GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-01-2022 11:28   Güncelleme : 20-01-2022 11:28

SOĞUK HAVALARDA SALEBE BÜYÜK İLGİ

Uşak’ta kış aylarında dondurma tezgâhları, yerini mevsimsel bir içecek olan salebe bıraktı.

SOĞUK HAVALARDA SALEBE BÜYÜK İLGİ

Yaz aylarında dondurma ve tatlı gibi ürünler çıkaran pastaneler, kış aylarında bu ürünlere talep olmadığı için sıcak içecek satışı yapmaya başladı. Salep de bu ürünler arasında en çok talep görenlerden biri. Soğuk havalarda biraz olsun ısınmak isteyen vatandaşlar çözümü salepte buluyor. Uşak’ta 4 Kuşaktır pastane işletmeciliği yapan  74 Yaşındaki Kadir Salepci, “Kış aylarında salep, dondurmanın yerini alıyor” dedi. 

Kültürümüzde önemli bir yeri olan salebin mevsimsel bir içecek olduğunu söyleyen Kadir Salepci, “Biz normalde dondurmacıyız. Havalar soğuyunca dondurmanın yerini salep alıyor. Kış geldiğinde müşterilerimiz içini ısıtmak için salep işine giriyoruz. Salep mevsimsel bir içecek olduğu için bu aylarda çok talep görüyor. Salebin satış olanağı olan zaman Mart ayının sonuna kadar salep satmaya devam ederiz daha sonra dondurma hazırlıkları yapmaya başlarız” dedi.
“Vatandaşlar ilgi gösteriyor”
Çocukluğundan beri bu işi yaptığını söyleyen Kadir Salepci Uşak’lı vatandaşların salebe ilgi gösterdiklerini belirtti. Hem soğuklardan dolayı hem sağlık açısından vatandaşlar ilgi gösteriyor. 
Müşterilerimiz geleneği sürdürmek için gelip burada salep keyfi yapıyorlar. Bazı müşterilerimiz ise yoldan geçerken pastahanemizde bir fincan salep içiyor” dedi. 
Herkes salep içebilsin diye fiyatı uygun tuttuklarını söyleyen Kadir Salepci, “Biz salebin ham maddesini üretilen yerlerden alıyoruz. Çekirdek olarak aldığımız salebi burada öğütüp tamamen doğal olarak müşterimizin hizmetine sunuyoruz dedi.