GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-07-2021 13:43   Güncelleme : 31-07-2021 13:43

TEMA Vakfı Uşak İl Temsilcisi Metin'den orman yangınları açıklaması

TEMA Vakfı Uşak İl Temsilcisi Prof. Dr. Barış Metin orman yangınları ile ilgili açıklama yaptı.

TEMA Vakfı Uşak İl Temsilcisi Metin'den orman yangınları açıklaması

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Uşak İl Temsilcisi Prof.Dr. Barış Metin orman yangınlarıyla ilgili basın açıklaması yayınladı. TEMA'nın basın açıklamasında; " Üzücü orman yangınları haberleri almamayı umut ediyoruz.

Herkesi orman yangınlarına karşı çok daha dikkatli olmaya, ormanda ve yakınlarında ateş yakmamaya davet ediyoruz. Yangınla mücadele ederken hayatını kaybeden canlarımızı minnetle anarken yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Orman yangınları ile mücadelede büyük emek harcayan başta ormancılık teşkilatı olmak üzere, belediyelerimize, kamu kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine ve tüm duyarlı vatandaşlarımıza  canı gönülden teşekkür ediyoruz.

Son günlerde ülkemizin başta Muğla, Antalya yöreleri olmak üzere pek çok bölgesinde yaşanan yangınlar sonucu yok olan ormanlarımızı yeniden yeşertmek üzere TEMA VAKFI tarafından bağış kampanyası başlatılmıştır.  Vatandaşlarımızdan büyük ilgi gören ve kısa sürede milyonlara ulaşan fidan bağışlarının toprakla buluşma ve gelişim süreçleri ile ilgili kamuoyuna duyurulur;

Ülkemizdeki ormanlık alanların %99’u devlet ormanı statüsündedir, bu alanların yetki ve sorumluluğu Orman Genel Müdürlüğü’ne aittir. Yanan orman alanları da Anayasa’nın 169. maddesi gereğince başka amaçla kullanılamaz ve bu alanlar yangını izleyen yıl içerisinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından ağaçlandırılmalıdır.

TEMA Vakfı olarak yanan alanlar da dahil olmak üzere tüm ağaçlandırma çalışmalarımızı Orman Genel Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde yürütüyoruz. Bize yapılan her bir bağışın takipçisi olarak, bağışlar sayesinde oluşturduğumuz ağaçlandırma sahalarımızda 3 yıl boyunca sonbahar ve bahar dönemlerinde olacak şekilde kontrolünü gerçekleştiriyoruz. Her yıl gerçekleştirdiğimiz kontroller sonucunda TEMA Vakfı bağışçılarının sahalarındaki başarı oranının (min %80 başarı hedefi var) tespitini yaparak bağışçılarımızı bilgilendiriyoruz.

Her zaman olduğu gibi, yapılan her bir fidan bağışının toprakla buluşması adına konunun takipçisi olacağımızı belirtmek ister, hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

 TEMA VAKFI

UMUT YEŞERTİYORUZ.