehberinde yeni bir güncelleme yaparak izolasyon süreciyle ilgili önemli bir karar aldı. İkinci dozun üzerinden 14 gün geçmesi durumunda coronavirüs hastası ile temas eden kişilerin HES kodlarında ilk beş günü riskli olarak değerlendirilmeyecek.

Sağlık Bakanlığı'ndan izolasyon süreçlerinde önemli değişiklik

Sağlık Bakanlığı ‘Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde önemli bir değişiklik yapıldı. Yeniden yayınlanan rehberdeki  en önemli değişiklik ise tam aşılı temaslıların izolasyonunda gerçekleşti. Yapılan yeni düzenlemeye göre ikinci doz aşısının üzerinden 14 gün geçen ve coronavirüs hastası ile temas eden kişinin HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak.

İZOLASYON SÜRECİNDE DEĞİŞİKLİK

Aşılı ve temaslı olan vatandaş 5. gün PCR testi yaptıracak ve sonucu negatif çıkarsa izolasyon sürecine alınmayacak. Test sonucunun pozitif çıkması durumunda ise 5’nci günden itibaren 9 günlük izolasyon süreci başlayacak ve 14 gün tamamlanmış olacak. 5’inci günde test vermeyen aşılı temaslıların ise HES kodu riskli sayılacak ve kalan 9 günü izolasyon sürecinde geçirerek,  14 günü tamamlayacak.

DELTALI HASTALARINDA DA DÜZENLEME YAPILDI

Sağlık Bakanlığı ‘Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi'nde  Delta varyantıyla ilgili de bir düzenleme gerçekleştirdi. Sağlık Bakanlığı'nın yeni düzenlemesine göre delta varyantı olan hasta 14 gün izolasyonda kalacak.

 Coronavirüs testi pozitif olan fakat Delta varyantı bulunmayan hasta ise 14 gün izolasyona alınacak; ancak test sonucu 10’uncu gün negatif çıkarsa karantina süreci sonlandırılacak.