GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-05-2021 14:24   Güncelleme : 20-05-2021 14:24

Türkiye ile Pfizer/BioNTech arasında yeni anlaşma imzalandı

Pfizer/BionTech ile Türkiye arasında 60 milyon doz aşı anlaşması imzalandı.

Türkiye ile Pfizer/BioNTech arasında yeni anlaşma imzalandı

Amerika Birleşik Devletleri Pfizer ile Alman BioNTech şirketinin geliştiridikleri koronavirüs aşısından Sağlık Bakanlığı ile yeni bir anlaşma imzalandı. Yapılan anlşamaya göre 60 milyon doz alacak olan Türkiye, böylece doz sayısını da 120 milyon seviyelerine çıkardı. Ayrıca şirket tarafından yapılan açıklamada 30 milyon doz opsiyonun da olduğu kaydedildi.

"BİZE GÜVENDİKLERİ İÇİN MİNNETTARIZ"

BioNTech CEO'su Uğur Şahin, "Amacımız, pandeminin sonlanması için dünyanın her yerine mümkün olduğunca çok aşı sağlamak Türkiye'nin aşı çabalarını desteklediğimiz ve bize güvendikleri için minnettarız." dedi.

NEW YORK'DA AŞILAMA SONRASI MASKE VE MESAFE UYGULAMALARI KALDIRILDI

İsrail'de aşılanmanın tamamlanmasıyla birlikte maske ve mesafe kısıtlamaları kaldırıldı. İsrail'in ardından İngiletere'de ve İtalya'da spor müsabakaları seyirciyle oynanmaya başladı. Salgının en çok yaygın olduğu ülkelerden birisi olan Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde aşılanan kişilerde maske ve mesafe uygulaması kaldırılırken; sinemalar, barlar, restoranlar, müzeler ve kafeler tam kapasiteyle açıldı. 

New York City Belediye Başkanı Bill de Blasia, "New Yorklular nihayet daha fazla özgürlüğe sahip olabilecekleri bir noktaya ulaşıyorlar. Bunu aşı yaptırarak kazandılar." diye konuştu.