GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-07-2021 11:31   Güncelleme : 30-07-2021 11:55

Tarım Bakanı Pakdemirli, "Uçak, uçabilecek kapasitede değil"

Türkiye'deki orman yangınlarının son durumlarıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, açıklama yaptı.

Tarım Bakanı Pakdemirli,

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, helikopterlerle ilgili açıklama yaptı. Pakdemirli, "Bizim THK ile sorunumuz yok. Bu uçaklarla ilgili problem var. Bu uçak, uçabilecek kapasitede değil. Uçsa bile performans verebilecek kapasitede değil."dedi.

"AKTİF OLAN TÜM YANGINLARDA İYİYE DOĞRU GİDİŞ VAR"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Hâlâ antikacı dükkanı gibi 1960'lardan kalma uçakları kullanalım tarzı açıklama yapılıyor. Aktif olan tüm yangınlarda iyiyye doğru gidiş var. Yangınların 57'si kontrol altına alındı. Aktif yangınlar Adana, Osmaniye, Antalya. Bu bölgede Hocalar tarafında tüten odaklarımız var. Etrafları çevirili olmadığı için kontrol altında demiyoruz. Mersin'de iyiye gidiş var. 

MARMARİS'TE 1, MANAVGAT'TA 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kayseri ve Muğla'da da iyiye gidiş var. Marmaris'teki yangında ufak hasarlar var. Yerleşim yerinde şuan tehdit yok. Tüm yangınlarda 3 uçak, 9 İHA, 1 insansız helikopter, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinesi ve tüm kamu kurumlarından 4 binin üzerinde personel ile mücadelemiz devam ediyor. 3 Antalya'da, 1 Muğla'da kaybımız var. Bugünler son derece hassas günler." dedi.

Bakan Pakdemirli Temmuz aylarında çıkan yangınlarla ilgili de bilgi verdi. Kanada'da temmuzda 1 milyon 250 bin hektar, Rusya'da 1 milyon hektar, Amerika'da 94 bin hektarlık alanın yandığını belirtirken Türkiye'de ise yanan alanların hepsinin 20 bin hektar olduğunu dile getirdi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise yaptığı açıklamada yangından 42 mahallenin etkilendiğini, 27 mahallenin tahliye edildiğini ve 15 mahallenin de kısmen etkilendiğini söyledi.