GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-08-2021 15:12   Güncelleme : 11-08-2021 16:11

TEDMEM: Öğrenme kayıpları gelecekte daha düşük ücrete yol açabilir!

Coronavirüs salgınından dolayı uzun bir süredir kapalı kalan okullar, çocukların sadece psikolojik, fiziksel sağlığına ve eğitim bilgisine zarar vermekle kalmıyor aynı zamanda gelecekte hem bireysel hem de ülke genelinde ekonomilerin altına adeta dinamit koyuyor.

TEDMEM: Öğrenme kayıpları gelecekte daha düşük ücrete yol açabilir!

Haber-Aziz Muhammet UlubaşTürkiye’de ve dünyada coronavirüs salgınından dolayı taça atılan eğitimde çocuklar sadece eğitim bilgisi, fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar olarak değil, ekonomik anlamda da ciddi tehlikelerle karşı karşıya.

TEDMEM yayınladığı Türkiye’nin Telafi Eğitimi Yol Haritası raporunda öğrenme kayıpları ve bunun sonucunda doğan birçok olumsuzluğun ilerleyen yıllarda istihdam ve bireysel gelirde de kayıplara neden olacağını belirtiyor.

ABD'DE 2.5 TRİLYON $ KAYIP YAŞANABİLİR

OECD’nin Yetişkin Yeterliliklerinin Uluslararası Değerlendirilmesi Programı’nın (PIACC) verilerine göre ABD’de okulların dört ay kapalı kalmasının sonucunda her bir öğrencinin gelecekteki çalışma hayatında her yıl bin 337 $ daha az gelir elde edeceği tahmin ediliyor. Raporda, bir öğrencinin çalışma hayatındaki toplam bireysel gelir kaybının ise 33 bin 464 $ olduğu tespit edildi. Eğitim sürecinde dört aylık kesintinin gelecekte yol açacağı toplam bireysel kaybı 2,5 trilyon $ olması bekleniyor. Rapora göre bu kayıp, ABD’nin Gayrı Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) yüzde 12,7’sine denk geliyor.

CARİ AÇIK GSYH'NİN YÜZDE 18'İ

TEDMEM’in yayınladığı rapor doğrultusunda okulların dört aylık kapalı kalması, dünya öğrenci nüfusunun gelecekteki bireysel gelirlerinde toplamda 11 trilyon $’a yaklaşan bir kayba yol açacağı belirtiliyor. TEDMEM ayrıca, bu kaybın cari yıla ait toplam dünya GSYH’nin yüzde 18’ine karşılık geldiğini raporunda belirtiyor.

DÜŞÜK GELİRLİ ÜLKELERDE YÜZDE 61 GELİR KAYBI

Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri dikkatte alındığında ise yüksek gelirli ülkelerde yurt içi hasılat kaybının yüzde 9, orta gelirli ülkelerde yüzde 22, düşük gelirli ülkelerde ise yüzde 61 oranında olduğunu TEDMEM raporuna yansıttı.

ÖĞRENCİLER GELECEKTE DAHA AZ KAZANABİLİR

TEDMEM raporunda okulların 71 gün kapalı kalmasının (bu oran bir okul yılının yüzde 37’si) gelecekte bir öğrencinin yıllık brüt gelirinde 14.600 $ ile 22.500 $ arasında değişen kayba yol açacağını belirtiyor. Ayrıca 7 ay süreyle okulların kapalı kalmasının ve telafi eğitimlerinin uygulanamaması ya da yetersiz olması durumunda ise öğrenmeye uyarlanmış eğitim süresi 7,9 yıldan 7 yıla düştüğünü, 0,9 yıllık bir öğrenme kaybın oluşması durumunda ise bir öğrenci gelecekteki gelirinde her yıl 1408 $ daha düşük gelir elde edeceği tahmin ediliyor.