GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2022 18:58   Güncelleme : 14-02-2022 18:58

Tüketiciyi koruma derneği başkanı Utku DEMİRÖZ elektrik faturalarına gelen zamlara dikkat çekti:

Enerji hakkımızın 1 avuç şirketin karı için piyasalaştırılmasının, elektriğin toptan satış bedelinin üzerine eklenen şirket bedellerinin, kara kışta yaşanan elektrik kesintilerinin faturasını ne 1ayda eriyen ücretlerimizle ne de hayatlarımızla ödemek istemiyoruz. ZAMLAR GERİ ALINSIN..” dedi..

Tüketiciyi koruma derneği başkanı Utku DEMİRÖZ elektrik faturalarına gelen zamlara dikkat çekti:

 

Tüketiciyi koruma derneği başkanı Utku DEMİRÖZ birbiri ardına yapılan zamların tüketiciyi isyan noktasına getirdiğini ifade ederken esas zamların ağır bedeli şubattan sonraki faturalarda ödenecek dedi..

 

“zamlı fatura Şubat'ta gelecek"

Gelen zamların tüketiciyi isyan ettirdiğini ve kendilerine çok fazla şikayet geldiğini söyleyen Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Utku DEMİRÖZ "Esas zamlı fatura Şubat'ta gelecek. Çünkü Ocak ayındaki faturanın yarısı Aralık ayında kullanıldı ve zamsız fiyattı. Şubat ayında bunun çok üzerinde bir fatura gelecek ve şikayetler çok daha fazla artacak" dedi.

 

Asgari ücrete gelen zam ile elektriğe yapılan zam arasında büyük bir fark olduğunu dile getiren DEMİRÖZ “ Tüketicinin alım gücü daha birinci ayda bitmiştir" diye konuştu.

Şirketleri beslemek zorunda kalıyoruz"

 

Kademeli tarife uygulamasının neden getirildiğini anlamadıklarını söyleyen TÜKODER Başkanı Utku DEMİRÖZ tepkiler sonrası açıklanan yeni tarife için kullanılan 'indirim' ifadesine de tepki göstererek "Sen zaten zammı yükselttin. Zaten zamlı alacaksın zamdan indirim mi olur? Yani indirimli fatura gelmeyecek tüketiciye. Bu indirim değil" ifadelerini kullandı.

 

Anayasaya göre yönetim erkinin vatandaşı ve tüketiciyi koruması gerektiğini belirten DEMİRÖZ ,"Halkın cebinden aldınız dağıtım şirketlerinin kasasına koydunuz. Güçsüz olan taraf tüketici. Ama maalesef biz şirketleri beslemek zorunda kalıyoruz. Bu özelleştirmenin tüketicinin sırtına yüklediği yüktür" dedi.

 

Yapılan zamların sosyal patlamalara da neden olabileceğini ifade ederek "Bunların önüne geçmek için ya zamlar geri alınmalı ya da ücretler zamların üstüne çıkarılmalı" diye konuştu.

 

"Şirketler için çıkarılan kanunlar enerji maliyetlerimizi arttırdı"

Son 20 yılda elektrik enerjisinde çok büyük bir özelleştirme yapıldığını ve enerjide yapılan zamların temel nedeninin şirketlerin talepleri olduğunu söyleyen Tükoder Uşak şube başkanı Utku DEMİRÖZ “"Vatandaşın cebinden şirketlere sermaye transferi yapılıyor" diyerek tepkisini dile getirdi..

 

"Dağıtım bedeli özelleştirmelerden sonra yüzde 500 artmış. Enerji bedeli yüzde 480 artmış. Bunlardan alınan vergiler de birinci kademe mesken için yüzde 240, ikinci kademe mesken için 425 artmış. Kamu şirketi EÜAŞ, aldığı elektriğin büyük kısmını toptan bir şekilde dağıtım şirketlerine satıyor. EÜAŞ'ın 2013'ten beri şirketlere sattığı elektrik yüzde 80 artmış. Kamu kurumu EÜAŞ'ın, dağıtım şirketlerine sattığı elektrik 31 lira 86 kuruş, vatandaşa ise birinci kademe 79 lira 46 kuruş, ikinci kademe mesken abonesine ise 100 lira 34 kuruş. Bize reva görülen enerji bedeli bu. Bizim cebimizden boğazımızdan kesilerek bir avuç dağıtım şirketine ve elektrik üretim şirketine sermaye transferinden başka bir şey değildir bu." Dedi..