UŞAK
Giriş Tarihi : 09-10-2021 15:50   Güncelleme : 09-10-2021 15:50

"Sarı Mustafa" hayatını kaybetti

Uşak’ın en eski tornacılarından olan ve “Sarı Mustafa” lakabı ile bilinen Mustafa Karataşoğlu (72), uzun süredir tedavi gördüğü kolon kanseri hastalığına yenik düştü ve vefat etti.

Sarı Mustafa olarak bilinen Mustafa Karataşoğlu, gece ilerleyen saatlerde Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşama veda etti. Sarı Mustafa'nın cenazesi bugün Yücetepe Camisinde; ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Kuyucak Mahallesi mezarlığında toprağa verilecek. 

“ÇIRAKLIĞINI YAPMADIĞINIZ BİR İŞİN, PATRONLUĞUNU YAPAMAZSINIZ”

Sarı Mustafa Makine ve Dişli Sanayi firmasının sahibi olan Mustafa Karataşoğlu, 1962 yılında dokuma tezgâhı üretimi yapan bir firmada demir ve kaynak işlerinde çırak olarak iş hayatına atıldı. İlerleyen yıllarda, aynı firmada torna atölyesinde çıraklığa devam etti. Daha sonra kendi torna atölyesi ile meslek yaşamına devam eden Karataşoğlu, kendi adını marka yaptı.
“Çıraklığını yapmadığınız bir işin, patronluğunu yapamazsınız” sözünden yola çıkarak, disiplinli çalışma tarzıyla sektörde kendini kanıtlayan Sarı Mustafa, Uşak Tekstil Organize Sanayi Bölgesi'nde 3 bin metrekarelik bir alana yatırım yaparak kurduğu fabrikada, dünya genelinde sıcak yün yıkama makinesi üreten 2 firmadan birisi oldu.
Ürettiği makinaların özellikle Ukrayna, Rusya ve Romanya gibi ülkelerde yoğun talep alması üzerine ihracat yapmaya başladı.
Uşak Ziraat Aletleri ve Nakil Vasıta Tamir Esnaf Odası Başkanı Nazmi Arıkan; “Mustafa Amca tamirci esnafının büyüğü ve duayeniydi. Odamın da en eski üyesiydi.
Değerli Esnaflarımızdan olan tornacı Mustafa Karataşoğlu abimin vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet diliyor kederli ailesine sabırlar diliyorum” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.