SİYASET
Giriş Tarihi : 29-09-2021 11:33   Güncelleme : 29-09-2021 12:20

TOKİ'nin çöplük alan inşaatına İYİ Parti suç duyurusunda bulundu

İYİ Parti Uşak İl Başkanlığı Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Uşak'ın Karaağaç Mahallesi'nde eski çöplük alanına yapılan inşaatla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

TOKİ'nin çöplük alan inşaatına İYİ Parti suç duyurusunda bulundu

İYİ Parti Uşak İl Başkanlığı TOKİ'nin Uşak'ta inşaatlarına başladığı alanın çöplük alan olması ve yüksek derecede metan gazı bulunmasından dolayı Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. 

"BİZ YAPILAN İŞE DEĞİL, RANTA KARŞIYIZ"

İYİ Parti Uşak İl Başkanlığı Uşak Adliyesi önünde de basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İYİ Parti Uşak İl Başkanı şener Toköz, "TOKİ vatandaşın ucuz ev imkanı için kurulmuş bir sistemi bu çöplüğün üzerine kurması çok abesle iştigal. Burada olma sebebimiz budur. Kanuna, vicdana el vermeyen bu yapılanmayla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Biz yapılan işlere değil, ranta karşıyız."dedi.

"BÖYLE BİR ALANA KONUT YAPILMASINI CİNAYET OLARAK NİTELENDİRİYORUZ"

İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Hakan Savaş ise dar gelirli vatandaşlara konut yapılmasına karşı olmadıklarını sadece sağlıklı, düzgün ve doğru konut yapılmasını talep ettiklerini söyledi. 2010 yılında 9 Eylül Üniversitesi'ndeki doçentlerin ve profesörlerin 144 sayfa rapor hazırladığını ve hazırlanan raporda bölgenin çok yüksek miktarda metan gazı içerdiği belirtti. Savaş, "Buraya bırakın konut yapılmasını canlıların bile girmesi tehlikeli ve yasaktır. Böyle bir alana konut yapılmasını cinayet olarak nitelendiriyoruz." diye konuştu. 

"BURASI ZEMİNİN SAĞLAM OLMADIĞI ÇÖP YIĞININ OLDUĞU BİR YER" 

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz ise belediyenin ve TOKİ'nin hayırlı bir işe giriştiğini ve evsiz vatandaşları konut sahibi yapmak istediklerini belirtirken; bu yapılan çalışmada da herhangi bir yanlış durumun olmadığını söyledi. Yılmaz, "İleride olması muhtemel yaşanacak acıların yaşanmaması için bugünden tedbirlerin alınması için suç duyurusunda bulunduk. Burası zemini sağlam olmayan çöp yığının olduğu bir yer. Elde raporlar da var, bilimsel veriler de var. Bu yapılan işin teknik açıdan doğru olmadığını ortaya koyuyor." dedi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, daha önce sözlü uyarıda bulunduklarını fakat dikkate alınmadığını bundan dolayı da suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.